אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ממשלת גרמניה רוצה להקים יחידה שתלחם בחדשות מזויפות צילום: איי אף פי

דו"ח טכנולוגי

ממשלת גרמניה רוצה להקים יחידה שתלחם בחדשות מזויפות

ברייטברט מפברק ידיעות גם בגרמניה, ארגון הצדקה של צוקרברג מתחיל באיסוף כוח פוליטי, ואפל הצליחה לשכנע את קונסיומר ריפורט לבחון מחדש את המקבוק

11.01.2017, 14:26 | יוסי גורביץ
הפיברוק שהקפיץ את גרמניה 

דיווחנו אתמול (ג') על כך ששירות הביטחון הגרמני החל לחקור את הפצתן של חדשות מפוברקות בגרמניה, שמטרתן להטות את המערכת הפוליטית. השירות דיווח על עלייה ניכרת בהן. וכעת מסתבר שהסיפור שהקפיץ את הרשויות הגיע מספק וותיק של שקרים פוליטיים - אתר ברייטברט.

סטיב באנון. מברייטברט לבית הלבן, צילום: איי פי סטיב באנון. מברייטברט לבית הלבן | צילום: איי פי סטיב באנון. מברייטברט לבית הלבן, צילום: איי פי

אתם עשויים לזכור את האתר מכך שהוא הפך לאתר הבית של תנועת האלט רייט בארה"ב, ושהמו"ל שלו, סטיבן בנון, הפך ליועץ בכיר של הנשיא הנבחר דונלד טראמפ. לפני כמה ימים פרסם ברייטברט ידיעה על כך שמוסלמים שרפו כנסיה גרמנית עתיקה בעיר דורטמונד בראש השנה, ולקינוח שיגרו זיקוקים לעבר שוטרים בעודם מניפים את דגלי אל קאעדה ודאעש.

ראשית, הכנסייה לא נשרפה. זיקוקים תועים – משהו שקורה בראש השנה - הציתו כיסויים של פיגומים סמוך לכנסיה, אבל השריפה כובתה מיד. כמו כן, זו איננה הכנסייה העתיקה בגרמניה. אין שום עדויות על מוסלמים משתוללים באזור ולמעשה המשטרה דיווחה שהחגיגות השנה היו פחות בעייתיות מאשר בשנה הקודמת: היא טיפלה ב-185 תקריות לעומת 421.

מה שלא הפריע לעשרות אלפי אנשים לשתף את ה"ידיעה" של ברייטברט. בברייטברט, אגב, מתכננים לפתוח אתרים בשפה הצרפתית והגרמנית – לגמרי במקרה, ערב בחירות בשתי המדינות, בחירות שבצירוף מקרים בלתי נתפס רוסיה מואשמת בחבלה בהן.

הממשלה הגרמנית כל כך מודאגת שכעת היא שוקלת להקים לשכה שהתפקיד שלה יהיה להתמודד עם ידיעות מפוברקות איך שהן מופיעות. בואו נאמר שזה לא עבד להילרי קלינטון, שהקימה צוות בדיוק לשם כך.

פוליטיקה לפני צדקה

מארק צוקרברג התחייב לפני כשנתיים להקדיש חלק ניכר מהונו לצדקה. אבל צוקרברג לא הקים קרן, כמקובל, אלא חברה, ועכשיו הוא שוכר את דיוויד פלוף כיועץ פוליטי

מארק צוקרברג. מתרבים הרמזים שהוא שוקל עתיד פוליטי, צילום: אי פי איי מארק צוקרברג. מתרבים הרמזים שהוא שוקל עתיד פוליטי | צילום: אי פי איי מארק צוקרברג. מתרבים הרמזים שהוא שוקל עתיד פוליטי, צילום: אי פי איי

פלוף היה יועץ בכיר של ברק אובמה בשתי מערכות הבחירות שלו, ואחר כך עבר לשוק הפרטי ושירת את אובר כיועץ פוליטי. עכשיו הוא נשכר על ידי חברת הצדקה של צוקרברג כדי לבנות את מה ש"הניו יורק טיימס" מכנה "התשתית הפוליטית" של עבודת הצדקה.

למה ארגון צדקה צריך "תשתית פוליטית"? צוקרברג אומר שהוא רוצה להשפיע על מדיניות, כי בלי השפעה על מדיניות הפעילות שלו לא שווה הרבה. זה נשמע הרבה יותר כמו פעילות פוליטית מאשר פעילות צדקה. שלבו את זה עם הידיעה שצוקרברג קיבל מפייסבוק אישור לכהן במשרה ציבורית ללא הגבלת זמן, והמסקנה המתבקשת היא שהוא הולך להיות מועמד למשרה פוליטית בכירה.

פלוף יישאר בחבר המנהלים של אובר, ומהחברה נמסר שהפרידה שלו ממנה היתה ידידותית. במקביל, צוקרברג ממשיך לקדם את פרויקט Fwd.us, קבוצת הלחץ שמטרתה לשנות את מדיניות ההגירה של ארה"ב כך שצוקרברג יצטרך להוציא פחות על שכר עובדים.

עוד פעם, עם רגש

ארגון זכויות הצרכנים Consumer Reports הסב לאפל מבוכה ניכרת כשבחן את מחשבי המקבוק פרו החדשים שלה לפני מספר שבועות, והגיע למסקנה שחיי הסוללה שלהם לא יציבים ונעים בין 3.75 שעות (!) ל-19.66 שעות.

מקבוק פרו. באג נדיר או סוללה בעייתית? מקבוק פרו. באג נדיר או סוללה בעייתית? מקבוק פרו. באג נדיר או סוללה בעייתית?

אתמול (ג'), לאחר מסע שכנוע מצד אפל, הודיע הארגון שיתכן שנפלה טעות בדיווח שלו: מסתבר שהבוחנים שלו ניטרלו את המטמון של הדפדפן, וכתוצאה מכך המקבוק פרו הפעיל תקלת תוכנה שהפכה את חיי הסוללה ללא יציבים. אפל, מצידה, טוענת שמדובר בתקלת תוכנה "נדירה", שכלל איננה אמורה להיות מורגשת על ידי משתמשים מן השורה, ושהיא כבר תיקנה אותה. קונסיומר רפורטס יבחן מחדש את המחשבים וידווח.

קצרצרים

1. מסתבר שיש האשתג באינסטגרם שמוקדש לאנשים שמצלמים את כרטיס העלייה למטוס שלהם (בורדינג פאס, בלעז). חוקרי אבטחה הדגימו עד כמה זה לא רעיון חכם: הם שלפו תמונה עם ההאשתג הזה, הפעילו עליה קורא ברקודים – ותוך שניות הצליחו להתחבר לחשבון של המשתמש הרלוונטי בחברת התעופה. מכאן הדרך, באמצעות הנדסת אנוש בסיסית, לשים את הטלפיים על חשבון האשראי של המשתמש. הפרצה הזו לא חדשה, אבל היא לא תוקנה ויש מספיק אנשים לא חכמים שמשדרים את הפרטים שלהם לכל העולם. הימנעו מלהפוך לסטטיסטיקה.

2. צבא ארה"ב מעתיק מהמשחק Call of Duty: מטוסי קרב מדגם F-18 שחררו להק של מל"טים, שכל אחד מהם מחזיק בגוף עצמאי אבל מופעלים על ידי מוח-כוורת. במהלך הניסוי, שחררו המטוסים 103 מל"טים כאלה. המטרה שלהם, בינתיים, מוגבלת למשימות ריגול ומעקב, אבל ההיסטוריה מוכיחה שזו רק שאלה של זמן עד שמישהו ימצא את הדרך לחמש אותם. המטרה של להק המל"טים היא להתחמק ממערכות ההגנה של האויב, אבל שמה הוא Perdix, כלומר מהשורש הלטיני Perdere שמשמעו "להחריב, להשמיד", אולי השם הזה כבר מעיד על המטרה העתידית.

Call of Duty Call of Duty Call of Duty

 

3. כל העולם כמרקחה עקב המסמכים שפרסם באזפיד, דו"ח מודיעיני בלתי מאושר שטוען שהמודיעין הרוסי מחזיק חומרי סחיטה על דונלד טראמפ; אנחנו נתמקד בפן הטכנולוגי. על פי המסמך הזה, שכאמור לא ברור כמה ממנו מאושר, שירות הביון FSB – היורש של הדירקטוריון השני של ה-KGB, כלומר ארגון ריגול הפנים שלו – הצליח לפרוץ את ההצפנה של האפליקציה הפופולרית טלגרם. הסיבה שטלגרם הפכה למטרה היא שדיסידנטים רוסים רבים משתמשים בה. אז אם אתם משתמשים בטלגרם, קחו בחשבון את הסיכון המשוער שההודעות שלכם חשופות לפוטין.

4. חברה ניו זילנדית בשם Martin Aircraft מפתחת חליפת תעופה (Jetpack), והיא טוענת שזה הולך להיות הפתרון לכל בעיות הפקקים בעיר. הם כבר חשבו על זה לעומק, והתכנון הוא שהמשתמש יוכל, באמצעות אפליקציה, להזמין חליפת תעופה עם טייס שתאסוף אותו מהבית ותנחית אותו ביעד. בינתיים רק שני אנשים הטיסו את המכשיר – שטכנית, קיים בצורה כזו או אחרת כבר 30 שנה – אבל הם אומרים שהסימולטור של החברה קרוב מאוד למציאות ושכל המשתמשים יצאו ממנו עם חיוך על הפנים. עכשיו הם צריכים לשכנע את הרגולטורים שערימה של אנשים שטסה בחלל הצפוף גם כך של עיר, וצריכה לא להתנגש ברחפנים של אמזון, היא רעיון טוב. באופן חשוד, לא צוין מחיר הטיסה.

5. הרכבת ההולנדית מודיעה בגאווה שהחל מתחילת השנה, כל הרכבות שלה מונעות בחשמל שהושג באמצעות כוח רוח: טחנות רוח מודרניות שרותמות את הרוח כדי לייצר חשמל. לא משתמשים שם בפחם או מאובנים אחרים. התוכנית לעבור לחשמל-רוח הוכרזה על ידי הרכבת לפני שנתיים בלבד, והנה – יישום. פה לוקח משמעותית יותר זמן לבנות רכבת קלה, ועל רכבת תחתית מדברים כבר 80 שנה. לא בטוח שאנרגיית רוח ישימה במיוחד בישראל, אבל אנרגיה סולארית ממשית מאוד. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות