אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פיפ"א רוצה "מכרז חסין אש" למונדיאל 48 הקבוצות צילום: אי פי איי

פיפ"א רוצה "מכרז חסין אש" למונדיאל 48 הקבוצות

נשיא פיפ"א ג'יאני אינפנטינו אמר כי ההחלטה להרחיב את המונדיאל תעזור להתאים את טורניר הדגל של נבחרות הכדורגל למאה ה-21. הוא הוסיף שבפיפ"א עובדים על מציאת הליך בחירה "חסין לחלוטין" עבור מונדיאל 2026

11.01.2017, 15:12 | שירות כלכליסט
נשיא פיפ"א ג'יאני אינפנטינו אמר כי ההחלטה להרחיב את המונדיאל מ-32 ל-48 נבחרות תעזור להתאים את טורניר הדגל של נבחרות הכדורגל למאה ה-21. הוא הוסיף שבפיפ"א עובדים על מציאת הליך בחירה "חסין לחלוטין" עבור מונדיאל 2026.

קראו עוד בכלכליסט

הרחבת הטורניר הייתה אחת מהבטחות קמפיין הבחירות של אינפנטינו, כשהתמודד בשנה שעברה להחליף את ספ בלאטר. עם זאת, ההצעה שלו ספגה לא מעט ביקורת, בעיקר מהתאחדות הכדורגל הגרמנית, המיצגת את האלופה הנוכחית ומצד התאחדות מועדוני הכדורגל האירופיים (ECA)., צילום: אי פי איי הרחבת הטורניר הייתה אחת מהבטחות קמפיין הבחירות של אינפנטינו, כשהתמודד בשנה שעברה להחליף את ספ בלאטר. עם זאת, ההצעה שלו ספגה לא מעט ביקורת, בעיקר מהתאחדות הכדורגל הגרמנית, המיצגת את האלופה הנוכחית ומצד התאחדות מועדוני הכדורגל האירופיים (ECA). | צילום: אי פי איי הרחבת הטורניר הייתה אחת מהבטחות קמפיין הבחירות של אינפנטינו, כשהתמודד בשנה שעברה להחליף את ספ בלאטר. עם זאת, ההצעה שלו ספגה לא מעט ביקורת, בעיקר מהתאחדות הכדורגל הגרמנית, המיצגת את האלופה הנוכחית ומצד התאחדות מועדוני הכדורגל האירופיים (ECA)., צילום: אי פי איי

מועצת פיפ"א הצביעה ביום שלישי פה אחד בעד הרחבת המונדיאל החל מהטורניר שיתקיים ב-2026. הגוף האחראי על הכדורגל העולמי החליט על פורמט חדש במסגרתו יחולקו 48 הנבחרות ל-16 בתים של שלוש נבחרות כל אחד. שתי הנבחרות שיסיימו ראשונות בכל בית יעפילו לשלב הנוק אאוט, שיכלול 32 נבחרות.

הפורמט החדש תוכנן כך שלא תהיה הפחתה במספר ימי המנוחה הכללי והנבחרות שיעפילו לגמר ישחקו 7 משחקים בסך הכל. כמו כן הטורניר יימשך כמו בפורמט הנוכחי, 32 ימים, וזאת על מנת לא להאריך את הזמן שהמועדונים נדרשים לשחרר את השחקנים שלהם.

מפיפ"א נמסר כי ההחלטה התקבלה לאחר ניתוח מעמיק, שהתבסס על דו"ח שכלל ארבע אפשרויות שונות לפורמטים. המחקר לקח בחשבון גורמים כמו איזון ספורטיבי, איכות התחרות, ההשפעה על פיתוח הכדורגל, תשתיות, תחזיות פיננסיות וההשלכות לגבי אופן קיום האירוע. בפגישות המתוכננות הבאות של מועצת פיפ"א אמורים לדון בפרטים נוספים הקשורים לטורניר, כולל הקצאת המקומות לכל קונפדרציה. השינוי המסתמן: אירופה - 16 נבחרות (13 כיום), אפריקה 9 (5), אסיה 8.5 (4.5), קונקאקא"ף 6.5 (3.5), דרום אמריקה 6 (4.5), אוקיאניה 1 (0.5). החצי הוא למעשה הקצאה לפלייאוף, והמארחת.

הרחבת הטורניר הייתה אחת מהבטחות קמפיין הבחירות של אינפנטינו, כשהתמודד בשנה שעברה להחליף את ספ בלאטר. עם זאת, ההצעה שלו ספגה לא מעט ביקורת, בעיקר מהתאחדות הכדורגל הגרמנית, המיצגת את האלופה הנוכחית ומצד התאחדות מועדוני הכדורגל האירופיים (ECA).

ב-ECA, ארגון המועדונים האירופאים, המשיכו להעביר ביקורת על ההחלטה, ומסרו כי ידונו בהכרזה של פיפ"א בפגישה המתוכננת להתקיים בסוף החודש. "אנחנו לא מצליחים לראות את היתרונות בשינוי הפורמט של 32 נבחרות, שהוכיח את עצמו כנוסחה המושלמת מכל הבחינות. גם הדחיפות שבה הגיעו להחלטה החשובה הזו מעוררת תהיות, כשנותרו עוד 9 שנים עד ליישומה, ובלי המעורבות הנכונה של בעלי העניין שיושפעו מהשינוי הזה", נמסר בהצהרה של ה-ECA, "אנחנו מבינים שההחלטה התקבלה על בסיס פוליטי ולא ספורטיבי ותחת לחץ פוליטי כבד, דבר שאנחנו מצרים עליו".

בהצהרה לעיתונות שפרסם לאחר ההחלטה אמר אינפנטינו: "עבור מדינות רבות זו הדמנות להעפיל לתחרות. מדובר על חודש אחד כל ארבע שנים, וזה יישאר חודש אחד. כך שלא מדובר בכזה שינוי גדול, מלבד לפורמט ולכך שלנבחרות נוספות תהיה הזדמנות להשתתף.

"יש לנו דיאלוג פתוח עם ECA כבר מספר שנים. אני מכיר אותם באופן אישי. יש קולות ביקורתיים מחלק מהמועדונים, אבל אני מעדיף להתמקד בקולות החיוביים. רבים תומכים בהחלטה הזו. דנו, כמובן בנושא הזה מספר פעמים עם המועדונים. הנקודה העיקרית הייתה תמיד לא להוסיף ללוח השנה ולנטל שמוטל על השחקנים. אנחנו נמצאים במאה ה-21 ועלינו להתאים את המונדיאל למאה ה-21. עלינו להסתכל על כדורגל מעבר לאירופה ולדרום אמריקה. קדחת כדורגל במדינה שמעפילה למונדיאל הוא מקדם המכירות הטובת ביותר למשחק שאפשר להעלות על הדעת. החל מנובמבר, אז מעפילים לטורניר ועד ליוני כשהוא נערך - תשעת החודשים האלה הם החשובים ביותר".

בפגישה האחרונה של מועצת פיפ"א, שנערכה באוקטובר, דנו בתרחישים להרחבת הפורמט. המשתתפים הגדירו גם שורה של עקרונות בעת הגשת ההצעות לאירוח התחרות, שייכנסו לתוקף החל מטורניר 2026, תהליך שאמור להגיע לשיאו במאי 2020.

תהליך בחירת רוסיה וקטאר לאירוח הטורנירים ב-2018 ו-2022, בהתאמה, הואשם בשחיתות, ולכן אינפנטינו הדגיש את הצורך בהידוק התהליך לקראת בחירת המארחת ב-2026. לדבריו, "ההחלטה על הקצאת המקומות לא התקבלה עדיין, כי אין עדיין צורך בכך. עלינו להבטיח שתהליך הבחירה עבור 2026 הוא חסין לחלוטין. ההחלטה כמה נבחרות יגיעו מהיבשות השונות אינה הכרחית להצעות. חשוב שנבחן זאת במהירות".

בחזית ההתנגדות, הליגה הספרדית מתכוונת לתבוע את פיפ"א כדי למנוע את הרחבת המונדיאל ל-48 נבחרות.

בכיר בלה ליגה אמר כי הכוונה היא לעשות ככל האפשר כדי להפוך את ההחלטה של מועצת פיפ"א. בליגה הזהירו את אינפנטינו עוד לפני ההחלטה ביום שלישי, כי בכוונתם לנקוט בצעדים משפטיים אם התכנית תאושר. הטענה היא כי יש להתייעץ עם הליגות האירופיות בכל החלטה המשפיעה על השחקנים. אולם, בליגה הספרדית טוענים כי לא נערך כל דיון מסוג זה.

הפורמט החדש פירושו שמספר השחקנים שישתתפו בטורניר יעלה ב-50%. "אנחנו כלל לא מרוצים", הגיב הבכיר. "אנחנו אלה שמספקים את השחקנים הנוספים, אבל בכלל לא התייעצו איתנו. אנחנו בוחנים את האפשרויות שעומדות בפנינו עדי לערער על ההחלטה".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות