אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווחים: טקאטה לקראת הסדר בגובה מיליארד דולר בארה"ב

דיווחים: טקאטה לקראת הסדר בגובה מיליארד דולר בארה"ב

יצרנית כריות האוויר לרכב היפנית צפויה להודות בהתנהלות פלילית בכל הנוגע לאופן בו התמודדה עם פגם שהתגלה במוצריה ושגרם למותם של 16 אנשים ברחבי העולם

13.01.2017, 09:04 | שירות כלכליסט

חברת טקאטה היפנית צפויה להודות היום (ו') בהתנהלות פלילית - זאת במסגרת הסדר בגובה מיליארד דולר אליו הגיעה עם משרד המשפטים האמריקאי על האופן בו התמודדה עם פגם בכריות האוויר שהיא מייצרת ושגרם למותם של 16 אנשים ברחבי העולם.

קראו עוד בכלכליסט

לדברי גורמים המצוטטים בסוכנות הידיעות רויטרס, ההסדר כולל קנס פלילי של 25 מיליון דולר, 125 מיליון דולר לפיצוי משפחות הקורבנות ועוד 850 מיליון דולר לפיצוי יצרניות הרכב, שספגו הפסדים מכיוון שנדרשו לבצע ריקולים נרחבים לתיקון הבעיה. ההסדר כולל גם מינוי מפקח עצמאי לחברה. על פי המקורבים, החברה תודה בהונאה או בהעברת מידע שגוי לרגולטורים בארה"ב.

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

הסדר זה עם משרד המשפטים מצטרף להסדר נפרד בגובה 70 מיליון דולר אליו הגיעה טקאטה ב-2015 עם הרשות לבטיחות בדרכים בארה"ב (NHTSA), אז הודתה החברה שהייתה מודעת לתקלה בכריות האוויר אך לא ביצעה ריקול לתיקון. היא הואשמה גם בכך שהעבירה מידע "סלקטיבי, לא מלא ולא מדויק" לרשויות וליצרניות הרכב. ההסדר הנוכחי יוגש לאישור בית המשפט המחוזי בדטרויט, ולפי ההערכות משרד המשפטים מתכוון למנות את קן פיינברג, מומחה מנוסה להסדרי פיצויים, לפקח על ביצוע ההסדר.

הסנטורים ריצ'רד בלומנטל ואדוארד מרקי הודיעו כי הם תומכים בהסדר, אך הוסיפו כי הם "מודאגים מכך שהוא מתייחס רק לחברה ולא למנהלים ספציפיים". עוד הוסיפו כי אם החברה "תכריז על פשיטת רגל, אז הנושים שלה יהיו אלה שאחראיים לשלם את הקנס". בנובמבר דיווחו ברויטרס שטקאטה שוקלת להכריז על פשיטת רגל בארה"ב, בניסיון למצוא משקיע שיעזור לשלם את הקנסות.

לפי מסמכים פנימיים של החברה, הפגם התגלה לראשונה במכונית בשוויץ עוד בשנת 2003, אך לא עדכנה את הרשויות. ברחבי העולם הוכרזו בסביבות 100 מיליון כריות אוויר כפגומות, מהן 70 מיליון בארה"ב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות