אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בדאבוס יתמקדו באי־שוויון, הטבחים יצטופפו חמישה בחדר צילום: WEF

דאבוס 2017

בדאבוס יתמקדו באי־שוויון, הטבחים יצטופפו חמישה בחדר

הפסגה הכלכלית שתיפתח ביום שלישי בשוויץ תדון בממצאי דו"ח הפורום, שלפיהם העלייה ברמות אי־השוויון אפשרה את הברקזיט ואת ניצחונו של טראמפ. את המסיבה הנחשקת ביותר יארחו אולג דריפסקה ונאט רוטשילד באחוזה של האוליגרך

14.01.2017, 19:46 | שירות כלכליסט

מאות חדרניות ומלצרים הוטסו לדאבוס בימים האחרונים כתגבורת לצוותים הקיימים, שם יעמדו לרשותם של כ־3,000 משתתפי הפורום הכלכלי העולמי שייפתח ב־17 בינואר ויינעל ב־20 בינואר, יום השבעתו של נשיא ארה"ב הנכנס דונלד טראמפ.

קראו עוד בכלכליסט

"הגרדיאן" מדווח, כי בעוד אורחי הפורום, ובהם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי, מנהיג סין שי ג'ינפינג ונשיא דרום אפריקה ג'ייקוב זומא, ישתכנו בסוויטות מהמפוארות בעולם, הצוות שישרת אותם ייאלץ להסתפק במיטות קומתיים בחדרים שבהם יצטופפו כחמישה בני אדם. תומס קלבר, מנהל המלון המפואר בדאבוס, גרנד הוטל בלוודרה, הטיס תגבורת של 200 אנשי צוות שיעבדו במשמרות סביב השעון. אנשי התגבור הללו כוללים בריסטות, טבחים, דורמנים, פקידי קבלה וברמנים שהוזמנו כדי לערבב קוקטיילים משובחים. אלה הוטסו ממלונות של הרשת בעולם כדי לסייע בשבוע העמוס ביותר בשנה. "יש לנו מגורי צוות, אבל בתקופה זו נהיה קצת צפוף", הסביר קלבר. "הקמנו מיטות קומתיים כדי להתמודד עם זה". 

  , צילומים: בלומברג, אי.פי. אי.פי.אי, ג צילומים: בלומברג, אי.פי. אי.פי.אי, ג'ייקוב מוסור   , צילומים: בלומברג, אי.פי. אי.פי.אי, ג

למרות הניגוד הצורם בסידורי השינה, הנושא המרכזי של הפורום השנה יהיה העלייה ברמות אי־השוויון, אשר הפורום הכלכלי תייג אותה כבעיה המהותית ביותר הניצבת בפני העולם. לקראת פתיחת הכינוס מסר הפורום כי העלייה בפערים בין העשירים לעניים, שתרמה להתנעת תהליך הברקזיט ולינצחונו של טראמפ בבחירות בארה"ב, הובילה את המערב ל"נקודת רתיחה שעשויה להצית תקופה של דה־גלובליזציה".

הפורום הכלכלי ארגן שישה פאנלים שבהם ידונו האורחים בנושא אי־השוויון, כולל ישיבה שכותרתה "התמודדות עם הסלמת חוסר הביטחון ואי־השוויון". פאנל אחר יבדוק את העלייה ברמות אי־השוויון דרך חקירת הגורמים והנסיבות לנפיצות השוררת כעת בערים הגדולות. בפאנל נוסף ינסו המשתתפים להתעמת עם המשברים הפסיכולוגיים העלולים לצוץ מהתחזקות מפלגות ימין קיצוניות ברחבי אירופה.

הבלוודרה נמצא במוקד רוב הפעילות השבוע, כולל חתימת עסקאות בהיקפים של מיליארדי דולרים וכמובן, כמה מהמסיבות הטובות בעיירה. מארגני הפורום שריינו 85% מחדרי המלון כדי לארח את המכובדים והסלבריטאים. אלה יכללו השנה גם את הזמרת זוכת הגראמי שאקירה ואת השף ג'יימי אוליבר, שרק בשבוע שעבר דיווח כי ייאלץ לסגור שש מהמסעדות שלו, בגלל הברקזיט.

המלון יארח יותר מ־300 אירועים, משש בבוקר ועד שלוש לפנות בוקר. "כל חברה וכל משלחת תצטרך דברים שונים", הסביר קלבר. "אבל כולן זקוקות לפסלי קרח". עם זאת, ההזמנה הנחשקת ביותר היא למסיבה שיקיימו האוליגרך אולג דריפסקה והפיננסייר הבריטי נאט רוטשילד באחוזתו של דריפסקה, בפאתי דאבוס. בשנים עברו הוזעקה המשטרה לאחוזה בעקבות תלונות על נגינה רועשת של להקתו. לפי דיווחי עוזרת המחקר לשעבר של הכלכלן נוריאל רוביני, שנכחה באירועים, המסיבות של דריפסקה כוללות "נהרות שמפניה, וודקה וקוויאר, קוזאקים מחוללים ודוגמניות רוסיות יפהפיות".

600 אלף פרנק תמורת כניסה חופשית לכל האירועים בפסגה

ההגעה לעיירת הסקי דאבוס והלינה בה במהלך השבוע המיוחד כרוכות בהוצאות לא מבוטלות, זאת בנוסף לדמי החברות בפורום וכרטיס הכניסה שעלותם עשויה להגיע ל־68 אלף פרנק (67.5 אלף דולר). עם זאת, בעבור סכום זה תתאפשר כניסה רק לאירועים המרכזיים. כדי לזכות בכניסה חופשית לכל האזורים שבהם מתנהל האירוע ולהפוך לשותפים אסטרטגיים בפורום, על תאגידים לשלם 600 אלף פרנק שוויצרי. חברות הפלטינה מאפשרת למנכ"ל להביא עמו ארבעה אורחים, אך הוא יידרש גם לתשלום של 18 אלף פרנק עבור כל כרטיס. במסגרת ניסיונות מארגני האירוע לקדם שיוויון מגדרי, קיבלו כל השותפים האסטרטגיים הודעה כי עליהם לכלול אשה אחת לפחות בין המוזמנים.

השותפים האסטרטגיים זוכים בכניסה לכל הפאנלים ונהנים מליווי מכונית ונהג צמודים. עם זאת, 100 חברות בלבד מורשות להפוך לשותפות מיוחדות, כאשר אלה מונות השנה, בין השאר, את בנק ברקליס, בריטיש פטרוליום, פייסבוק, גוגל ובנק HSBC.

העלויות הללו הניבו לפורום הכנסה של 228 מיליון פרנק שוויצרי בשנה שעברה. כך למשל שילמה חברת טכנולוגיה מעמק הסיליקון 6,000 ליש"ט עבור פגישה קצרה עם נשיא אסטוניה שנערכה בחדר המזוודות. המלון גם הטיס בעבר לובסטרים מניו אינגלנד והכין אוכל מקסיקני עבור חברה שנפגשה עם פוליטיקאי מקסיקני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות