אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדדים החדשים יצאו לדרך: סודהסטרים עקפה את דלק רכב, סלקום דחקה את מגדל

המדדים החדשים יצאו לדרך: סודהסטרים עקפה את דלק רכב, סלקום דחקה את מגדל

ארבע חברות נאבקו על כרטיס הכניסה למדד ת"א־35 לקראת יום חמישי האחרון, שבו נקבע הרכב המדדים. מניות הסלולר, שתודלקו מעסקת גולן טלקום, ויצרנית המשקאות המוגזים הפכו את חברת הביטוח ויבואנית הרכב למאוכזבות הגדולות

15.01.2017, 09:54 | אורי טל-טנא

יותר משנה אחרי שיצאה לדרך, ואחרי שתי דחיות ושינוי תקנות, יצאה סוף סוף לדרך הרפורמה במדדי הבורסה של תל אביב. עכשיו נותר רק לראות אם מדובר במתיחת פנים שלא תשנה את מגמת הדשדוש שאופפת את אחוזת בית, או אם הרפורמה אכן תצליח להפיח רוח חיים בזירת המסחר. יום חמישי האחרון היה המועד הקובע לעדכון הרכב המדדים הראשון של הרפורמה.  

הבורסה תפרסם בעוד כשבועיים את הרכבי המדדים, והעדכון בפועל ייעשה בשלב נעילת המסחר ב־9 בפברואר. "כלכליסט" מנתח את השינויים הבהרכבי המדדים.

לחצו כאן לטבלת אקסל הכוללת סימולציה של הרכב המדדים עם יישום הרפורמה, ב-9 בפברואר . הטבלה כוללת גם את הביקושים וההיצעים הצפויים לכל המניות במועד זה.

ענף הסלולר משאיר אבק

עסקת המכירה של חברת הסלולר גולן טלקום לאלקטרה צריכה שבשליטת משפחת זלקינד הביאה לזינוק של 18% במניות סלקום ופרטנר מתחילת השנה, זינוק שהבטיח את כניסת שתי מניות אלה למדד ת"א־35. על המקום האחרון במדד ת"א־35 התמודדו עד הרגע האחרון חברת הביטוח מגדל, דלק רכב וסודהסטרים.

אבל בעוכריה של מגדל היתה העובדה שהירידות במחיר המניה מתחילת השנה גרמו לכך שלא תעמוד בדרישת השייכות למדד החדש, של שווי אחזקות ציבור של לפחות מיליארד שקל. מגדל איבדה כל סיכוי להיכנס לת"א־35 והותירה רק את דלק רכב וסודהסטרים בתחרות. וכך, יצרנית המשקאות המוגזים הצליחה לעקוף ברגע האחרון את דלק רכב מבחינת שווי השוק הקובע והבטיחה את כניסתה למדד.

עוד תחרות בולטת היתה על המקום האחרון שנותר במדד ת"א־90, וחברת הביוטכנולוגיה רדהיל הבטיחה את כניסתה למדד זה רק אחרי שתי המרות מהותיות למניות של אופציות שהעניקה לעובדים. מהלך זה הגדיל את ההון הרשום של המניה, ובכך הגדיל את שווי השוק הקובע מבחינת המדד). המאמץ של רדהיל להיכנס למדד בולט עם 15 הודעות שפרסמה החברה במאיה (אתר הבורסה הודעות חברות) בעשרה ימי מסחר, כאשר חלקן אינו מהותי.

הפריחה של מדדי היתר

ההצלחה של רדהיל להיכנס למדד באה על חשבון מניות רבל ואלוט שיסתפקו במדד SME־60. היערכות המשקיעים לביקושים הצפויים מצד תעודות הסל למניות שצפויות להיכנס למדדי ת"א־90 ו־SME־60 הובילה להמשך עליות חדות במדדי יתר־50 ויתר־מאגר שעלו שניהם ב־5.9% בשבועיים הראשונים של 2017, זאת לאחר עליות חדות בשני מדדים אלו גם ב־2016.

הרשימה המלאה של כל הרכבי המדדים וסימולציה של הביקושים וההיצעים שיזרימו תעורות הסל למניות ב־9 בפברואר, מפורסמת היום באתר "כלכליסט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות