אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבחן בוזגלו: הפוסט של שחקן הפועל ב"ש חושף את נקודת החולשה של שחקנים רבים ביחס לתקשורת צילום: אודי ציטיאט

מבחן בוזגלו: הפוסט של שחקן הפועל ב"ש חושף את נקודת החולשה של שחקנים רבים ביחס לתקשורת

בכמה עשרות אלפי שקלים בשנה, כדורגלנים בכירים יכולים לחסוך לעצמם הרבה כאבי ראש ובסופו של דבר גם כסף. התנהלות תקשורתית חובבנית היא לא פחות גרועה מאשר לשכור את שירותיו מאמן כושר חובבן

15.01.2017, 18:36 | אדי קנבסקי

רוב הכדורגלנים בישראל מזלזלים באופן בוטה בתקשורת, עובדים מולה באופן חובבני ללא ייעוץ מאנשי מקצוע ובסופו של דבר גם מעיזים להתלונן על כך שהם מקבלים ממנה בראש.

קראו עוד בכלכליסט

מאור בוזגלו. היה יכול לעשות דברים אחרת, צילום: ראובן שוורץ מאור בוזגלו. היה יכול לעשות דברים אחרת | צילום: ראובן שוורץ מאור בוזגלו. היה יכול לעשות דברים אחרת, צילום: ראובן שוורץ

ההסבר היחיד שניתן לתת לתופעה הזו הוא שבמדינת היהודים כולם חושבים שהם מבינים בכל תחום. כך חושבים בעיקר אלו שלא מבינים.

כדורגלן, או מישהו מהסביבה הקרובה שלו: אבא, סוכן, חבר וכו', שקרא פעם אחת עיתון וראה כמה פעמים ראיונות בטלוויזיה, בטוח שהוא יידע לעשות זאת באופן מקצועי כשיידרש לכך. מדובר בטעות חמורה. במקרים אחרים, שחקנים חושבים שדובר הקבוצה יגן על האינטרס שלהם בכל פעם שיצטרכו ולכן הם לא זקוקים לייעוץ חיצוני. גם זו טעות מרה.

דובר הקבוצה יגן על האינטרס של הקבוצה בלבד. אם האינטרס הזה יתנגש עם האינטרס של השחקן, אז השחקן ייזרק מיד מתחת לגלגלי האוטובוס התקשורתי. בנוסף לכך, הסביבה הקרובה של השחקן – כמו סוכני השחקנים, בטוחים לחלוטין שהם מבינים בתקשורת (לעיתים בזכות העבר הסלבריטאי שלהם) ויודעים להתנהל מולה, אבל בפועל, גורמים לא פעם לנזק גדול למיוצגים שלהם. זה עוד מבלי שהזכרנו קרובי משפחה של שחקנים, שם יש חומר לכתבה נוספת בהזדמנות אחרת.

אז מה הכדורגלנים צריכים לעשות? זו השאלה המרכזית.

ננתח את הסיטואציה שמאור בוזגלו נמצא בה לאחר הפוסט האחרון שכתב בפייסבוק. "אולי זה יהיה קשה, אולי לא נעים אבל הדברים שאכתוב עכשיו מגיעים מהלב וקשה לי עם זה. דבר ראשון שאפו על ניצחון חשוב אפילו ששיחקתי רק 8 דקות. 8 דקות שבהן הרגשתי מושפל, הרגשתי שמישהו מעניש אותי. ועל מה?? נכון, יש לי מגוון הצעות אבל אף אחת מהן לא מהמועדון שלי - הפועל באר שבע! אין לי שום בעיה לשבת על הספסל כשאני לא מספיק טוב או כשזה נטו מקצועי. אני שואף גבוה, רוצה לדאוג לעתיד שלי ותוך כדי אני נותן את כל כולי למועדון היקר הזה. לא חושב שזה מגיע לי תמיד וזה תחושה שכואבת. ולכם האוהדים - תודה".

לא צריך לקרוא מחשבות כדי לנחש שהמטרה של הפוסט הזה ושל שאר המהלכים שמתבצעים כיום בסביבתו של בוזגלו היא לגרום לאלונה ברקת להציע לו חוזה מפתה יותר. הכיוון הוא נכון, אבל הביצוע שלו לוקה מאוד בחסר.

נתחיל עם החלק הנכון. שחקן כדורגל זוכה לקריירה קצרה ומגיע לו להרוויח סכומים יפים במהלכה. על אחת כמה וכמה כשמדובר בשחקן מצוין כמו בוזגלו. לכן, כשהסוכנת שלו מופיעה בכלי תקשורת מגוונים ומדברת על ההצעות הנדיבות שמאור זוכה להן מקבוצות מעבר לים, מדובר במהלך טקטי נכון. מהלך כזה הוא מהלך בסיסי בתחום ומטרתו להפעיל מנוף לחץ על מקבלת ההחלטות בקבוצה – אלונה ברקת.

נמשיך בטעויות של בוזגלו ולשם כך אצטט אותו: "...אפילו ששיחקתי רק 8 דקות. 8 דקות שבהן הרגשתי מושפל, הרגשתי שמישהו מעניש אותי ועל מה?? נכון, יש לי מגוון הצעות אבל אף אחת מהן לא מהמועדון שלי - הפועל באר שבע!"

מהשורות הללו מצטייר בוזגלו כשחקן שרק טובתו עומדת לנגד עיניו. מי שקורא זאת מבין שלמאור חשובה יותר הצלחתו האישית מאשר הצלחתה של הקבוצה שמתקרבת בצעדי ענק לאליפות השנייה שלה ברציפות. הצוות הניהולי של המועדון יכול לפסול אותו ולו רק בגלל הגישה האגואיסטית הזו. מי בכלל צריך שחקן שבכל פעם שמושיבים אותו על הספסל מתבכיין לעשרות אלפי עוקבים בפייסבוק. לא מקצועי ולא רציני.

במקום לכתוב את הפוסט המיותר הזה בוזגלו היה יכול לאסוף מסביבו קואליציה ולתת לאנשיה לקדם גישה "לוחמנית" יותר ואילו מצדו לשדר מקצוענות עד אין קץ. כך למשל, בוזגלו חייב לתת לסוכנת שלו להמשיך לדבר על הצעות שמנות שיש לה עבורו מחו"ל. מהלך כזה מלחיץ באופן חיובי את מקבלי ההחלטות במועדון. חבריו של מאור צריכים לבקש מבעלי השפעה בקרב אוהדי הקבוצה לצאת למחאה חיובית להשארת מאור בקבוצה לשנים הקרובות.

כמו כן, מאור חייב לנסות לשכנע את אבא שלו להוריד פרופיל תקשורתי. כל ראיון של יעקב בוזגלו עשוי לסבך עוד יותר את המצב העדין של הבן שלו. מעבר לכך, רצוי שמאור יתראיין בצורה נכונה בתקשורת ועם מסר חיובי שאומר: 'אני שחקן מקצועי, שעושה את העבודה שלו באימונים ובמשחקים על הצד הטוב ביותר. אני מקווה מאוד שנזכה גם השנה באליפות נוספת עבור האוהדים המדהימים של העיר הזו'.

אסכם במילים של גולש אקראי שהגיב לפוסט של מאור. תגובה שמסכמת למעשה בצורה הטובה ביותר את המסר המרכזי שניסיתי להעביר: "אחי, קח מאבא שלך את הסיסמה לפייסבוק".

הכותב הוא דובר המכללה האקדמית בוינגייט ומנכ"ל קנבסקי יחסי ציבור וייעוץ אסטרטגי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות