אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוזר נעלם ברגעיה הקשים של הבורסה צילום: אוראל כהן

האוזר נעלם ברגעיה הקשים של הבורסה

יו"ר רשות ני"ע דואג להנחה של 4,000 שקל לחברות מנפיקות ולא לברדק הפנימי החוגג במשרדי בורסת ת"א

17.01.2017, 07:41 | רחלי בינדמן

בחודשים האחרונים השערוריות בבורסת תל אביב רק הולכות ונהיות עסיסיות יותר באופן שמעלה תהיות במה מתעסקים עובדיה ומנהליה — בהבראתה או בסכסוכי אגו וכסף. לצד הסכסוך המתוקשר עם הוועד, נקלעו גם מנכ"ל הבורסה הקודם יוסי ביינארט שפרש לפני חצי שנה עקב מחלה ויו"ר הבורסה אמנון נויבך למאבק קשה. אחריו הסתכסך נויבך עם המשנה למנכ"ל גל לנדאו־יערי, אשת אמון של ביינארט, בפרשה שבסופה החליט הדירקטוריון לחתוך את שיעור המשרה של נויבך ל־50%. חודשיים לאחר מכן, עם מינוי מנכ"ל הבורסה החדש איתי בן זאב, הודיעה לנדאו־יערי על עזיבתה. בן זאב נפרד באותו מעמד גם מסמנכ"ל השיווק יגאל ברקת, עוד איש שהובא על ידי המנכ"ל הקודם. כל פרשה כזו לוותה בהד תקשורתי ובהכפשות מצד כל הנוגעים בדבר, כשסוגיות מהותיות כמו מחזורי המסחר הדועכים בבורסה, מיעוט ההנפקות החדשות ועזיבה של חברות נסחרות ירדו כמעט לגמרי מסדר היום.

קראו עוד בכלכליסט

במהלך כל התקופה הזו בחר שמואל האוזר, יו"ר רשות ני"ע, שאמון על פיקוח על הבורסה, לשתוק. האוזר העביר מסרים כי הוא פועל מאחורי הקלעים לטפל במצב, אך בפועל גם אם עשה זאת, התוצאות לא ניכרו בשטח. ככל הנראה שתיקתו של האוזר היתה אסטרטגית, משום שהאש לא כוונה אליו אלא להתנהלות הליצנית בבורסה. אך ביום חמישי האחרון התהפכו היוצרות. ה"בייבי" של האוזר — חוק שינוי מבנה הבורסה — לכאורה הסיבה היחידה שבגללה האוזר בקדנציה נוספת וגולת הכותרת של פועלו ברשות — בסכנה.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני העביר את מושכות הובלת החוק לח"כ מיקי זוהר שהשתלט על ההצגה, ובמקום לקדם את החוק חבר ליו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ובחר לשמש דגל לזכויות עובדים. כך, בפגישה חשאית בין בן זאב, ניסנקורן, נציגי הוועד וח"כ זוהר שהתקיימה בחמישי האחרון, דרש זוהר לשמש יחד עם ניסנקורן כמגשר בין הצדדים. זוהר הבהיר בפגישה כי אם הוועד לא יעתר לדרישתו החוק יקודם גם בלי הסכמות עימו, ומנגד הדגיש כי אם בן זאב יסרב, זוהר יקפיא את קידום החוק לשינוי המבני בבורסה. בן זאב סירב לאולטימטום ויצא מהפגישה.

בשיחה עם "כלכליסט" הבהיר זוהר כי מבחינתו זכויות העובדים הם ראשונים במעלה וכי בהיעדר הגעה להסכמות עם הוועד החוק יירד לטמיון. זוהר כמובן לא התייעץ על כך מראש עם האוזר. האוזר אף לא נכח בפגישה בחמישי באופן המעלה תהיות אם בכלל היה מודע לקיומה. בשלב זה המשך השתיקה של האוזר עלול לחסל את המהלך החשוב ביותר בקריירה שלו. וכאן מצופה שקולו יישמע בקול רם וברור.

מרשות ני"ע נמסר בתגובה: "באופן טבעי ישנם לחצים ואי־הסכמות של הרגע האחרון. הממשלה, הכנסת והאוצר תמימי דעים ביחס לחשיבות המהלך לשינוי מבנה הבורסה, ואנו צופים שהוא יושלם בקרוב".

שמואל האוזר, צילום: צביקה טישלר שמואל האוזר | צילום: צביקה טישלר שמואל האוזר, צילום: צביקה טישלר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות