אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זה המייל שסיבך את חיים כץ ואת היועץ של קובי מימון בחשד לשימוש במידע פנים צילומים: עמית שעל

פרסום ראשון

זה המייל שסיבך את חיים כץ ואת היועץ של קובי מימון בחשד לשימוש במידע פנים

בידי רשות ני"ע מייל שנשלח מהנהלת אקוויטל של קובי מימון ליועצו מוטי בן ארי, ובו הוזהר שלא לסחור במניה. על פי החשד, למרות האזהרה רכש בן ארי את המניות ואף חלק את המידע עם כץ שרכש בעצמו מניות. כץ: "מנוע מלהתייחס לפרטים גם אם אינם נכונים"

17.01.2017, 17:14 | תומר גנון

גילויים נוספים מחקירת החשד לשימוש במידע פנים וקבלת טובות הנאה נגד שר הרווחה, חיים כץ, ומקורבו, מוטי בן ארי - היועץ הפיננסי לקבוצת הגז והנדל"ן אקוויטל של קובי מימון. ל"כלכליסט" נודע כי בידי חוקרי רשות ני"ע מייל שנשלח לבן ארי מהנהלת הקבוצה, שאת תיקי ההשקעות שלה הוא מנהל, לפיו התגבש אצלה מידע פנים. במייל התבקש בן ארי לא לרכוש מניות של החברות בקבוצה, בהן חברת הנדל"ן נצבא, לתיקי ההשקעות שלה שהוא מנהל.

קראו עוד בכלכליסט

למרות ההודעה, כך נודע, בן ארי רכש מניות של נצבא אולם לחשבונותיו הפרטיים. זאת בסמוך לפרסום הודעה דרמטית למשקיעים (5.7.15) על מיזוג עם בעלת השליטה איירפורט סיטי. על פי החשד, את המידע הזה בן ארי גם חלק עם כץ שרכש בעצמו מניות של נצבא. השניים, כך החשד, גרפו יחד רווח של 290 אלף שקלים בעקבות רכישת המניות שבידיהם מידע פנים.

נציין כי הודעות מהסוג שקיבל בן ארי מהחברה, נשלחות מפעם לפעם לאנשי פנים ונושאי משרה, על מנת שאלה לא יבצעו פעולות במניות החברה שברשותם העלולות לאחר מכן לעורר טענות לשימוש במידע פנים. זאת כאשר לדעת היועץ המשפטי של החברה התגבש מידע כזה – למשל מו"מ על חוזה מהותי, כוונה לרכוש חברה, עסקת מיזוג ועוד.

בן ארי. על פי החשד הוא וכץ גרפו 290 אלף שקל לכיסם באמצעות מידע פנים, צילום: עמית שעל בן ארי. על פי החשד הוא וכץ גרפו 290 אלף שקל לכיסם באמצעות מידע פנים | צילום: עמית שעל בן ארי. על פי החשד הוא וכץ גרפו 290 אלף שקל לכיסם באמצעות מידע פנים, צילום: עמית שעל

הרשות: "איסור מפורש מהחברה"

כבר עם פתיחת החקירה נגד כץ ובן ארי, מאי 2016, כתבה הרשות בבקשה לבית המשפט להטיל על בן ארי תנאים מגבילים, כי הוא רכש מניות נצבא: "חרף איסור מפורש מצד החברה לעשות כן. על פי החשד העביר בן ארי את מידע הפנים לצד ג' (חיים כץ – ת.ג)". כעת מתברר שהאיסור המפורש לכאורה על בן ארי, הוא מייל שנשלח מהנהלת החברה שחשף כי בידיה מידע פנים. על בסיסיו, כך החשד, בן ארי רכש את המניות לחשבונותיו הפרטיים, ואף שיתף את השר כץ במידע.

נציין כי בן ארי הוא יועץ פיננסי לקבוצת אקוויטל מאז שנת 1999, והוא מנהל את תיקי ההשקעות של הקבוצה. כאמור על פי המייל שנשלח לבן ארי, וככל הנראה גם לנושאי משרה ועובדים נוספים בחברה, הוא התבקש שלא לרכוש לתיקי ההשקעות שהוא מנהל עבור החברה מניות של חברות בקבוצה, ובהן חברת הנדל"ן נצבא ובעלת השליטה בה איירפורט סיטי. המייל נשלח לבן ארי בסמוך לפרסום ההודעה למשקיעים (5.7.15) על עסקת מיזוג בין שתי חברות אלה, ובפרמיה של כ-23% על שווי מניות נצבא. הודעה שהובילה לזינוק של 17.5% במניית החברה.

החשד הנוסף: מתן טובות הנאה

 

חקירת החשד לשימוש במידע פנים סביב עסקת המיזוג בין נצבא לאיירפורט סיטי, החלה כאמור לפני כשמונה חודשים והיא נמצאת בישורת האחרונה. כץ ובן ארי נחקרו באזהרה במשרדי הרשות בת"א בחשד שעשו שימוש במידע פנים אודות העסקה, ורכשו מניות של נצבא בטרם פרסום ההודעה למשקיעים. חקירתו של כץ באזהרה נעשתה באישור היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

לפני כחודש חלה התפתחות נוספת בחקירה. כץ ובן ארי נחקרו שוב, הפעם גם בחשד לביצוע עבירות של קבלה ומתן שוחד. זאת במסגרת סבב השלמות חקירה שמבצעת הרשות בטרם העברת התיק למחלקת ני"ע בפרקליטות שמלווה את החקירה. החוקרים בודקים האם כץ קידם תיקון לחוק ני"ע שהטיב עם מקורבו בן ארי, בתמורה לכך שקיבל ממנו לכאורה במהלך השנים טובות הנאה – טיפים ומידע על מניות.

כץ. החקירה החלה לפני 8 חודשים, צילום: עמית שעל כץ. החקירה החלה לפני 8 חודשים | צילום: עמית שעל כץ. החקירה החלה לפני 8 חודשים, צילום: עמית שעל

כפי שפורסם ב"כלכליסט", בין הראיות שאספו החוקרים על מתן טובות הנאה לכאורה לכץ, ישנה גם עדות של פעיל שוק הון שעובד עם בן ארי, שלומי גולובינסקי, על הקשרים בין השניים.

מסנגוריו של מוטי בן ארי, עוה"ד ארז הראל והילה שמעון ממשרד גורניצקי ושות', לא נמסרה תגובה.

מטעמו של שר העבודה והרווחה חיים כץ נמסר: "השר כץ מנוע מלהתייחס לפרטים גם אם אינם נכונים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות