אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתמודד מפתיע נוסף על רכישת אפריקה ישראל: גד זאבי

בלעדי לכלכליסט

מתמודד מפתיע נוסף על רכישת אפריקה ישראל: גד זאבי

מי שהיה בעלי יבואנית סובארו יפנאוטו ובעל מניות גדול בבזק היה הגיש הצעה לרכישת השליטה בחברת האחזקות של לב לבייב. מסתמן: הצעתם המשותפת של לב לבייב ומוטי בן־משה, הצעת קרן ברוש והצעת קרן לונסטאר האמריקאית מובילות בהתמחרות

18.01.2017, 06:47 | גולן חזני

מכירת אפריקה ישראל במסגרת הסדר החוב משכה יותר הצעות מהצפוי. אם בהתמודדות על אי.די.בי היו שלוש קבוצות שהתמודדו על השליטה ושתיים חברו ורכשו אותה, באפריקה ישראל הוגשו לא פחות משש הצעות לא מחייבות. את המכרז מרכז בנקאי ההשקעות אפשטיין קפיטל ומנהלים אותו ניר אפשטיין ואמיר צ'צ'יק.  

קראו עוד בכלכליסט

1. ההצעה המפתיעה ביותר, שנחשפה אתמול ב"כלכליסט", היא הצעה משותפת של בעל השליטה הנוכחי באפריקה לב לבייב ומוטי בן־משה, בעל השליטה באלון רבוע כחול ומי שרכש עם אדוארדו אלשטיין את השליטה באי.די.בי באותו הסדר. הצעתם שכללה הזרמה ומחיקה של כמה מאות מיליוני שקלים, היתה היחידה שאינה תלויה בבדיקת נאותות ומחייבת. ככל הנראה הצעה זו הביאה לזינוק של 19% במניית החברה אתמול. מול הצעת לבייב ובן־משה ניצבות הצעתה הגבוהה ומפתיעה של קרן ברוש וזו של לונסטאר האמריקאית. שלוש ההצעות בהתמודדות ראש בראש.

2. ל"כלכליסט" נודע כי שם חדש ומפתיע שהגיש הצעה, הוא גד זאבי, איש העסקים מחיפה שמבצע את עסקיו באמצעות חברת זאבי אחזקות. זאבי החזיקה בעבר ב־17.6% ממניות חברת התקשורת בזק, בשליטה בחברת יפנאוטו יבואנית סובארו, בחברת אוברסיז הפועלת בתחום הלוגיסטיקה והונפקה לאחרונה בבורסה (זאבי מחזיק בה עדיין ב־18%), ובבית החולים אלישע בחיפה. היקף ההצעה של זאבי איננו ידוע במלואו, אולם ידוע כי היא נחותה ביחס לתנאים שהציעו לבייב ובן־משה וקרן ברוש. ככל הנראה זאבי הציע הזרמה של כחצי מיליארד שקל ומחיקת 800 מיליון שקל. את ההפרש בין החוב שעומד כנגד מחזיקי האג"ח (2.8 מיליארד שקל) להצעה, זאבי מציע לפרוע באגרות חוב ארוכות. לפרטי ההצעה אין אישור והן יתבררו בהמשך.

גד זאבי גד זאבי גד זאבי

3. הצעת קרן ברוש מתייחסת לרכישת מלוא אג"ח אפריקה ישראל, קבלת מניות החברה ולשלם בתמורה 1.5 מיליארד שקל במזומן ומיידית ועד 400 מיליון שקל בהנפקת אג"ח קצרות לשלוש שנים בריבית של 5%. הצעה המשקפת תספורת של 33% למחזיקים. ברוש המנוהלת על ידי אמיר אפרתי מחזיקה באג"ח אפריקה בהיקף 90 מיליון שקל. הקרן גיבשה קבוצת משקיעים הכוללת את הקרן, חלק ממשקיעיה הגדולים ושני משקיעים חיצוניים שזהותם לא ידועה. משקיעים גדולים בברוש, בלי קשר לשאלת השתתפותם במכרז, הם מנהלי אקסלנס לשעבר גיל דויטש ורוני בירם, יבואן טויוטה ג'ורג' חורש ובעל השליטה לשעבר בויליפוד צבי ויליגר. אם תזכה במכרז ברוש מתכננת מכירת פעילות דניה סיבוס בתחום התשתיות והשארת חברת אפריקה מגורים כנכס היחיד של החברה שתישאר עם חוב של 310 מיליון שקל לבנקים והחוב החדש של החברה למחזיקים.

4. הצעתה של קרן לונסטאר הבינלאומית, שגייסה עד היום 70 מיליארד דולר, לא פורסמה גם היא אולם על פי הערכות מדובר גם כאן בהצעה גבוהה מאוד הכוללת תספורת נמוכה לצד רכיב מזומן לא גבוה. לונסטאר מנסה לנצל את המוניטין שלה ולשתף את המחזיקים באפסייד עתידי של החברה ככל הנראה במתן נתח מניות של 20% בחברה והנפקת אג"ח בגובה 1–1.5 מיליארד שקל בסדרה חדשה. עוד נודע שלונסטאר הגישה הצעה נוספת רק לרכישת החברה־הבת אפריקה נכסים, שזו האחזקה שמושכת את עיקר עניין הקרן. לונסטאר מיוצגת במכרז על ידי בנק סיטי ואיתי מקוב.

5. האחים עופר ונתי סיידוף מלוס אנג'לס, שיפרו את ההצעה הקודמת שהגישו בנובמבר. בהצעתם הקודמת הציעו האחים הזרמה של מיליארד שקל ומחיקת 1.4 מיליארד שקל, כלומר מחצית מחובה של אפריקה. בנוסף הציעו הנפקת סדרת אג"ח חדשה בהיקף 400 מיליון שקל שתונפק למחזיקים. ל"כלכליסט" נודע כי ההצעה שופרה מעט והיא כוללת מחיקת מיליארד שקל כש־800 מיליון שקל ייפרעו בסדרת אג"ח חדשה.

6. חברת חג'ג' נדל"ן של האחים צחי ועידו חג'ג', הגישה גם היא הצעה לרכוש את מלוא אג"ח החברה תמורת 800 מיליון שקל במזומן ועוד ניירות ערך (שלא יהיו בהכרח של אפריקה ישראל) בעלי שווי כלכלי של 750 מיליון שקל. מדובר בתספורת של 1.28 מיליארד שקל ובשיעור 46% על היקף החוב הנוכחי.

7. ווסטפורט קפיטל, שהגישה גם היא הצעה ראשונית בנובמבר, הגישה הצעה משופרת במעט הכוללת הזרמה של 600–700 מיליון שקל במזומן (500 מיליון שקל בהצעה הקודמת), מחיקת 800 מיליון שקל (700 מיליון שקל בקודמת) והפחתת הריבית על יתרת החוב ל־5% לשנה. הקרן הציעה למחזיקים אפשרות להמיר אג"ח למניות החברה.

מבין ההצעות לחברות־הבנות עלתה הצעתו של בעל השליטה ומנכ"ל חברת ייזום הנדל"ן למגורים אאורה יעקב אטרקצ'י. אטרקצ'י מציע לרכוש את השליטה באפריקה מגורים ב־690 מיליון שקל, בדומה לשווי השוק שלה.

מחזיקי האג"ח יידרשו להחליט עד כמה בדיקות הנאותות שבהן היתנו כל המציעים (מלבד לבייב ובן־משה) את הצעתן, חיונית. בדיקה כזו עלולה למצוא בקיעים ובורות בחברה ולסכן את העיסקה. מנגד, הפיתוי גדול לבחור בהצעה הגבוהה ביותר ולא בזו של לבייב ובן־משה. נציגות מחזיקי אג"ח אפריקה מורכבת מקלירמרק, פסגות, מנורה וקרן DK ויועציה המשפטיים הם גיא גיסין ואופיר נאור.

לב לבייב ומוטי בן משה, צילום: אוראל כהן לב לבייב ומוטי בן משה | צילום: אוראל כהן לב לבייב ומוטי בן משה, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות