אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

כשנגיע לגשר נעשן אותו

גשר מחומר מרוכב של סיבי קנאביס ופשתן הוקם באוניברסיטת איינדהובן בהולנד, כדי להדגים שימוש בחומרים ביולוגיים בתעשיית הבנייה

28.01.2017, 08:12 | שירות כלכליסט

גשר ביולוגי ראשון מסוגו בעולם, להולכי רגל, מיוצר על-ידי חוקרים וסטודנטים הולנדים. הגשר בנוי מתרכובת של סיבי קנאביס ופשתן על בסיס ספוגי של חומצה פוליאצטית, במטרה להוכיח שניתן להחליף את הבטון והפלדה בפרויקטים אדריכליים, בחומרים מרוכבים על בסיס ביולוגי (ביו-קומפוזיט).

לדברי רייק בלוק, מרצה אורח באוניברסיטת איינדהובן לטכנולוגיה: "למעשה זהו הגשר הביולוגי הראשון בעולם, ככל שאנו יודעים. הוא ביולוגי לגמרי שכן הן השרף והן הספוג הפנימי – העשוי מחומצה פולילאקטית – הם חומרים ביולוגיים, וגם סיבי החומר הם ביולוגיים."

הגשר שאורכו 14 מטר, הוקם מעל לנחל העובר בשטחי הקמפוס של אוניברסיטת איינדהובן. הלחץ שנוצר מהליכה או ניתור על הגשר נמדד בזמן-אמת באמצעות 28 חיישנים פנימיים, המותקנים בתוך סיבים אופטיים המוטמעים בחומר המרוכב. הסיבים תוכננו בידי חברה פרטית בשם "קומון סנס".

"יש לנו חיישן השולח אור באמצעות סיב אופטי ואנו מקבלים משוב של אור המוחזר לחיישן. אנו משתמשים בשיטה זו כדי למדוד את העיוות הנוצר בגשרים. הסיב כה זעיר עד שניתן להטמיעו בתוך החומר, כך שהוא למעשה חלק מחומר, והופך אותו למה שמכונה 'מבנה חכם'", אומר חירט לוקס, מייסד-שותף ומהנדס פרויקטים בחברת "קומון סנס". לדבריו, בבדיקות מעבדה שנערכו בטרם נבנה הגשר, החומר המרוכב הביולוגי עמד בלחץ של 500 ק"ג למ"ר.

"זהו רק הצעד הראשון ואנו מנסים להמשיך את שיתוף הפעולה עם השותפים שלנו באקדמיה ובתעשיה, כדי להמשיך ולפתח את החומר, ולראות אילו אפשרויות נוספות קיימות בתחום הבנייה" אמר פרופסור פטריק טויפל, מאוניברסיטת איינדהובן. 

גשר מחומרים ביולוגיים בהולנד, צילום : רויטרס גשר מחומרים ביולוגיים בהולנד | צילום : רויטרס גשר מחומרים ביולוגיים בהולנד, צילום : רויטרס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות