אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרויקט העיר החכמה בדובאי יהפוך אותה גם למאושרת

פרויקט העיר החכמה בדובאי יהפוך אותה גם למאושרת

דובאי שבאיחוד האמירויות צועדת לקראת התואר "העיר החכמה בעולם" זאת כחלק מהצמיחה הטכנולוגית המאפיינת את המדינה. המטרה היא להפוך אותה לעיר ה"שמחה" בעולם

19.01.2017, 15:43 | ד"ר טל פבל

במרץ 2014 החלה רשמית יוזמה בשם Smart Dubai שמטרתה להפוך את דובאי, בה קיימות למעל 300 חברות ICT אזוריות וגלובליות, לעיר החכמה בעולם בשנת 2017. זאת על פי חזונו של שליטה, שיח' מחמד בן ראיד, לשים את הדגש על הנכס החשוב ביותר, התושבים. המטרה: להפוך את העיר המונה 4 מיליון איש מיותר מ-180 מדינות, לצד 20 מיליון המבקרים בה מידי שנה, למאושרת בעולם, תוך שימוש בטכנולוגיה לשם כך. לשם מימוש החזון מיושמת טכנולוגיה חדשנית במטרה להפוך את דובאי ליעילה, נוחה, בטוחה ובעלת השפעה רבה יותר על תושביה והמבקרים בה, כמו גם מודל לכלכלות ברחבי העולם.

קראו עוד בכלכליסט

חזון זה מבוסס על שיתוף פעולה עם 11 שותפים אסטרטגיים ממשלתיים שונים בדובאי לכדי יצירת עמודי תווך אסטרטגיים "חכמים" המתייחסים לכלכלה, סביבת חיים, תחבורה, משילות, סביבה, הון אנושי וטכנולוגיה. כל זאת בארבע שכבות; תשתית, ניהול נתונים, מתן שרות, יישום, ואבטחה הקשורה בכל יתר השכבות. המשרד האחראי על מימוש חזון העיר החכמה בדובאי מנהל פעילות מגוונת באמצעות כנסים, מפגשים מקצועיים ושיתופי פעולה עם גורמי ממשל שונים.

לשם בחינת המימוש, נוצר 'מדד האושר' אשר נועד לבחון את שביעות הרצון של תושבי העיר והמבקרים בה בשלל היבטים ותחומים הקשורים בפעילותה של העיר, וכן 'מדד דובאי החכמה' ובו רכיבים מדידים שונים אשר יציגו את הישגי המיזם והזדמנויות לעתיד. כמו כן פורסם מסמך הנחיות מפורט אשר נועד להסביר את המיזם על שלביו ומטרותיו.

הרובוט השוטר של דובאי, צילום: dubai police הרובוט השוטר של דובאי | צילום: dubai police הרובוט השוטר של דובאי, צילום: dubai police

מימוש החזון מתייחס לכלל פעולותיה של עיר מודרנית וכולל שיתופי פעולה עם גופי ממשל מקומיים וחברות בינלאומיות שונות: מזכר הבנות עם ההגנה האזרחית בדובאי למימוש היבטים שונים דוגמת מתקני תאורה חכמים בפארקים אשר יאפשרו לציבור לדווח על ארועי חרום באמצעות שידור חי בווידאו; מזכר הבנות עם חברת Intel לפיתוח מעבדת חדשנות; הצבת מתקני טעינה עבור מכוניות חשמליות; ניהול חכם של פסולת עירונית; וכן יצירת תוכנית לימודים, בשיתוף שני מוסדות אקדמיים בארה"ב וספרד, אשר תעניק דיפלומה בתחום הערים החכמות.

ב-16 מרץ 2016 פורסם כי שליט דובאי, אישר את הצו העוסק בהקמת מסד הנתונים של דובאי כתמיכה בחזון זה ובמטרה לשפר את יכולותיה בתחומי הפקת נתונים, יצירת בסיסי ידע לטובת המגזר הפרטי והציבורי ותאום בין גורמי ממשל. ב-30 במאי 2016 פורסם כי חברת התקשורת הסינית וואווי חתמה על מזכר הבנות עם המשטרה לסייע לדובאי להפוך לעיר חכמה ובטוחה יותר על בסיס הפתרונות הטכנולוגיים של החברה. "פתרון המודיעין מבוסס ענן של החברה פועל בדומה ל'עיניים ואוזניים' של פריסת עיר חכמה, תוך מעקב והקלטה באיכות גבוהה ושימוש ברכיבים חכמים, דוגמת חיפוש חכם וזיהוי פנים, ההופכים את חיפוש המידע ההכרחי לקל ומהיר". עוד נמסר כי רכיב אחר בפתרון של החברה מאפשר זיהוי אוטומטי של לוחית הרישוי ומעקב קל אחר כלי הרכב ברחבי העיר באמצעות מצלמות מעקב.

למחרת נמסר כי משרד הפנים החל במיזם יחד עם חברת SAAED Traffic System להצבת 20 עמדות מידע ותשלום חכמות אשר תספקנה שרותי חידוש רישוי רכבים, תשלום קנסות, הפקת אישורים ורכישת ביטוחי רכב, לצד שרותים אשר קודם לכן נתנו בדלפקים בלבד. זאת תוך כוונה כי בשנת 2017 יהיו למעלה ממאה עמדות שרות אשר יכללו בעתיד גם שרותים מגורמי ממשל נוספים. עוד נמסר כי המערכת עומדת בתקנים בינלאומיים של נגישות לבעלי מוגבלויות, קישור לטלפונים חכמים וזמינות בארבע שפות. עוד בנושא זה דווח ב-1 ביוני 2016 על כוונה כי רובוטים ואינטליגנציה מלאכותית יחליפו את שוטרי משטרת דובאי כבר בשנת 2020, בנושאים דוגמת תקשורת עם התושבים וביצוע מטלות שונות.

הידע הנצבר בתחום מאפשר לדובאי לייצא את נסיונה למדינות אחרות. חברת Dubai Holding חתמה בחודש יוני על הסכם לבניית עיר חכמה בלאגוס שבניגריה, הראשונה במדינות אפריקה, על בסיס פיתוחים דומים שעשתה בהודו (SmartCity Kochi, המיועדת ליצור למעלה מ-90 אלף משרות בתחום הטכנולוגיה בהודו עד לשנת 2020) ובמלטה (SmartCity Malta). פעולות אלו ואחרות מהוות צעדים ממשיים הננקטים בימים אלו במטרה להפוך את דובאי במהלך השנה לעיר החכמה בעולם, כי כמו שהגדיר זאת שליטה; עיר חכמה היא עיר שמחה.

 

הכותב הינו מומחה וחוקר איומי אינטרנט וסייבר, אחראי לימודי סייבר במכללה האקדמית תל-אביב יפו

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות