אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברון הסמים "אל צ'אפו" הוסגר לארה"ב צילום: אי פי איי

ברון הסמים "אל צ'אפו" הוסגר לארה"ב

חואקין "אל צ'אפו" גוסמן, שניהל קרטל ידוע לשמצה והיה ברון הסמים המבוקש בעולם לאחר שברח פעמיים מהכלא, הועבר לידי ארצות הברית

20.01.2017, 10:10 | ynet

ברון הסמים המכסיקני חואקין "אל צ'אפו" גוסמן הוסגר הלילה (ו') מבית הכלא שבו הוא שהה במכסיקו לידי ארצות הברית לבקשתה, יותר מחצי שנה לאחר שהמהלך אושר בין המדינות. כך הודיע משרד החוץ המכסיקני.

קראו עוד בכלכליסט

גורם אמריקני בכיר מסר לסוכנות הידיעות AP כי "אל צ'אפו" כבר נמצא בידיהם, ושהוא נחת בניו יורק. מאוחר יותר, משרד המשפטים האמריקני הודיע רשמית כי גוסמן הגיע לאדמת ארצות הברית והודה למכסיקו על שיתוף הפעולה בין המדינות בהסגרתו. בתום משפטו, גוסמן צפוי לעמוד בפני מאסר עולם בגין האשמות סחר בסמים ורצח.

 

גוסמן, שעל פי הערכות הינו בשנות החמישים המאוחרות לחייו, ניהל במשך שנים רבות את הקרטל הידוע לשמצה סינלואה. הוא נתפס לראשונה ב-1993 בגואטמלה, הוסגר למכסיקו ונשלח ל-20 שנות מאסר על עבירות סחר בסמים. אך ב-2001 הוא הצליח להימלט מבית הכלא פואנטה גרנדה, בית כלא שמור אחר במערב מכסיקו בסיוע סוהרים. אז דווח כי הוא ברח באמצעות מכולת כביסה, אך הוא נעצר שוב בפברואר 2014 במבצע משטרתי גדול ומורכב.

הסגרתו של אל צ הסגרתו של אל צ'אפו | צילום: אי פי איי הסגרתו של אל צ

 

אך זוהי לא הייתה הפעם האחרונה ש"אל צ'אפו" ברח בהצלחה מן הכלא. ב-2015 הוא נמלט מכלא אלטיפלאנו, אחד ממתקני הכליאה השמורים והמאובטחים ביותר במכסיקו, דרך מנהרה באורך של קילומטר וחצי. כחצי שנה לאחר מכן, הוא נתפס בתום קרב יריות דרמטי בעיר לוס מוצ'יס במדינה.

גוסמן נחשב בעשור האחרון לאחד מראשי הפשע המאורגן החזקים בעולם. הקרטל שלו הבריח לארה"ב סמים כמו קוקאין, מריחואנה ומתאמפטמינים במיליארדי דולרים, ולקח חלק במלחמות עקובות מדם עם כנופיות מכסיקניות אחרות. לאחר חיסולו של אוסמה בן לאדן, גוסמן תפס את מקומו כאדם המבוקש ביותר בארצות הברית.

מעלליו לאורך השנים העניקו לו מעמד של אגדה בחייו, בעיקר בקרב הקהילות העניות בצפון מכסיקו. ההוקרה לאיש שהוגדר "חסר פחד" הונצחה בעשרות שירים ואף סרטים. "אל-צ'אפו" (הנמוך), הכינוי של גוסמן, ניתן לו בזכות גובהו הלא מאיים לכאורה: 1.70 מטר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות