אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דונלד טראמפ: יש לי את הקבינט עם מנת המשכל הגבוהה בהיסטוריה צילום: איי פי

דונלד טראמפ: יש לי את הקבינט עם מנת המשכל הגבוהה בהיסטוריה

טראמפ, שיושבע הערב ב-19:00 לנשיאות ארה"ב, ממשיך לספק כותרות. בדבריו, שגרפו תשואות, הוא מסתמך על מחקרים בתחום הפסיכולוגיה, לפיהם יש קשר ישיר בין מנת משכל לבין כסף ומתגאה בחברי הקבינט שלו, בהם שר המסחר ווילבור רוס ושר האוצר סטיבן מנוצ'ין, שהונם המצרפי מוערך בכמה מיליארדי דולרים

20.01.2017, 12:22 | שירות כלכליסט

ביום הראשון של סוף השבוע הארוך של אירועי ההשבעה, אמר הנשיא הנכנס דונלד טראמפ לכתבים בוושינגטון ביום ה': "דבר אחד למדנו - אנו בבירור הקבינט עם מנת המשכל הגבוהה ביותר שהורכב אי פעם בממשלה אמריקאית". קשה לדעת אם הוא חומד לצון או לא. ובכל זאת, הקהל פצח במחיאות כפיים ובקריאות עידוד.

קראו עוד בכלכליסט

הקבינט הראשון של הנשיא היוצא אובמה לא היה רע כלל ועיקר, ועליו נמנו שר האנרגיה זוכה פרס נובל בפיזיקה סטיבן צ'ו, נשיא אוניברסיטת הרווארד לשעבר לורנס סאמרס, שהיה ראש המועצה הכלכלית הלאומית, ושר האוצר טימות'י גייטנר - בעבר מנכ"ל הפד.

שר המסחר של טראמפ, ווילבור רוס, צילום: אי פי איי שר המסחר של טראמפ, ווילבור רוס | צילום: אי פי איי שר המסחר של טראמפ, ווילבור רוס, צילום: אי פי איי

לשיטה זו, מחקרים מצאו שאנשים בעלי הון נוטים להיות בעלי מנת משכל גבוהה יותר. ג'ונתן וויי, חוקר בתחום הפסיכולוגיה וחבר בתוכנית זיהוי הכשרונות של אוניברסיטת דיוק, בדק את הקורלציה בין מנת משכל לכסף - או לפחות את רמת ההשכלה, ומצא שבערך 45% מהמיליארדרים נמנים על 1% החכמים ביותר בארה"ב. קבוצות אחרות בעלות ייצוג משמעותי בבעלי מנת המשכל הגבוהה הם סנטורים (41%), שופטים פדראליים (40%) ומנכ"לים של חברות ברשימת פורצ'ן 500 (39%).

שר האוצר של טראמפ, סטיבן מנוצ שר האוצר של טראמפ, סטיבן מנוצ'ין | צילום: גטי אימג'ס שר האוצר של טראמפ, סטיבן מנוצ

וויי השתמש בשיטות המחקר שהובילו לממצאים אלו כדי לבחון מדגם מהקבינטים של אובמה ושל טראמפ - 13 חברים בקבינט הראשון של אובמה למדו במוסדות עילית להשכלה גבוה לעומת 6 בקבינט של טראמפ.

מה שכן, המינויים של טראמפ לקבינט נמנים על העשירים ביותר אי פעם ועל פי הערכות, שוויים המצרפי הוא כמה מיליארדי דולרים. בכלל זה בטסי דה-ווס - שרת החינוך (5.1 מיליארד דולר), וולבור רוס, שר המסחר (2.5 מיליארד דולר), סטיבן מנוצ'ין, שר האוצר (40 מיליון דולר), בן קרסון, שר הדיור (26 מיליון דולר) ואנדי פוזדר, שר העבודה (25 מיליון דולר).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות