אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דני דנקנר ביקש חנינה, ריבלין יפנה למשרד המשפטים לקבלת חוות דעת צילום: אביהו שפירא

דני דנקנר ביקש חנינה, ריבלין יפנה למשרד המשפטים לקבלת חוות דעת

יו"ר בנק הפועלים לשעבר מרצה עונש מאסר של שנתיים על חלקו בפרשת קרקעות תעשיות מלח - ואמור להשתחרר במאי. כעת הוא מבקש חנינה מהנשיא

21.01.2017, 16:15 | נעמי צורף

דני דנקנר, יו"ר דירקטוריון בנק הפועלים לשעבר המרצה עונש של שנתיים מאסר על מתן שוחד והלבנת הון בפרשת קרקעות המלח, פנה לנשיא המדינה, ראובן ריבלין, בבקשת חנינה. דנקנר אמור לרצות את העונש עד חודש מאי השנה. על הפנייה של דנקנר לנשיא פורסם אתמול (ו') לראשונה בחדשות 10. בבית הנשיא אישרו את הפרטים. ריבלין יפנה למשרד המשפטים לקבלת חוות דעת, ולאחר מכן יכריע בבקשה.

קראו עוד בכלכליסט

באפריל 2014 הרשיע השופט דוד רוזן מבית המשפט המחוזי בת"א את דנקנר בשלוש עבירות של מתן שוחד, שלוש עבירות של הלבנת הון ורישום כוזב במסמכי תאגיד. במסגרת ערעור שהגיש דנקנר לעליון, נמחקה עבירת הרישום כוזב במסמכי תאגיד, ועונשו הופחת משלוש שנות מאסר לשנתיים.

פרשת קרקעות המלח היא אחת משלושת האישומים בתיק הולילנד. על פי הכרעת הדין, דנקנר שימש כמנכ"ל חברת תעשיות מלח לישראל, שהיתה בבעלות משפחתו, משנת 1990. בשנים 2004-1999 הוא כיהן כיו"ר החברה, שחכרה מהמדינה אלפי דונמים בעתלית ובאילת. באותם ימים נמצא על שולחן מינהל מקרקעי ישראל הסכם להענקת הטבות מפליגות וחריגות לחברה בשווי עשרות מיליוני שקלים תמורת השבת הקרקעות למדינה.

דני דנקנר, צילום: עידו ארז, ynet דני דנקנר | צילום: עידו ארז, ynet דני דנקנר, צילום: עידו ארז, ynet

הסכם זה, באחד מגלגוליו מ־1997, אף שימש כמרכיב משמעותי בבטוחה להלוואה בגובה כ־1.42 מיליארד שקל שלקחה חברת המלח מבנק לאומי כדי לרכוש את גרעין השליטה (43%) בבנק הפועלים עם שרי אריסון.

על פי הכרעת הדין, איש העסקים אביגדור קלנר הכיר לדנקנר, שרצה מאוד שההסכם יאושר סופית, את ה"מאכער" מאיר רבין, יד ימינו של אבי מנגנון השוחד בפרשת הולילנד - עד המדינה שנפטר שמואל דכנר. דנקנר העביר לרבין 1.3 מיליון שקל כדי שיפעל לאשר את ההסכם במינהל וינסה להניע את דודו יעקב אפרתי, מנהל המינהל לשעבר, לדחוף לאישור ההסכם. רבין הורשע בתיווך לשוחד, ואולם אפרתי זוכה מקבלת שוחד מחמת הספק.

השופט רוזן קבע כי דנקנר שכר את שירותיו של רבין כמאכער רק כדי לקדם את העסקה בין חברת תעשיות המלח ומינהל מקרקעי ישראל. בהכרעת הדין הוא כתב כי "בעלי ממון שבכוחם לשכור שירותיו של 'מאכער' נהנים מערוץ 'מיוחד' לטיפול בענייניהם הפרטיים. זהו מצב דברים השוחק את אמון האזרח בשירות הציבורי ובמוסדות השלטון, מצב דברים שיש בו כדי לגרום להשחתת נורמות ההתנהגות של עובדי ציבור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות