אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועמ"ש של הכנסת: האוצר מונע מחברי הכנסת מידע על העברות תקציביות

היועמ"ש של הכנסת: האוצר מונע מחברי הכנסת מידע על העברות תקציביות

במסגרת תגובה לבג"ץ: היועץ המשפטי של הכנסת אייל ינון מפנה אצבע מאשימה אל אגף התקציבים, וטוען כי הוא מחבל בניסיונות ליישם את נוהל ההעברות התקציביות. ינון מבקש מבג"ץ לתת לנוהל תוקף של פסק דין

22.01.2017, 07:01 | שחר אילן

היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד אייל ינון מאשים את אגף התקציבים במשרד האוצר בחבלה מכוונת ביישום נוהל ההעברות התקציביות בוועדת הכספים. לטענת ינון לא רק שהאוצר מעביר לחברי ועדת הכספים מידע חלקי ובלתי מספק, הוא גם מקשה על יתר משרדי הממשלה להעביר השלמות.

קראו עוד בכלכליסט

ינון מבקש מבג"ץ לתת לנוהל ההעברות התקציביות תוקף של פסק דין. דברי ינון מרוקנים לכאורה מתוכן את טענת אגף התקציבים כי מדובר בוויכוח על היקף עבודה ומחזקים את טענת הכנסת שהאוצר פשוט לא רוצה לחשוף את המידע.

אייל ינון אייל ינון אייל ינון

ועדת הכספים של הכנסת היא אחד המשיבים בעתירת יו"ר ועדת השקיפות של הכנסת ח"כ סתיו שפיר נגד שיטת ההעברות התקציביות. ההעברות הן שינויים תקציביים שמבצע האוצר במהלך השנה. בדיונים קודמים בעתירה התחייבה הכנסת ליישם את נוהל ההעברות התקציביות שלפיו העברות יאושרו רק לאחר שיועברו דברי הסבר מלאים על מטרתן וההיסטוריה התקציבית שלהן ולחברי הוועדה ינתן זמן לבקש השלמות מידע בכתב.

בסוף 2016 פרצה סערה ציבורית כאשר הוועדה השעתה את הנוהל למשך השבוע האחרון של שנת התקציב כדי להאפשר העברות תקציביות בהיקף של מיליארדים. שפיר טענה שזו הפרה של ההתחייבות לבג"ץ.

יצוין שהשנה טרם נדונו העברות תקציביות בוועדת הכספים ולא ברור אם זו תוצאה של סרוב האוצר לקיים את הנוהל. יו"ר ועדת הכספים משה גפני מיהדות התורה הודיע בסוף השנה שעברה שיקיים בוועדה דיונים על שינוי הנוהל בהתאם ללקחים מאז תחילת הקדנציה.

ינון כותב כי "ועדת הכספים רואה חשיבות רבה בקבלת דברי הסבר מפורטים אודות כל העברה תקציבית". זאת, משום שמדובר בשינויים תקציביים בהיקף של מיליארדים ודברי ההסבר חיוניים להבטחת תקינות ההליך. הוא מדווח לבג"ץ כי בחלק לא מבוטל מהמקרים בחודשים האחרונים מעביר אגף התקציבים את בקשות ההעברות עם "דברי הסבר חסרים וחלקיים" וללא פרוט מספיק לגבי ההיסטוריה התקציבית. חמור מכך: כאשר הוועדה מבקשת השלמות מהמשרדים הרלבנטיים "משרד האוצר מקשה על דרך פעולה זו".

באוצר לא היו מעוניינים להגיב לידיעה.

ח"כ שפיר מסרה בתגובה ש"תשובת הכנסת לבג"ץ מוכיחה שמשרד האוצר מונע במכוון מחברי הכנסת לדעת על מה הם מצביעים, בסכומים של עשרות מיליארדי שקלים מכספי הציבור. ההסתרה נועדה למנוע מהציבור מידע על סדרי העדיפויות האמיתיים של הממשלה, ולחסום כל אפשרות לחשיפת שחיתות ודילים פוליטיים בכספי משלם המיסים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות