אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המאמן של מסי צילום: אי פי איי

המאמן של מסי

חורחה סאמפאולי הוא קודם כל מפיץ תורת הכדורגל של מרסלו ביאלסה ורק אחר כך מאמן מצוין של הקבוצה הטובה ביותר בספרד, שאינה ריאל מדריד או ברצלונה. בבארסה כבר מעוניינים בו לעונה הבאה

22.01.2017, 07:39 | אוריאל דסקל

ב־2007 ספורטינג קריסטל הפרואנית הובסה 5-0 על ידי קלוב אמריקה המקסיקנית בגמר הקופה ליברטדורס והמאמן הארגנטינאי של המפסידה נראה עצבני. לא רק בגלל ההפסד, אלא בעיקר בגלל הכישלון שלו לעמוד בסטנדרטים הגבוהים של הגיבור שלו, מרסלו ביאלסה. "לא יכולתי להגן על הסגנון של ביאלסה", אמר המאמן חורחה סאמפאולי. "לא הצלחתי לעמוד באידיאל שלו".

קראו עוד בכלכליסט

סביליה נגד ברצלונה. סביליה נראית כרגע מצוין אף שעזבו 13 שחקנים בקיץ ו־11 חדשים הגיעו , צילום: גטי אימג סביליה נגד ברצלונה. סביליה נראית כרגע מצוין אף שעזבו 13 שחקנים בקיץ ו־11 חדשים הגיעו | צילום: גטי אימג'ס סביליה נגד ברצלונה. סביליה נראית כרגע מצוין אף שעזבו 13 שחקנים בקיץ ו־11 חדשים הגיעו , צילום: גטי אימג

כל חייו המקצועיים המאמן בן ה־56 של סביליה ראה את עצמו כחסידו של מרסלו ביאלסה, אחד ממנתחי המשחק האובססיביים ביותר, שעם האישיות המתאימה והגישה הסוציאליסטית הדרום אמריקאית (תרומות המיליונים שהרוויח לקבוצותיו לשעבר, הרצאות על עבודה ומנהיגות בחינם לכורי פחם ועוד) הפך לדמות לחיקוי. ולא רק למאמנים.

כבר שנים שסאמפאולי מפיץ את תורת הכדורגל של ביאלסה — תחילה בליגות הנמוכות של ארגנטינה, אחר כך בדרום אמריקה וכיום בדרום ספרד. "עבורי ביאלסה הוא המאמן הטוב בעולם ואני מעדיף שהוא יהיה עבורי כמיתולוגיה ואעקוב אחריו ואחרי כל מה שהוא עושה, אבל לא אציק לו", הסביר סאמפאולי לעיתון "אל גראפיקו". לעיתון "אולה" סיפר: "ביאלסה הוא דמות מיתית. אני מקשיב לכל השיחות וההרצאות שלו. היו לי כל ההרצאות שלו על קלטות והקשבתי להן כל הזמן". בין השאר, כדי ללמוד עוד מהמאמן שלא ממש היה לו קשר אישי אליו, סאמפאולי צפה באימוני ביאלסה בנבחרת הארגנטינאית בעזרת משקפת.

סאמפאולי. חורחה סאמפאולי. עוזר המאמן שלו הוא המנטור של פפ גווארדיולה, צילום: אי פי איי סאמפאולי. חורחה סאמפאולי. עוזר המאמן שלו הוא המנטור של פפ גווארדיולה | צילום: אי פי איי סאמפאולי. חורחה סאמפאולי. עוזר המאמן שלו הוא המנטור של פפ גווארדיולה, צילום: אי פי איי

11 דרכים להגיע לשער

אז מה סאמפאולי למד מביאלסה? דבר ראשון, מקצוענות, משמעת ועבודה קשה. אבל זה רק הבסיס. ביאלסה — שידוע כמי שצופה באופן אובססיבי במשחקי כדורגל ומנתח אותם במשך שעות על גבי שעות, לצד קריאה אובססיבית על המשחק (ג'ון קרלין, עיתונאי אנגלי שראיין את ביאלסה, סיפר שיש למאמן את "ספריית הכדורגל הגדולה בעולם") — ניתח יותר מ־25 אלף משחקים ומצא 28 דרכים להציב שחקנים על המגרש, 11 דרכים להגיע לשער ו־17 מהלכים הגנתיים אפשריים. את המספרים והרעיונות הללו סאמפאולי אימץ.

את הרעיונות הללו הביא ביאלסה לאירופה, כשהגיע לאמן באתלטיקו בילבאו ב־2011 והביא לאירופה את שיטת המשחק שלו, שהתקבלה בהתלהבות רבה על ידי מאמנים בכירים כמו פפ גווארדיולה, יורגן קלופ וברנדן רודג'רס. "בשנים האחרונות אנחנו רואים ביאלספיקציה ברמה הגבוהה ביותר", כתב ג'ונתן ווילסון, סופר כדורגל אנגלי. "כמעט כולם, כמו הקבוצות של ביאלסה, מנסים להשיג את הכדור באמצעות לחץ קרוב לשער של היריבה. זה אומר שהיכולת הטכנית של הבלם צריכה להיות גבוהה כדי לאפשר לו להניע את הכדור ברוגע. עם זאת, בסופו של דבר, בשיטה של ביאלסה, שניים או שלושה חלוצים ירוצו לעבר ההגנה ויגרמו לטעויות שיובילו לשערים".

סאמפאולי לקח את הגישה הביאלסית הזו לקיצון, וכרגע, כך נראה, מצליח יותר ממורו ורבו על אדמת אירופה. הוא כל כך מצליח עד שהדיבור הוא שמאמן סביליה יעבור לברצלונה בתום העונה. ולמה לא, בעצם? סביליה של סאמפאולי עושה את כל מה שהברצלונות הגדולות עשו, ועם שחקנים שאינם באיכות הגבוהה ביותר.

לואיס אנריקה עם ברצלונה. "כשהוא יעזוב, תהיה רשימה ארוכה של מועמדים". , צילום: אי פי איי לואיס אנריקה עם ברצלונה. "כשהוא יעזוב, תהיה רשימה ארוכה של מועמדים". | צילום: אי פי איי לואיס אנריקה עם ברצלונה. "כשהוא יעזוב, תהיה רשימה ארוכה של מועמדים". , צילום: אי פי איי

צ'אנסים בפרו ואקוודור

סאמפאולי, שחקן ניואלס אולד בויס לשעבר, פרש מכדורגל בגיל 19 בגלל פציעה קשה ולכן לא הצליח לשחק עם ביאלסה שבאותה תקופה שיחק באותה קבוצה (הם לא יצרו קשר אז), קיבל הזדמנויות ראשונות כמאמן בקבוצות הליגות הנמוכות של ארגנטינה (שם התפרסם לראשונה כאשר סירבו להכניס אותו למגרש בליגה החובבנית והוא נתלה על עץ סמוך למגרש כדי לצעוק הוראות לשחקנים). יותר מ־20 שנה אחרי פרישתו ממשחק קיבל את הצ'אנס הגדול שלו בקבוצה מפרו (חואן אאוריך). משם המשיך להצליח עם הסגנון הבילאסטי שלו במועדונים דרום־אמריקאיים רבים בפרו, אקוודור וצ'ילה.

בצ'ילה גם קיבל את הצ'אנס הגדול: בנבחרת שביאלסה בנה. בין 2007 ל־2011 צ'ילה נהפכה לנבחרת של ביאלסה, שמשחקת כדורגל עמדות שמבוסס על לחץ ומערך מיוחד של 3־3־1־3. סאמפאולי, שהחליף את המאמן שהחליף את ביאלסה, לקח ב־2012 את השיטה של ביאלסה בצ'ילה ושיפר אותה מספיק כדי לקחת את הקופה אמריקה ב־2015. הוא השתמש רבות בניתוחים של חברת Kizanaro כדי לנתח תבניות משחק של היריבים ולמקד בצורה מדויקת יותר את משחק הלחץ של שחקניו.

את העקרונות הללו הביא לסביליה בקיץ האחרון. כבר בשבוע הראשון השחקנים דיווחו על אימונים קשים אבל מעניינים ומלמדים. "קדם העונה היה מאוד קשה", הסביר הבלם דניאל קאריסו. "עשינו אימונים כפולים מאתגרים, אבל הם היו מאוד יעילים. סאמפאולי יודע כל כך הרבה על כדורגל ויש לו המון רעיונות. למדנו ממנו המון. איך לעשות לחץ גבוה ועוד". הקבוצה נראית כרגע מצוין אף שעזבו 13 שחקנים בקיץ ו־11 חדשים הגיעו.

חורחה סאמפאולי. "בינתיים מונצ חורחה סאמפאולי. "בינתיים מונצ'י נשאר" | צילום: איי אף פי חורחה סאמפאולי. "בינתיים מונצ

מונצ'י וחברים

בסביליה סאמפאולי עובד עם אחד המנהלים הספורטיביים הטובים בעולם, מונצ'י — שאחראי על הפיכתה של סביליה לקבוצה מוצלחת, ספורטיבית וכלכלית. סאמפאולי גם קושר את גורלו עם המנהל הספורטיבי. "נראה מה יקרה עם מונצ'י", אמר כשנשאל לגבי האפשרות שהספרדי יעזוב בקיץ למועדון עשיר יותר. "בינתיים הוא כאן". מונצ'י מעורר עניין באיטליה, אנגליה וגם בספרד (אף שספק אם יצטרף לקבוצה ספרדית אחרת).

ייתכן שעזיבה של מונצ'י תזרז את הצטרפותו של סאמפאולי לברצלונה, אבל נראה שהמאמן הארגנטינאי כבר עבר כמה וכמה מבחני בד העונה והרשים את ראשי המועדון הקטלוני.

הסטטיסטיקות מראות שסביליה שלו משחקת כדורגל שבברצלונה מאוד אוהבים. ממוצע החזקה בכדור של 57% הוא השני הכי גבוה בלה ליגה, אחרי בארסה. וגם נגד ברצלונה החזיקה סביליה בכדור יותר מאשר 40 הקבוצות האחרות ששיחקו נגד לואיס אנריקה בלה ליגה. 23 הקבוצות ששיחקו נגד ברצלונה של לואיס אנריקה לפני סביליה לא החזיקו יותר מ־40% בכדור.

כמו כן, בעבר הודה סאמפאולי ש"לאמן את ליאו מסי זו משאלה, ואחת הסיבות שרציתי לאמן את נבחרת ארגנטינה היתה האפשרות לראות אותו מקרוב ולאמן אותו". אך סאמפאולי ויתר על האפשרות לאמן את נבחרת ארגנטינה, אף שמסי, שגם כן גדל בניואלס אולד בויס, רצה אותו כמאמן. סאמפאולי גם היה מועמד לנבחרת ברזיל וניימאר דחף שהמאמן הארגנטינאי ייקח את הנבחרת, ואף נפגש איתו בביתו בפברואר 2016. כך שמבחינת מערכת יחסים עם שחקני ברצלונה, לסאמפאולי יש יתרון על פני מועמדים אחרים.

בנוסף, עוזרו של סאמפאולי בסביליה הוא חואן מנואל לייו, אחד המנטורים של פפ גווארדיולה. לייו אף היה מועמד לאימון ברצלונה ב־2003, כשפפ שקל להיות המנהל הספורטיבי של ברצלונה. לייו, כמו סאמפאולי, מאמין בכדורגל בטמפו גבוה, לחץ אינטנסיבי והחזקת כדור. הוא אחראי, בהרבה מובנים, לתחילת הקריירה של פפ כמאמן.

סאמפאולי עצמו אמר שהוא שמח בסביליה אבל לא פסל אפשרות להחליף את לואיס אנריקה בעתיד — זאת לאחר שבספרד פורסמו ידיעות על כך שהנהלת ברצלונה מעוניינת בו כמאמן הבא. "לואיס אנריקה מכובד, אהוב ומוערך על ידי האוהדים שם", סאמפאולי אמר ל"מארקה". "כשהוא יעזוב, תהיה רשימה ארוכה של מועמדים". רשימה ארוכה — שבראשה אחד: חורחה סאמפאולי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות