אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחלוקת על תשלום המע"מ הביאה לביטול עסקת ארנה צילום: אלון רון

בלעדי לכלכליסט

מחלוקת על תשלום המע"מ הביאה לביטול עסקת ארנה

בעל השליטה (61.8%) בחברת הנדל"ן היזמי מרכוס ובר הציע לרכוש את אחזקות ארנה בשני נכסיה העיקריים ב־790 מיליון שקל. הוועדה שבחנה את עסקת בעלי העניין דרשה ממנו תשלום נוסף של 135 מיליון שקל עבור מע"מ, אולם מבחינת ובר המחיר שהציע כלל תשלום זה

22.01.2017, 07:49 | גולן חזני

עסקת בעלי העניין של מרכוס ובר וחברת ארנה גרופ מתבטלת. חברת הנדל"ן היזמי דיווחה כי הוועדה המיוחדת שהוקמה לצורך העסקה המליצה לדירקטוריון לדחות את הצעת בעל השליטה (61.8%) ובר "עקב היבטי מיסוי שיוצרים חוסר ודאות באשר לגובה התמורה נטו שהיתה מתקבלת בחברה אם הצעת בעל השליטה היתה מתקבלת על ידיה". 

קראו עוד בכלכליסט

בעסקת בעלי העניין ובר ביקש לרכוש את שני נכסיה העיקריים של ארנה, סטאר סנטר באשדוד וקניון ארנה בנהריה, תמורת 790 מיליון שקל, בניכוי הלוואות בנקאיות של 320 מיליון שקל המובטחות בנכסים. ההצעה דרשה את אישור אסיפת בעלי המניות של החברה ברוב מיוחד. דירקטוריון ארנה הקים ועדה בלתי תלויה, שמורכבת מהדח"צים דורון קופמן ומרדכי ביגניץ, שתבחן הצעות אחרות בהליך תחרותי ותנהל מו"מ לגבי המכירה.

ל"כלכליסט" נודע כי היבטי המיסוי שעליה מדברת ההודעה היא תשלום מע"מ בגין העסקה. בדיונים בין אנשי הוועדה לוובר עלתה השאלה אם ההצעה כוללת מע"מ, ואז התברר שהמחיר שבו נקב ובר אינו כולל מע"מ, וכי תוספת המע"מ מבחינתו אינה באה בחשבון משום שהיא מעלה את המחיר עבור הנכסים ב־135 מיליון שקל. הוועדה החליטה להמליץ שלא להצביע בעד ההצעה, והמשמעות לכך היא משיכתה וביטולה.

ובר השקיע עד היום בחברה הכושלת כמעט מיליארד שקל, ובמקרה שההצעה שלו היתה מתקבלת ארנה (מנופים לשעבר) היתה נשארת עם שלד בורסאי וקופת מזומנים. את הרכישה תכנן ובר לבצע באמצעות חברת ASTC, המחזיקה במניות השליטה בארנה גרופ. במקור היתה ההצעה תקפה עד חודש נובמבר, אולם היא הוארכה לפברואר.

בעת הגשתה היה המחיר המוצע גבוה ב־3% משווי שני הנכסים בספרי ארנה גרופ, שעמד בסוף הרבעון השני על כמעט 770 מיליון שקל — 488 מיליון שקל על סטאר סנטר (חלקה של החברה, המחזיקה 75% ממנו) ו־278 מיליון שקל על הקניון בנהריה (שבו ארנה מחזיקה 96%).

לארנה הלוואה של כ־240 מיליון שקל מבנק לאומי למימון סטאר סנטר, שמועד פירעונה מתארך זה זמן רב בניסיון לייצר הסכם מימון חדש מול הבנק. למימון הקניון בנהריה יש לארנה הלוואה בנקאית של 80 מיליון שקל.

שותפתה של ארנה בנכס היא חברת הביטוח הפניקס. ב־25 בדצמבר נחשף ב"כלכליסט" סכסוך חריף בין הפניקס לוובר. הפניקס טוענת כי ארנה מתעלמת מזכות הסירוב שלה בעסקה כזו. מיכל פוקס, מנכ"לית ארנה, השיבה להפניקס כי ובר מציע לרכוש את האחזקות של ארנה בחברות־הבנות המחזיקות בנכסים באשדוד ובנהריה, בשונה מארנה, שבכוונתה למכור את מניותיה בסטאר סנטר. זכות הסירוב של הפניקס נוגעת למכירה של החברה־הבת (סטאר סנטר מנופים אשדוד) את מניות סטאר סנטר ולא למכירת האחזקות בחברות־הבנות עצמן. הפניקס גם יצאה בביקורת קשה נגד הניהול של המתחם בידי ארנה גרופ, וטענה שהוא לקוי ומביא לירידת שוויו.

מרכוס וובר, הבעלים של קניון ארנה , צילום: אלון רון מרכוס וובר, הבעלים של קניון ארנה | צילום: אלון רון מרכוס וובר, הבעלים של קניון ארנה , צילום: אלון רון

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות