אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנשיא טראמפ יבטל מימון פדרלי, המדינות ידאגו לעצמן צילום: אם סי טי

הנשיא טראמפ יבטל מימון פדרלי, המדינות ידאגו לעצמן

נשיא ארה"ב מחק כל אזכור להתחממות הגלובלית מאתר הבית הלבן והודיע על ביטול אובמה-קר. המדינות לא נותרו חייבות: בקליפורניה הודיעו על תוכנית להפחתת גזי חממה ובניו יורק הורו לספקי ביטוח הבריאות לסבסד אמצעי מניעה

22.01.2017, 20:20 | שירות כלכליסט

דונלד טראמפ אולי הורה מיד לאחר השבעתו להקפיא את הרגולציות הנוגעות לאובמה־קר ולהתעלם מההתחממות הגלובלית, אך בקרב חלק מהמדינות ברחבי ארה"ב צפויה לו תגובת נגד עזה. כך, למשל, מדינת ניו יורק הורתה לספקי ביטוח הבריאות להמשיך ולסבסד אמצעי מניעה והפלות, ואילו בקליפורניה פרסמו יעדים חדשים ונוקשים יותר להפחתת פליטת גזי החממה.

ניו יורק

תגן על זכויות נשים

מדינת ניו יורק הורתה שלשום לספקי ביטוח הבריאות להמשיך בכיסוי אמצעי מניעה והפלות בפוליסות שהם מספקים - כך על פי הודעה לעיתונות שפרסמה המחלקה לשירותים פיננסיים במדינה. בניו יורק יחייבו את כל הספקים המסחריים לספק סבסוד נרחב לאמצעי מניעה וסבסוד מלא להפלות הנדרשות עקב מצב רפואי. ההוראה האחרונה לסבסוד אמצעי מניעה אמנם עומדת בקריטריונים המקוריים שהוצבו על ידי אובמה־קר, אך הדרישה בניו יורק לסבסוד מוחלט של הפלות לוקחת את החוק הפדרלי צעד אחד קדימה. בהצהרה כתב מושל ניו יורק אנדרו קואומו כי "הצעדים הרגולטוריים הללו יעזרו להבטיח את גישתן החופשית של נשים במדינה שלנו לטיפולים רפואיים הקשורים בפריון, לא משנה מה קורה ברמה הפדרלית". ההודעה עלתה במקביל לצעדות הנשים שהתקיימו ברחבי ארה"ב בשבת, בהן בניו יורק ובוושינגטון. בין הצועדות היתה גם המפקחת על הביטוחים בניו יורק, מריה וולו, שחתומה אף היא על ההודעה לתקשורת. "ניו יורק לא תאפשר הגבלה או פגיעה בזכותן של נשים לטיפולים גינקולוגיים", כתבה.

הרפורמה של הנשיא ברק אובמה הרחיבה את הכיסוי של ביטוח הבריאות בארה"ב לכ־20 מיליון איש. במסגרתה חויבו אנשים פרטיים לרכוש ביטוח בריאות והממשל סיפק סבסוד למעוטי יכולת למטרה זו.

הפגנה נגד דונלד טראמפ, וושינגטון, צילומים: איי אף פי הפגנה נגד דונלד טראמפ, וושינגטון | צילומים: איי אף פי הפגנה נגד דונלד טראמפ, וושינגטון, צילומים: איי אף פי

במהלך קמפיין הבחירות הצהיר טראמפ כי יבטל את רפורמת הבריאות השנויה במחלוקת. ואכן, פעולתו הראשונה לאחר השבעתו כללה חתימה על צו שמטרתו לבטל במהירות האפשרית את החוק ולהקפיא את כל הרגולציות הנוגעות לרפורמה. עם זאת, אף שביטוח הבריאות בארה"ב מפוקח על ידי הממשל הפדרלי, לסוכנויות בכל מדינה סמכות רחבה יותר לקבוע את רף המינימום והרגולציה לגביו.

קליפורניה

תקדם אנרגיה נקייה

גם בקליפורניה החלו כבר להתקומם כנגד המדיניות המוצהרת של הנשיא החדש, שמיד עם השבעתו דאג למחוק כל זכר לנושא ההתחממות הגלובלית מאתר הבית הלבן. במקום זאת, עלתה לאתר "תוכנית האנרגיה של אמריקה תחילה", שבה נטען כי "הרגולציות המוגזמות הכבידו על תעשיית האנרגיה האמריקאית במשך זמן רב מדי".

נראה כי כעת נמצאת קליפורניה במסלול התנגשות עם הנשיא החדש ודעותיו לגבי שינויי האקלים. ביום שישי האחרון פרסם משרד מושל המדינה תוכנית המציבה יעד קשיח לעצירת שינוי האקלים - הפחתה של 40% בפליטת גזי חממה עד שנת 2030 בהשוואה לרמות 1990. התוכנית מיועדת "להמשיך את תהליך ההתנתקות של כלכלת קליפורניה מדלקי מאובנים ולהבטיח את המעבר לעתיד משגשג ואקולוגי", נכתב בתקציר. מדינת קליפורניה הודיעה על יישומה של מדיניות אקלים מתקדמת, כגון מעבר לדלקים לא מזהמים והגברת רגולציות על מכוניות מזהמות. כך, למשל, קראה התוכנית להוספה של 4.2 מיליון כלי רכב שאינם מונעים בדלקי מאובנים לכבישי המדינה.

הפגנה נגד דונלד טראמפ בסנטה אנה, קליפורניה, צילום: איי פי הפגנה נגד דונלד טראמפ בסנטה אנה, קליפורניה | צילום: איי פי הפגנה נגד דונלד טראמפ בסנטה אנה, קליפורניה, צילום: איי פי

מסצ'וסטס

תגביל את מחירי הפוליסות

בתחילת החודש הודיע מושל מסצ'וסטס כי בעת אישור תקציב 2017 למדינה ב־25 בינואר תיכנס לתוקפה תוכנית שבמסגרתה ייקנסו עסקים שלא יציעו לעובדיהם ביטוח בריאות מלא. כן יושתו הגבלות על מחירי פוליסות הביטוח המסחריות. בנוסף, על כל עובד במשרה מלאה שלא מקבל ביטוח בריאות הולם, ייקנס המעסיק שלו ב־2,000 דולר. בין השאר, נועדה ההצעה לעצור את התנפחות תקציב הבריאות במדינה, שצפוי להגיע ל־1.25 מיליארד דולר עד שנת 2018 - כך על פי סוכנות הידיעות של בית הנבחרים של מסצ'וסטס.

מאז 2011 כחצי מיליון מתושבי המדינה עברו מביטוחי בריאות מסחריים שסופקו על ידי המעסיקים לכיסוי בריאותי ציבורי. ההוצאה על שירותי הבריאות הוכפלה מאז 2007, ועומדת על כ־40% מתקציב המדינה. על פי הודעת מושל מסצ'וסטס, העלייה במעבר של אנשים לביטוחי הבריאות המסובסדים נגרמה הודות לרפורמת הבריאות של אובמה. זאת משום שלאחר כניסתה לתוקף של רפורמת אובמה־קר, כל מי שעמדו ברף הכנסה מסוים יכלו לפנות למדיקייד, התוכנית הממשלתית לביטוחי בריאות המיועדת לבעלי הכנסה נמוכה.

במאמר ל"ניו יורק טיימס" בתגובה למהלכיו של טראמפ, טען רוברט ה. פרנק, פרופסור לכלכלה בבית הספר לניהול ע"ש ג'ונסון באוניברסיטת קורנל, כי "המדינות הכחולות" המזוהות עם המפלגה הדמוקרטית יתנגדו יותר מאחרות לאג'נדה שמביא עמו טראמפ. עם זאת, כתב פרנק, אותן מדינות עלולות למצוא את עצמן במיצוב פיננסי מורכב כתוצאה מהמדיניות שמוביל הנשיא החדש.

באופן מסורתי, טען פרנק, מדינות כחולות משלמות יותר מסים לממשל הפדרלי מאשר מדינות שבהן רוב רפובליקני, ומקבלות ממנו פחות סיוע. בנוסף, מדינות כחולות נהנות בדרך כלל מהכנסה גבוהה יותר לנפש לעומת מדינות רפובליקניות. אם טראמפ אכן ימשיך בתוכניתו לקצץ מסים עבור בעלי ההכנסה הגבוהה, כצפוי, שיעור המס הפדרלי המוטל על המדינות הכחולות צפוי ליפול בחדות. כתוצאה, לפי פרנק, המדינות הכחולות ייהנו מגמישות פיסקאלית חדשה ויוכלו להשקיע מאמצים נוספים במלחמה בתוכניות הבעייתיות של טראמפ במקום במסים פדרליים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות