אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות דו"ח מבקר המדינה: ימונה מבקר פנימי לקק"ל צילום: עמית שעל

בעקבות דו"ח מבקר המדינה: ימונה מבקר פנימי לקק"ל

יורם שבירו, לשעבר מנהל האגף לתפקידים מיוחדים במשרד מבקר המדינה, ייכנס לתפקיד לאחר שלא היה מאויש במהלך רוב השנה האחרונה

24.01.2017, 07:18 | שחר אילן

מנהל האגף לתפקידים מיוחדים לשעבר במשרד מבקר המדינה יורם שבירו צפוי להתמנות למבקר הפנים של הקרן הקיימת לישראל (קק"ל), תפקיד שלא היה מאויש במהלך רוב השנה האחרונה.

שבירו היה מעורב בשורה של דו"חות רגישים שהגיעו למשרדו של מבקר המדינה, ובהם דו"חות שעסקו בראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט והגיעו לחקירות פליליות, כמו מרכז ההשקעות והרשות לעסקים קטנים.

קראו עוד בכלכליסט

מינויו של שבירו עדיין טעון אישור של ועדת הביקורת החיצונית של קק"ל, שבראשה עומד שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב בדימוס אורי שטרוזמן.

המינוי מגיע על רקע הדו"ח החמור שפרסם מבקר המדינה יוסף שפירא על קק"ל ביום רביעי שעבר. הדו"ח של שפירא מתח ביקורת קשה על הקרן, ובה נכתב כי ועדת הביקורת העליונה של קק"ל, בראשות יו"ר הקרן לשעבר אפי שטנצלר והיו"ר העמית אלי אפללו, אישרה קרוב ל־500 פרויקטים בהיקף של כמיליארד שקל ללא קריטריונים וללא תיעוד.

מבקר המדינה יוסף שפירא, צילומים: אלכס קלומויסקי, דוד הכהן מבקר המדינה יוסף שפירא | צילומים: אלכס קלומויסקי, דוד הכהן מבקר המדינה יוסף שפירא, צילומים: אלכס קלומויסקי, דוד הכהן

יש לציין כי דו"ח המבקר עסק רק במחלקה אחת בתוך קק"ל הנקראת מינהל פיתוח הקרקע, ורק בהיבטים מסוימים של פעילות המחלקה. שפירא הצליח להחיל את הביקורת של המדינה על מחלקה זו באמצעות פרצה בחוק, שכן הקרן הקיימת אינה נתונה לביקורת.

בעבר חתמו הכנסת והנהלת קק"ל על טיוטת הסכם להחלת הביקורת על הקרן, אך טיוטה זו טורפדה על ידי שרי הימין.

תפקיד מבקר הפנים של קק"ל מוגבל בכוחו משום שהמבקר הוא עובד של הקרן הקיימת ובכך כפוף למעשה ליו"ר. עם זאת, במצב הנוכחי שבו הביקורת של מבקר המדינה אינה חלה על הקרן, יש חשיבות ניכרת לכך שמבקר הקרן הקיימת יהיה אדם בעל מעמד מקצועי שיקנה לו עצמאות מסוימת.

בצעד נדיר מתח מבקר המדינה בדו"ח שפרסם בשבוע שעבר ביקורת על מבקרת הפנים לשעבר של הארגון מרים רותם סימון. "מבקרת הפנים של קק"ל לא הכינה שום דו"ח ביקורת על פעילות ועדת הפרויקטים העליונה ועל תהליך קבלת ההחלטות בעניין פרויקטים של מינהל פיתוח הקרקע, על אף מרכזיות הנושא בפעילות קק"ל", כתב שפירא בדו"ח.

שבירו סירב להגיב על הידיעה בטענה שהליכי המינוי טרם הסתיימו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות