אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היצרנים הפרטיים נגד שטייניץ: אסור לתת לחברת החשמל להקים תחנות כוח צילום: מיקי נועם אלון

היצרנים הפרטיים נגד שטייניץ: אסור לתת לחברת החשמל להקים תחנות כוח

לטענתם, מדובר בהחלטה לא חוקית החותרת תחת עקרונות ועדת הריכוזיות וההגבלים העסקיים

23.01.2017, 23:24 | ליאור גוטמן

 פורום יצרני החשמל הפרטיים בישראל שכר לאחרונה את משרד עו"ד גולדפרב זיגלמן במטרה להיאבק בתוכניות של שר האנרגיה יובל שטייניץ לאפשר לעובדי חברת החשמל להקים שתי תחנות כוח חדשות. במכתב ששלחו אליו היום (ב), ועליו חתומים עו"ד עמית קריספין ורועי בלכר, הם טוענים שהחלטת השר אינה חוקית לכאורה ולכן הם מבקשים למנוע מצב בו מונופול הייצור הענק שבבעלות מדינת ישראל יחזור להקים תחנות כוח חדשות, זאת 21 שנה לאחר שחוק משק החשמל משנת 1996 מנע מחברת החשמל להגדיל את כוח הייצור שלה במשק.

"כבוד השר מתבקש לחזור בו מהחלטתו לאפשר לחברת החשמל להקים את תחנות הכוח החדשות וכן להימנע מכל הקצאת רישיון ייצור חדש לחברת החשמל. אם לא כן יאלצו חברי הפורום לנקוט בכל ההליכים העומדים לרשותם כדי לעמוד על זכויותיהם", הם כותבים לשר, ובעצם רומזים שהמאבק על שני הפרויקטים הללו, בשווי של כ-3 מיליארד שקל לכל תחנת כוח, לא יעבור מבחינתם בשקט.

נושא הקמת תחנות הכוח החדשות על ידי חברת החשמל הוזכר בסוף 2016. כפי שפורסם לאחרונה ב"כלכליסט", שר האנרגיה שטייניץ כבר מקדם את המהלך באמצעות החלטת ממשלה שתובא לאישור כבר בשבועות הקרובים, במטרה לאפשר לחברת החשמל להקים שתי תחנות כוח חדשות בהספק של כ-700 מגה וואט כל אחת.

תחנת הכוח בחדרה, צילום: אלעד גרשגורן תחנת הכוח בחדרה | צילום: אלעד גרשגורן תחנת הכוח בחדרה, צילום: אלעד גרשגורן
הקמת תחנות הכוח החדשות אמורה להתבצע בחמש השנים הקרובות. המהלך יוביל לסגירת ארבע מששת יחידות הייצור הפחמיות שמוצבות בחדרה לטובת השימוש בגז טבעי. המהלך הוכרז בקיץ האחרון, אז הודיע שטייניץ על סגירתן, כאשר במשרד האנרגיה מקווים שהקמת התחנות החדשות תהווה פתח לביקושים חדשים במשק המקומי עבור מאגרי הגז החדשים שיפותחו, לווייתן, כריש ותנין.

אז מדוע החליט שטייניץ לתת את המשימה בידי עובדי חברת החשמל? בסביבת המשרד מנו 3 סיבות לכך. הראשונה היא שהרפורמה בחברה עתידה להוביל לפיטורי אלפי עובדים ומתן רשות להקים תחנות כוח היא סוג של "סוכריה" לעובדים. שנית, מאחר שהתחנות אמורות לקום בשטח חברת החשמל בחדרה, הפקדת העבודה בידיה תחסוך שנה של ועדות תכנון וקבלת אישורי בנייה. בנוסף, לאחר שבשנים האחרונות היקף העבודה של חטיבת הפרויקטים של חברת החשמל הצטמצם, כעת היא תקבל מיזם חדש.

כל הנימוקים הללו לא מעניינים את הפורום, והם טוענים שמדובר בהחלטה לא חוקית החותרת תחת עקרונות ועדת הריכוזיות וההגבלים העסקיים. "מטרת חוק משק החשמל היא ליצור תחרות במשק", הם אומרים, ומסבירים ששימוש בשטח חברת החשמל להקמת תחנות "מנציח את המצב הקיים שכן תמיד תמיד יהיה ניתן לעשות שימוש בנימוק זה כדי לאפשר לחברת החשמל להמשיך ולהקים מתקני ייצור". לסיכום מבטיחים שם ש"ביכולותו של המגזר הפרטי להקים מהיר וזול יותר מחברת החשמל", ולכן מבקשים כאמור לבטל את ההחלטה.

ממשרד האנרגיה נמסר בתגובה: "הדבר העיקרי, שמוביל את שר האנרגיה ומשרדו לגבי הפחתת השימוש בפחם והחלפתו בגז טבעי הוא שיקולים מקצועיים של בריאות הציבור ואיכות הסביבה, תוך שמירה על הביטחון האנרגטי של מדינת ישראל"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
שני הצדדים נאבקים והציבור סובל
חברת החשמל רק נזכיר, אמורה לבנות את התחנות החדשות על חשבון תחנות ישנות. בנוסף כבר יש בישראל מגוון תחנות כוח פרטיות ושלישית אם אני מבין נכון התפעול של התחנה לא אמור להיות בידי חברת החשמל בכל מקרה אלא מדובר כאן רק על הבניה.. מקווה שיסיימו את הדיון הזה כמה שיותר מהר כי מבחינת הציבור מה שחשוב זה שיסגרו את תחנות הכוח הפחמיות בחדרה זה אפילו יותר חשוב מסוגיית המחיר.
אמיר  |  24.01.17