אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השכר הממוצע בהייטק: 24,160 שקל בחודש צילום: שאטרסטוק

השכר הממוצע בהייטק: 24,160 שקל בחודש

בשנה הקרובה צפוי השכר של ההייטקיסטים לעלות ב-3.2%-3.6% בממוצע, לפי חברת צבירן המתבססת על סקרי שכר של 100 אלף עובדים בתעשייה

24.01.2017, 13:15 | מעין מנלה

השכר הממוצע בהייטק הוא 24,160 שקל בחודש והוא צפוי לעלות ב-2017 ב-3.2% עד 3.6%, כך לפי חברת צבירן, בהתבסס על סקרי שכר שכוללים 100 אלף עובדים בתעשיות הטכנולוגיות. הוותק הממוצע של עובדי ההייטק הוא 7.7 שנים. לשם השוואה, בתעשייה המסורתית הוותק הממוצע הוא 10 שנים והשכר הממוצע הוא 14,900 שקל בחודש. בשנת 2016 נהנו עובדי ההייטק מעלייה של 3.6% בשכרם לאחר שב-2015 עליית השכר הייתה בשיעור של 3.1%.

בהייטק השכר הוא גבוה יחסית לתעשייה המסורתית, מגזר מוצרי הצריכה ותעשיית הפארמה וזאת בעיקר עקב הקרב על הטאלנטים, הביקוש לעובדים בעלי מומחיות בתחומים מסויימים. אחד האינדיקטורים לכך שקיימת מלחמה על טאלנטים בתחומים מסויימים, הוא שקיים מחסור בעובדים ושעובדים חדשים שמגוייסים לחברה משתכרים יותר מעובדים קיימים.

קראו עוד בכלכליסט

משרדי הייטק בהרצליה, צילום: תומי הרפז משרדי הייטק בהרצליה | צילום: תומי הרפז משרדי הייטק בהרצליה, צילום: תומי הרפז

לפי הנתונים, מהנדס תוכנה מנוסה שמגויס לחברת הייטק ישתכר בממוצע 11% יותר מאשר עובד קיים. המצב בחברות הסטארט-אפ ביחס לחברות הגדולות הוא קיצוני יותר. סטארט-אפים מגייסים עובדים חדשים בפערים גדולים יותר ביחס לשכר העובדים הקיימים.

כך, בתחום פיתוח התוכנה, חברות הייטק מציעות שכר הגבוה ב-3% למגוייס חדש לעומת עובד קיים. בחברות הסטארט-אפ, השכר לעובד חדש בפיתוח תוכנה גבוה ב-6% מזה של עובד קיים. גם בתחום בדיקות התוכנה השכר המוצע לעובד חדש בסטארט-אפ גבוה ב-4% משל עובד קיים ואילו בחברות מבוססות, הפער בשכר בין מגוייס חדש לעובד קיים הוא 2%.

כאשר משווים את השכר החודשי באופן מובהק, בסטארט-אפים משלמים יותר, אך כשמסתכלים על השכר הכולל בונוסים שנתיים ותוספות, הפערים מצטמצמים. כך, בעוד שחברות סטארט-אפ משלמות לעובדי פיתוח תוכנה 5.4% יותר מחברות מבוססות בכל חודש, הפער בשכר הכולל תוספות שנתיות הוא 1.5% בלבד. כך גם בתחום בדיקות התוכנה, עובדים בסטארט-אפים מרוויחים בכל חודש 6.5% יותר מעובדים בחברות ותיקות, אך הפער בשכר השנתי הוא 4.6%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות85 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

84.
לכל מי שמתלונן על שכר נמוך מדי וחוסר עבודה אחרי 45
או שלא למדת באוניברסיטה, או שאתה לא אוהב את המקצוע ובאת רק בשביל הכסף. מי שמתלונן שמעל גיל 40 אין עבודה- הייטק עובד לפי משפט, כדי להישאר במקום צריך לרוץ בכל הכוח, וכדי להתקדם צריך לרוץ עוד יותר מהר זאת אומרת ללמוד כל הזמן כי הכל משתנה כל הזמן. אם אתה יודע שפת c ואתה בן 45 וכתבת בעבר בשפת c לאף אחד לא איכפת כי לא משתמשים בזה יותר. חוץ מזה, אין סיבה שלא תתקדם לתפקיד ראש צוות לפחות. למי שאומר שהמשכורת נמוכה מזה, אז זה נכון כי רוב האנשים בהייטק באים בשביל הכסף ואפילו לא עושים תואר.
איתי  |  20.03.18
83.
סיפורים, וסיפורים של מעסיקים
"מתכנתים" מבוגרים בני 50 אם לא נקלטו בשרות המדינה ובחצי השכר, אם אינם בהיטק כל מעסיק מעיף את המתכנת הוותיק כשמגיע מתכנת צעיר מהיר תותח שמוכן לעבוד במחצית השכר כדי לרכוש ניסיון, אז אל תספרו לנו סיפורים ואגדות כמה דבש מלקקים המבוגרים בהיטק זה לא נכון ואולי רק אם אתה מנהל בכיר והצלחתה לקבע מעמדך באיזו מסגרת אאןטסורסינג.
אדם  |  24.02.17
82.
אין בעיה עם מתכנתים בני 40 ו-50
לפני שנה עברתי מרצוני מקום עבודה בלי שום בעיות. אני מקבל שפע של הצעות רלוונטיות. אני מכיר לא מעט מתכנתים שנושקים לגיל 50 והם מבוקשים מאוד. כל עוד אתה אוהב את התחום, ממשיך ללמוד ולהשתפר ולא נתקע בפינות, תמיד תהיה מבוקש. סיימתי לפני שנתיים את המשכנתה. חסכתי יפה כל השנים ויש לי לפחות חצי מיליון שקל רק בקרנות ההשתלמות, שלא לדבר על חסכונות רבים אחרים. עוד כמה שנים אני יכול לפרוש לפנסיה. אבל אני אגלה לכם סוד - גם אם אפרוש לפנסיה אני אמשיך לתכנת כי אני נהנה מזה ואני עושה את זה גם בזמני הפנוי.
מתכנת בן 40 פלוס פלוס  |  30.01.17
81.
כחלון וביבי כבר יביאו הודים שירידו את השכר בחצי
המטרה של ביבי וכחלון להבאת זרים זולים היא להוריד את שכרם של אנשי הייטק. ביבי וכחלון מקנאים באנשי ההייטק בגלל הרמה השיכלית שלהם, וזה אוכל אותם מבפנים. אז מרוב קינאה הם החליטו לעזור לחבריהם, מנכ"לי ההייטק שבוכים על "שכר גבוה" לעובדיהם (שהוא אגב נמוך מהשכר בארה"ב). אז ביבי וכחלון נעתרו לבסוף לבקשת חבריהם והחליטו להביא לארץ 5,000 זרים מאסיה שבה מרוויחים רבע מאשר בישראל, וכך השכר יתייצב לו באזור חצי המשכורת שיש היום בהייטק. כן, עובד הייטק יקר, תתחיל להתרגל לשכר שהוא חצי ממה שאתה מרוויח היום.
יותם  |  29.01.17
לכל התגובות