אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מייסד ICQ חזר לבורסה: מדיפאואר הונפקה בת"א לפי שווי של 140 מיליון שקל צילום: עמית שעל

מייסד ICQ חזר לבורסה: מדיפאואר הונפקה בת"א לפי שווי של 140 מיליון שקל

החברה שבשליטת יאיר גולדפינגר גייסה בשלב המוסדי 27.6 מיליון שקל, בהנפקה הראשונית השנייה השנה בבורסת ת"א - המוסדיים הזרימו ביקושים בהיקף של 33 מיליון שקל

24.01.2017, 16:23 | אורן פרוינד

הנפקה ראשונית (IPO) שנייה בבורסת תל אביב ב-2017, וכבר בחודש הראשון של השנה. חברת הנדל"ן מדיפאואר שבשליטת יאיר גולדפינגר ביצעה הנפקה ראשונית (IPO) וגייסה בשלב המוסדי 27.6 מיליון שקל לפי שווי חברה (אחרי הכסף) של 140 מיליון שקל. גולדיפנגר הוא איש ההייטק שמכר בשנת 1998 את חברת ICQ תמורת יותר מ-400 מיליון דולר לתאגיד האמריקאי AOL.  

קראו עוד בכלכליסט

נראה ששוק ההון הישראלי אכן צמא להנפקות חדשות, לנוכח העובדה שבהנפקה נרשמו ביקושים של 33 מיליון שקל. את ההנפקה הובילה חברת החיתום של ווליו בייס בניהולו של פלג פאר. בהנפקה השתתפו בין השאר בתי ההשקעות מיטב דש ומור. מדובר כאמור בהנפקת המניות הראשונית השנייה השנה לאחר שרציו פטרוליום השלימה אתמול גיוס של 117 מיליון שקל.

מדיפאואר היא חברת נדל"ן שעוסקת ברכישה ואחזקה של מרכזים מסחריים בארה"ב וקנדה עם היקף נכסים של 145 מיליון דולר והון עצמי (לפני ההנפקה) של 50 מיליון דולר. החברה נמצאת בשליטת יאיר גולדפינגר (56%), ולצידו המשקיעים יוסי ויגיסר (16.8%), אלוני חץ (14.2%) ומשקיעים נוספים (13%). מדיפאואר כבר נסחרה בעבר בבורסת תל אביב ונמחקה לפני מספר שנים לאחר שלא עמדה בדרישות הסחירות של הבורסה.

החברה עסקה בעבר בייזום נדל"ן במדינות מזרח אירופה (רומניה ובולגריה) ונקלעה למצוקה תזרימית. גולדפינגר הזרים אז מכיסו הפרטי 100 מיליון שקל לטובת החזרת החוב למחזיקי האג"ח ובכך מנע הסדר חוב. מאז החברה ביצעה שינוי מיקוד עסקי ומתמקדת בנדל"ן מניב בצפון אמריקה. נכון להיום היא מחזיקה ב-16 מרכזים מסחריים, בעיקר בארה"ב (78%) ובקנדה (19%) .

באפריל 2016 ביצעה מדיפאואר גיוס הון פרטי של 50 מיליון שקל במטרה לרכוש שני מרכזים מסחריים בארה"ב. הגיוס הצליח והחברה אכו השלימה את רכישת שני הנכסים. כעת היא מחפשת אחר מקור נוסף לגיוס ההון העצמי לעסקאות חדשות בארה"ב, תוך שהיא מעוניינת לחזור להיסחר ברשימה הראשית של הבורסה.

נכון להיום מדיפאואר נחשבת כחברה רשומה במאגר הבורסה אך מחוקה, ומשום כך ההנפקה שלה נחשבת הנפקה ראשונית לכל דבר והחברה צריכה לעמוד בכל ההתניות הכרוכות בכך.

גולדפינגר עצמו נחשב לאיש אמיד מאוד. ביולי 1998 נמכרה חברת מיראביליס, שפיתחה את התוכנה ICQ, לתאגיד האינטרנט הגדול בעולם באותו זמן, אמריקה און ליין (AOL), תמורת 407 מיליון דולר. הסכום העצום חולק בין היזמים: יאיר גולדפינגר, ספי ויגיסר ואריק ורדי. בנוסף הוא השקיע בסטארט אפ ג'אג'ה שפיתחה מוצר שמאפשר שיחות טלפון בחינם דרך האינטרנט. גם במקרה זו הוא קיבל כמה מיליוני דולרים מהמכירה שלה לטלפוניקה תמורת 210 מיליון דולר.

יאיר גולדפינגר, צילום: עמית שעל יאיר גולדפינגר | צילום: עמית שעל יאיר גולדפינגר, צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות