אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעלי דירה שלישית ומעלה: כך תדעו כמה מס תצטרכו לשלם צילום: שאטרסטוק

בעלי דירה שלישית ומעלה: כך תדעו כמה מס תצטרכו לשלם

רשות המסים פרסמה מחשבונים לחישוב גובה המס שישלמו בעלי שלוש דירות ומעלה. מה חשוב לדעת?

25.01.2017, 12:55 | אביב גוטר
כמה מס תשלמו על הדירה השלישית שלכם? רשות המסים פרסמה היום (ד') מחשבון לחישוב גובה המס שישלמו בעלי שלוש דירות ומעלה.

כחלק מהיערכותה ליישומו של מס ריבוי דירות, או בכינויו – מס דירה שלישית, פרסמה רשות המסים באתר האינטרנט שלה מידע וכלים שיסייעו למשקיעים בהבנת החוק והוראותיו, בדיקת החבות במס, זכאות לפטור או חיוב חלקי ואופן הגשת ההצהרה והבקשה להטבה בעת מכירת דירת מגורים. כל המידע נמצא תחת הנושאים "מיסוי מקרקעין" ו"מס ריבוי דירות" בקישורים המצורפים. בנוסף פרסמה רשות המסים אוסף שאלות שכיחות, כולל תשובות מפורטות.

במקביל, לצורך בדיקת סכום המס הצפוי ובדיקת זכאות לפטור או חיוב חלקי פותחו לשירות הציבור היישומים הבאים:

• מחשבון לחישוב הסכום הקובע והמס לתשלום לדירה – לחצו כאן לכניסה למחשבון.

• מחשבון לבדיקת זכאות לפטור/חיוב חלקי כולל חישוב המס – לחצו כאן לכניסה למחשבון.

קראו עוד בכלכליסט

הרשות מבהירה כי תוצאת החישוב של "הסכום הקובע" היא בהתאם לנוסחה שנקבעה בחוק, ואינה משקפת בהכרח את מחיר או שווי הדירה, אלא קירוב לממוצע מחירי הדירות באזור בו ממוקמת הדירה, המבוסס על הערכה סטטיסטית על פי מאפייני האזור שבו הדירה נמצאת ושטחה. המחשבונים מבוססים על נתוני הדירות כפי שהתקבלו מהמרכז למיפוי ישראל (מפ"י), כאשר אזרח שייתקל בקושי באיתור דירתו או בכל שאלה אחרת, יוכל לפנות למוקד המידע והתמיכה בכתובת rdirot@masmak.gov.il

קניית דירה להשקעה (אילוסטרציה). כמה מס תצטרכו לשלם?, צילום: bigstock קניית דירה להשקעה (אילוסטרציה). כמה מס תצטרכו לשלם? | צילום: bigstock קניית דירה להשקעה (אילוסטרציה). כמה מס תצטרכו לשלם?, צילום: bigstock

מס ריבוי דירות הינו מס שמוטל על יחיד או על תא משפחתי שבבעלותו שלוש דירות או יותר ושכלל חלקי הבעלות בהן יחד הינו 249% ומעלה. המס מוטל על כל הדירות שבבעלות החייב במס למעט שתי דירות לפי בחירתו. סכום המס לכל דירה חייבת הוא בשיעור של 1% מהסכום הקובע המחושב ע"פ נוסחה שבחוק, כשהוא מוכפל בחלק שבבעלות החייב ובחלק היחסי מהשנה בה היה בעלי הדירה (ככלל, החיוב הינו שנתי למעט מכירות/רכישות במהלך השנה). החוק קובע כי המס לא יעלה על 18 אלף שקל לדירה לשנה. בנוסף נקבעו בחוק מקרים בהם יחול פטור מהמס וכן מקרים בהם יחול חיוב במס חלקי.

החוק קובע כי בשנת המס 2017 יגיש החייב במס הצהרה לגבי כלל דירותיו (כולל כתובת, שטח, החלק שבבעלותו): הסכום הקובע לכל דירה, מהן הדירות שלא יחויבו, מהו סכום המס לתשלום לכל דירה חייבת וסכום המס הכללי לתשלום.

את ההצהרה יש להגיש לרשות המסים עד לסוף מרץ  (31/3/2017) ואת המס יש לשלם בכל שנה החל משנת 2017 בשני תשלומים שווים: האחד עד 30/6 והשני עד 31/12.

בעלי דירות שבחרו למכור את אחת מהדירות שבבעלותם מ-1/1/2017 ועד ל-1/10/2017, בכפוף לעמידה בהוראות החוק והתקנות, יקבלו פטור ממס בגין הדירה שנמכרה או דירה אחרת, לפי בחירתו של החייב במס. כמו כן יינתן מענק בהתאם לתקרה שנקבעה בתקנות, ואפשרות להפקיד את כספי המכירה עד לתקרה שנקבעה בקופת גמל להשקעה וקבלת פטור ממס על הרווחים בהתאם לתנאים שנקבעו.

לצורך הגשת הצהרה ובקשה לקבלת הטבות בגין מכירת דירת מגורים שולבו באתר שני טפסים כדלהלן:

1) טופס להצהרה על ריבוי דירות בשנת המס 2017 - את ההצהרה ניתן להגיש עד 31/3/2017 אלא אם כן מבוקש מענק או אישור זכאות להפקדה בקופת גמל להשקעה, שאז יש להצהיר עד למועד הדיווח על המכירה בגינה מתבקשת ההטבה. בשבועות הקרובים תיפתח באתר מערכת הצהרה מקוונת שתחליף את הטופס הידני. לחצו כאן לכניסה לטופס 7201 – הצהרה על ריבוי דירות לשנת 2017.

2) טופס מכירת דירה על ידי חייב במס ריבוי דירות (בקשה לפטור ממס ריבוי דירות לדירה, קבלת מענק ואישור הפקדה בקופת גמל). הטופס מיועד לשימוש על ידי חייב במס ריבוי דירות שמוכר דירה מיום 1/1/2017 ועד 1/10/2017 ועומד בתנאים שנקבעו בחוק ובתקנות לגבי הזכאות להטבות. (כאמור, לגבי קופת גמל, המכירה יכולה להיות גם לאחר ה – 1/10/17 ולא יאוחר מה – 30/12/17). לחצו כאן לכניסה לטופס 7202 – מכירת דירה ע"י חייב במס ריבוי דירות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות