אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאבקי ועדים בנמל אשדוד: מאות התפקדו להסתדרות הלאומית, טענות לאי חוקיות המהלך

מאבקי ועדים בנמל אשדוד: מאות התפקדו להסתדרות הלאומית, טענות לאי חוקיות המהלך

על פי טענת ההסתדרות הלאומית, היא החתימה מאז אתמול כ-600 מתוך כ-1,300 עובדים בנמל. עם זאת, נטען מנגד כי ייתכן שהמהלך אינו חוקי זאת בגלל שההחתמה נעשית תחת מו"מ קיבוצי שמתקיים בין ההסתדרות כללית לבין המדינה על תנאי שכרם של העובדים

25.01.2017, 14:16 | ליאור גוטמן

מאבקי הוועדים בנמל אשדוד עלולים להתגלגל בימים הקרובים לדיונים משפטיים על חוקיות המהלך: מאז אתמול (ג') עומלים עובדים שונים בנמל כדי לפקוד את חבריהם להסתדרות הלאומית, זאת בשל האכזבה מהיחס שהם מקבלים לטענתם מהסתדרות העובדים הכללית. על פי טענות הסתדרות העובדים הלאומית, עד הבוקר היא החתימה כ-600 מתוך כ-1,300 עובדים בנמל. 

קראו עוד בכלכליסט

הבעיה במהלך היא שלא ברור אם הוא חוקי, זאת בשל טענה שההחתמה החדשה נעשית תחת מו"מ קיבוצי שמתקיים בין ההסתדרות הכללית לבין המדינה על תנאי שכרם של העובדים שם. בשיחה עם "כלכליסט" הסבירה עו"ד דורית טנא-פרצ'יק, שמתמחה בתחום יחסי העבודה, כי בעבר היו מקרים בהם ארגוני עובדים ניסו להחתים עובדים תוך מעבר מארגון אחד לשני, אולם בתי הדין לעבודה עצרו את המהלך. כך למשל, במהלך 2013 ניסתה יו"ר הקודמת של עובדי רכבת ישראל לפקוד עובדים לארגון "כוח לעובדים" אולם בית הדין לעבודה פסל את המהלך.

אבי ניסנקורן יו"ר ההסתדרות , צילום: צביקה טישלר אבי ניסנקורן יו"ר ההסתדרות | צילום: צביקה טישלר אבי ניסנקורן יו"ר ההסתדרות , צילום: צביקה טישלר

לדבריה, "המצב לדעתי מאוד ברור ויש מה שנקרא בפסיקה 'תקופת המניעות'. יש ארגון יציג שעושה את כל המאמצים כפי שהוא רואה אותם. אפשר להתווכח אם זה נכון

או לא אבל ברכבת אמרו בזמנו שיש תקופת מניעות ואי אפשר ללכת מארגון אחד לאחר ולהתחיל לחרחר עכשיו. הסיבה היא שהמעסיק יכול לנצל את זה ועל ידי פעולה של הפרד ומשול העובדים ייפגעו. מנגד, גם מעסיק יכול להפגע ואז הסכסוך לא ענייני". לדבריה, בית הדין הגביל את העבודה ואמר ש"אסור להפוך את זה לג'ונגל".

בשלב זה בהסתדרות לא נוקטים במהלכים משפטיים אולם טנא-פרצ'יק טוענת שעומדת בפניה הזכות לפנות לערכאות כדי למנוע מהלך כזה או אחר.

בתוך כך, מהומות הוועדים בנמל אשדוד הוציאו הודעת תמיכה נדירה יחסית של יו"ר ועד עובדי חברת החשמל מיקו צרפתי. בפניה שיצאה לכלל עובדי החברה הוא טוען: "בעקבות אירועי הימים אחרונים בנמל אשדוד, אני רואה לנכון להביע את דעתי בעניין ולומר כי כיו"ר ועד עובדים, אני תומך באופן בלתי מסוייג ביו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ובהסתדרות הכללית. מניסיון אני יודע כי ניסנקורן הוא האיש שרצריך להנהיג את ההסתדרות ולהמשיך ולהוביל את הוועדים בפני האתגרים הלא פשוטים העומדים בפניהם. על כולנו כעובדים להבין כי רק שמירה על משק עבודה חזק ומאורגן יוביל להצלחה ודבר זה לא יתקיים ללא תמיכה גורפת בהסתדרות הכללית ובעומד בראשה".

מהסתדרות העובדים הלאומית נמסר בתגובה שנושא 'תקופת המניעות' נבחן פרטנית לכל מקרה והם לא היו יוצאים למהלך אם הם היו חושבים שהוא לא חוקי לכאורה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות