אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בג"ץ דחה תביעת דלק להחזיר לה רישיונות גז שהלאים משרד האנרגיה צילום: אוראל כהן

בג"ץ דחה תביעת דלק להחזיר לה רישיונות גז שהלאים משרד האנרגיה

רישיונות "אביה" ו"קרן" היו בחזקת דלק עוד בעשור הקודם, ובסוף 2011 ובתחילת 2012 הם הופקעו בטענה שהחברה לא חיפשה בהם גז או נפט

25.01.2017, 20:07 | ליאור גוטמן

בית המשפט העליון, בשבתו כבגץ, דחה היום (ד') סופית ערעור מצד שותפויות הגז דלק קידוחים ואבנר שטענו שיש להחזיר לחזקתן שתי רישיונות גז שהולאמו לפני כחמש שנים.

רישיונות "אביה" ו"קרן" היו בחזקת דלק עוד בעשור הקודם, ובסוף 2011 ובתחילת 2012 הם הופקעו בטענה שדלק לא ביצעה בהם שום פעולות לחיפושי גז או נפט. מדובר ברישיונות ששוכנות בסמיכות למאגר הגז הישראלי הראשון שחובר למשק המקומי, הוא ים תטיס, כאשר הסבירות הייתה שקיים שם פוטנציאל גז או נפט שרק מחכה לגילוי.

לאחר ההפעקה עתרו דלק קידולים ואבנר למשרד האנרגיה בדרשה להשיב להם את רישיונות הגז, בספטמבר 2014 החליט שר האנרגיה דאז סילבן שלום לדחות את הדרישה, מה שהוביל הלגשת תביעה כנגד המשרד כבר במרץ 2015.

יצחק תשובה, צילום: עמית שעל יצחק תשובה | צילום: עמית שעל יצחק תשובה, צילום: עמית שעל

דלק קידוחים ואבנר טענו אז שהממונה על הנפט במשרד האנרגיה מנע את העברת הרישינוות לשותף חדש כאשר החברות מודיעין, אלומיי קפיטל ואדיסון צורפו כמשיבות לתביעה, כיוון שהביעו בעבר התעניינות בנכס.

עיון בפסק הדין, עליו חתומים השופטים רובינשטיין, זילברטל ושהם, מעלה שדלק ביקשה להתמודד על הרישיונות מחדש במסגרת פתיחת הים לתחרות ואף טענה שמריחת הזמן שנרשמה - משנת 2011 ועד היום - נותנות להם את הזכות להחזיק ברישיונות. השופטים דחו את הטענות ואמרו שדלק לא התקדמה בחיפושי הגז שם ולכן ההלאמ במקומה, אולם בשל מריחת הזמן עד להחלטה לא פסקו הוצאות.

פסק הדין מטריד כיוון שהוא מוכיח שאם המדינה מתעקשת אז ניתן להפקיע רישיונות גם למונופול, מה שלא מסביר מדוע המדינה לא עושה כלום עם רישיון דלית - זה ניתן לדלק, דור, ישאמרקו ונובל אנרגי' בסוף 2008 ומאז ועד היום לא בוצעה שם פעולת חיפושים. למרות זאת, משרד האנרגיה לא טרח להלאים את המאגר שם

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות