אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד האוצר מבקש לקצוב את כהונת מנכ"ל הטוטו ל־5 שנים

משרד האוצר מבקש לקצוב את כהונת מנכ"ל הטוטו ל־5 שנים

בסעיף שהכניס המשרד לרפורמה בטוטו, ניתן יהיה להאריך את הכהונה רק פעם אחת ב־5 שנים נוספות. ח"כים סבורים שמדובר ב"סעיף אישי" וב"הנחת אקדח על השולחן" שמכוון אל מנכ"ל הטוטו

26.01.2017, 06:51 | שחר אילן

משרד האוצר הכניס בימים האחרונים לנוסח הרפורמה של המועצה להסדר הימורים בספורט (הטוטו) הצעה לקצוב את תקופת כהונתו של מנכ"ל הטוטו. בתגובה מאשימים חברי כנסת את האוצר ב"התנהגות של מאפיה" ו"בהנחת אקדח על השולחן". זאת, מתוך הנחה כי הסעיף יאלץ את מנכ"ל הטוטו הנוכחי איציק לארי לשתף פעולה עם הרפורמה. הסעיף החדש אף זכה לכינוי "סעיף לארי".

קראו עוד בכלכליסט

בהצעת האוצר נאמר כי "המועצה תמנה באישור השרים מנהל למועצה. תקופת כהונתו של המנהל תהיה חמש שנים. המועצה באישור השרים רשאית לשוב ולמנותו לתקופת כהונה אחת נוספת". סביר להניח שלתחושה שמדובר בסעיף אישי תורמת העובדה שלארי נכנס לתפקידו באפריל 2012, וחמש השנים הראשונות שלו מסתיימות בעוד שלושה חודשים.

מנכ"ל הטוטו, איציק לארי מנכ"ל הטוטו, איציק לארי מנכ"ל הטוטו, איציק לארי

ח"כ איציק שמולי מהמחנה הציוני אמר בתגובה בישיבת ועדת הרפורמות של הכנסת שנערכה אתמול בנושא הרפורמה בטוטו, ש"יש התמכרות קשה ביותר של האוצר לשיכרון הכוח שלו. נכנס פתאום סיפור הגבלת כהונה של המנכ"ל. ככה מתנהגת מאפיה. שמו פה אקדח על השולחן". ח"כ שמולי אמר ש"אני לא מכיר את מנכ"ל הטוטו. אבל אני סולד משיטות כאלו, שככה פועלים כדי לייצר שינויים".

"לא ערכי ולא מוסרי"

 

לביקורת הצטרף גם יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן מהליכוד. הוא הבהיר שאם הסעיף יישאר, הוא יבקש לראות בו נושא חדש שמחייב הליכי אישור נוספים. בכך יעכב את אישור הרפורמה. ח"כ יגאל גואטה מש"ס הגדיר את ההצעה כ"מעשה בריונות". לדבריו, "זו לא שיטה. זו לא דרך. אין לזה קשר לחוק. מה, כולם מטומטמים? זה זלזול באינטליגנציה של חברי הוועדה. אני אלחם נגד הדבר הזה".

מנכ"ל משרד התרבות והספורט יוסי שרעבי הצטרף לביקורת ואמר ש"המשרד מתנגד בכל תוקף לניסיון להגבלת הכהונה בדרך שבה האוצר עשה זאת. זה לא ערכי ולא מוסרי". לדברי שרעבי, אם רוצים לקצוב את הכהונה, יש להביא זאת בחקיקה נפרדת ולא כחלק מהרפורמה בטוטו.

רכז מאקרו באגף תקציבים איתי טמקין אמר בתגובה ש"אין לנו שום דבר אישי נגד לארי ואין לנו שום התנגדות שתיקבע בחוק תקופת מעבר ארוכה" (שתאפשר ללארי להמשיך לכהן). לדבריו, הסעיף הוכנס לחוק כיוון שבתחילת החודש שילב האוצר את עקרון קציבת הכהונות בהיתר של מפעל הפיס. במסגרת הרצון לרגולציה זהה, הוחלט להכניס את עקרון קציבת הכהונה גם לחוק הרפורמה בטוטו.

במועצה להסדר הימורים בספורט לא היו מעוניינים להגיב.

ניהול ועדת הרפורמות

למרות הודעת מפלגת כולנו כי ח"כ רחל עזריה תמונה ליו"ר ועדת הרפורמות, מי שמנהל את הישיבות בנושא הרפורמה בטוטו הוא יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן, שהיה מעורב מאוד בהעברת הרפורמה עד שלב זה. מדברי ח"כ פולקמן בוועדה עולה שהוא מתכוון לסיים את העברת הרפורמה, כלומר לכהן בראשות הוועדה לפחות בשבועיים הקרובים. בכולנו, לעומת זאת, טוענים שהבעיה היא שח"כ עזריה אינה חברה בוועדת הרפורמות, בעיה שניתן היה לפתור בקלות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות