אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מצרים שוקלת הנפקת אג"חים נוספים בחו"ל - גם בין וביואן צילום: רויטרס

מצרים שוקלת הנפקת אג"חים נוספים בחו"ל - גם בין וביואן

השבוע גייסה המדינה 4 מיליארד דולר מהנפקת האג"חים הדולרירת והצהירה כי המס על רווחי הבורסה יהיה קטן יחסית; אולם הצרות לא מפסיקות לרדוף את המשק המצרי: אינפלציה גואה ומצב ביטחוני מעורער

26.01.2017, 11:23 | דורון פסקין

לאחר הצלחה שנרשמה השבוע בגיוס של כ-4 מיליארד דולר בהנפקת האג"חים הדולריות, מצרים הכריזה כי היא שוקלת להנפיק בעתיד אג"ח בין יפני וביואן הסיני. את האפשרות הזו חשף שר האוצר המצרי עמרו אל-גארחי בראיון שהעניק אתמול (ד') לבלומברג. ההנפקה המוצלחת השבוע היא הראשונה של מצרים מאז שחררה את שער הלירה כחלק מהסכם לקבלת הלוואה בשווי 12 מיליארד דולר מקרן המטבע הבינלאומית. ההסכם עם קרן המטבע הגיע לאחר שנים של מו"מ ומטרתו להוביל לביצוע רפורמות כלכליות במשק המצרי אחרי שנים של האטה כלכלית.

הנפקת האג"ח שבוצעה השבוע הייתה לחמש שנים עם תשואה של 6.125%; ל-10 שנים - עם תשואה של 7.5%; ואג"ח ל-30 שנים עם תשואה 8.5%.

במהלך הריאיון ציין השר המצרי כי המס המתוכנן על הרווחים בבורסה המצרית יהיה קטן יחסית ויבטיח את המשך האטרקטיביות של ההשקעה בשוק ההון המקומי.

קראו עוד בכלכליסט

לירה מצרית, צילום: שאטרסטוק לירה מצרית | צילום: שאטרסטוק לירה מצרית, צילום: שאטרסטוק

השבוע צוין במצרים יום השנה השישי למהפכת ה-25 בינואר שהביאה להדחתו של הנשיא חוסני מובארק ובעצם לתוהו ובוהו הפוליטי והכלכלי במדינה. יום זה צוין בעיקר בכוננות ביטחונית גבוהה מחשש כי ארגוני טרור וארגונים איסלאמיסטים ינסו להוציא לפועל פיגועים או הפגנות ברחובות כנגד שלטונו של הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי.

נכון לעכשיו, הצרות ממשיכות לרדוף את המשק המצרי. הפיחות בשער הלירה הזניק את האינפלציה בחודש דצמבר לכ-25%. המצב הביטחוני המעורער גורם למשקיעים זרים להסס וגם תנועת התיירות, אחד מהמגזרים הכלכליים החשובים למשק המצרי, מתקשה להתאושש. סקר שנעשה בקרב כלכלנים מוקדם יותר החודש הצביע על כך שהצמיחה המצרית בשנת הכספים המסתיימת ביוני השנה תגיע ל-3.9% בלבד לעומת יעד ממשלתי של 5%. הצפי לשנת הכספים שלאחר מכן נמוך עוד יותר ועומד על כ-3.5% בלבד.

הכותב הינו מנהל חברת קונקורד המזה"ת

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות