אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האמת נמצאת אי שם: ברוכים הבאים לעידן הקונספירטיבי צילום: גטי אימג'ס

מאקרו טכנולוגי

האמת נמצאת אי שם: ברוכים הבאים לעידן הקונספירטיבי

היצמדות ממשל טראמפ ל"עובדות אלטרנטיביות" מכריחה את הציבור לחפש מקורות מידע חלופיים ועשויה לנווט את עידן המידע לכיוון חדש. חמש נקודות

26.01.2017, 13:16 | הגר רבט

1. שקרים. לצד צווים לבניית חומות והנחת צינורות נפט, השבוע הראשון של משטר טראמפ סימן גם את ראשית המלחמה על המידע. דובר הבית הלבן פתח את מסיבת העיתונאים הראשונה שלו בהפצת מידע שקרי על מספר הנוכחים בטקס ההשבעה של הנשיא, והותקף על כך בתקשורת. בתגובה טבעה יועצת הנשיא קלייאן קונוואי את המושג "עובדות אלטרנטיביות" (Alternative Facts), שמעניק לגיטימציה וערך לשקר.

יועצת הנשיא קונוואי. לגיטימציה וערך לשקר , צילום: בלומברג יועצת הנשיא קונוואי. לגיטימציה וערך לשקר | צילום: בלומברג יועצת הנשיא קונוואי. לגיטימציה וערך לשקר , צילום: בלומברג

 

2. הגבלות. הפצת מידע שקרי הולכת יד ביד עם השתקת העובדות, ויועצי הנשיא החדש הפנימו זאת היטב. הבית הלבן מיהר לאסור על שירות הפארקים הלאומי לצייץ בטוויטר, הגביל את יכולתם של על מדענים ממשלתיים לשתף את מחקריהם עם הציבור, וחידש את האיסור המוטל על ארגוני סיוע שזוכים למימון ממשלתי לדבר עם הפונות אליהם על הפלות.

3. בלבול. במקביל נוקט הממשל בדמוניזציה של המדיה, שאת עובדיה הגדיר טראמפ כ"האנשים הכי פחות ישרים בעולם" בנאום ציבורי שנשא יום לאחר השבעתו. מנגד, גופי המדיה המסורתיים מתלבטים איך להתמודד עם סיקור הממשל החדש. "הוושינגטון פוסט" למשל הציע שלא להעביר מסיבות עיתונאים מהבית הלבן בשידור חי, כדי לאפשר לעיתונאים לבדוק את אמינות המידע שמועבר בהן.

4. חלופות. בינתיים הציבור הרחב כבר מצא חלופה ברשת, ובמיוחד בטוויטר. עובדי שירות הפארקים למשל מיהרו להשיק חשבון טוויטר אלטרנטיבי בשם AltUSNatParkService (משחק מילים על המונח הטרנדי Alternative), שבו הם מפרסמים עובדות מדעיות על התחממות הגלובלית. החשבון, שמתפרסם תחת הכותרת "אתה יכול לקחת את חשבון הטוויטר הרשמי שלנו, אבל אתה לא יכול לקחת את הזמן הפנוי שלנו", צבר ביממה הראשונה לפעילותו יותר מ־360 אלף עוקבים.

טוויטר. הציבור מצא מקורות מידע חלופיים, צילום: גטי אימג טוויטר. הציבור מצא מקורות מידע חלופיים | צילום: גטי אימג'ס טוויטר. הציבור מצא מקורות מידע חלופיים, צילום: גטי אימג

 

5. הצלבה. המאמץ הממוסד להשתיק עובדות שסותרות את ראיית העולם הטראמפית תפס את אמצעי התקשורת לא מוכנים, ומסמן נקודת מפנה במה שכונה עד כה "עידן המידע". אם ההנחה הרווחת עד כה היתה שהמידע שמגיע ממקורות רשמיים הוא אמין עובדתית (גם אם מונחה אג'נדה), ממשל טראמפ עשוי להפוך את כולם לחובבי קונספירציות שמחפשים מקורות מידע חלופיים. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות