אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מרד הטוויטר הגדול צילום: רויטרס

דו"ח טכנולוגי

מרד הטוויטר הגדול

שורה של חשבונות טוויטר לא רשמיים מאתגרים את ממשל טראמפ, חוקר של קספרסקי נעצר ברוסיה באשמת בגידה, ופריחת הימין הקיצוני בפייסבוק לייב

26.01.2017, 14:31 | יוסי גורביץ

מצעדנו עוד ירעם 

ממשל טראמפ סתם את הפה לכמה סוכנויות ממשלתיות, שציינו בחשבונות הטוויטר שלהן דברים מעיקים כמו התחממות גלובלית, שהממשל מכחיש. אבל אז קרה משהו בלתי צפוי: עובדים בשורה של סוכנויות פשוט הקימו חשבונות אלטרנטיביים. "אתה יכול לסגור את הערוץ הרשמי שלנו," כתבו עובדי שירות הפארקים, הראשון שהניף את נס המרד, "אבל אתה לא יכול לומר לנו מה לכתוב בזמננו החופשי."

תוך זמן קצר, החשבון האלטרנטיבי של שירות הפארקים - @altNatParkSer – צבר 690 אלף עוקבים. הצטרפו עליו במהירות חשבון אלטרנטיבי למחלקת ההגנה על הסביבה, ולנאס"א יש כבר שני חשבונות לא רשמיים.

הסיפור הזה יוצר כמה אפשרויות מסחררות. קודם כל, כמובן, ישנה האפשרות שהאקרים יצרו חשבון כזה כדי להפיץ נוזקה. אחרי הכל, איש לא באמת יודע מי עומד מאחורי החשבונות הללו. אבל הסיפור היותר מסקרן הוא היכולת של עובדי ממשלה לצאת נגד ממשלתם. באתר רגיל זה לא יכול היה לקרות; סתם אדם לא יכול לשים את ידו על כתובת .gov אבל במדיה החברתית, זה לגמרי אפשרי.

כך שתוך כמה זמן, צפוי שיהיו לנו חשבונות ממשלתיים רשמיים שמפיצים "עובדות אלטרנטיביות" – ולצידם חשבונות לא רשמיים שיהיו עסוקים במרץ בקעקוע השקרים הרשמיים, תוך שימוש במידע פנימי. מותר להעריך שתוך זמן לא רב, יורה טראמפ לאנשי רשויות החוק לצוד את המדליפים הללו – ושהוא יישען לשם כך על התקדימים המזעזעים שהוריש לו ממשל אובמה. מה שאומר שבתגובה, יהיו לנו גם חשבונות לא רשמיים של ה-FBI. בינתיים, חשבון אחד כבר נסגר – של מי שהתיימר להיות עובד ממורמר בבית הלבן של טראמפ.

אלה הולכות להיות ארבע שנים מעניינות מאוד. לא בטוח שתישאר ממשלה אמריקאית אחרי זה – ממשלה זקוקה לאמון הציבור כדי לשרוד והחשבונות האלטרנטיביים מערערים מאוד את האמון הזה. וכמובן, אם וכאשר ייבחר ממשל חלופי, התקדים שנוצר היום של חשבונות אלטרנטיביים ירדוף גם אותו.

בגידה במולדת

המשטרה הרוסית עצרה בדצמבר האחרון את רוסלן סטויאנוב, חוקר בכיר בחברת האבטחה קספרסקי, ופרסומים ברוסיה קושרים גם את מעצרו של ראש מחלקה בשירות המודיעין FSB, סרגיי מיכאילוב, בפרשה. על פי הדיווחים אתמול (ד') סטויאנוב נחקר באשמת בגידה.

לא ברור מה בדיוק עשה סטויאנוב כדי להיעצר. בקספרסקי אומרים שממה שנמסר להם, הוא נעצר על משהו שעשה קודם לעבודתו בחברה, כלומר ב-2012. בין 2000 ל-2006, שימש סטויאנוב כקצין בדרגת מאיור ביחידת חקירות הסייבר של משרד הפנים הרוסי.

עם זאת, שמועות עקשניות קושרות את מעצרו של סטויאנוב לדיווחים על כך שרוסיה ביצעה התקפות סייבר על ארה"ב. סטויאנוב נעצר קרוב מאוד לפרסום דו"ח המודיעין האמריקאי בנושא, והחוק הרוסי בנושאי ריגול רחב כל כך, שעצם האמירה לסוכן FBI שמשהו נראה כמו התקפת סייבר יכול להביא להרשעתך (בנושא זה, צריך לציין שהחוק הישראלי בתחום יכול להביא להרשעתכם בריגול, אם אמרתם לסוכן זר מה היו תוצאות משחק כדורגל – גם אם שיקרתם ביחס לתוצאות).

למעצרו של סטויאנוב צפויות להיות השפעות מצננות על עבודתם של חוקרי אבטחה ברוסיה, כמו גם בשאר דיקטטורות ודיקטטורות למחצה.

פייסבוק לייב ופריחת הימין הקיצוני

לימין הקיצוני בארה"ב יש בעיה: התומכים שלו אוהבים אותנטיות. אותנטיות לא עולה בקנה אחד עם מקצועיות. אם אתה נראה מקצועי מדי, יאשימו אותך בכך שהתמסדת וזה יכול להיות קץ הקריירה שלך. התנועה השמרנית – שפעם ממסדיות היתה בה הכל חוץ משם גנאי – הגיעה לנקודת ארץ המראות שלה.

פייסבוק לייב בשירות הימין הקיצוני פייסבוק לייב בשירות הימין הקיצוני פייסבוק לייב בשירות הימין הקיצוני

כפי שעולה מתוצאות הבחירות, יש בארה"ב ציבור גדול שרוצה תוכן ימני, ושפוקס ניוז ממוסדים מדי בשבילו, שלא לדבר על כך שהם מכרו את נשמתם לשטן בעצם

התנגדות (חלק מהם) לטראמפ. התוצאה היא פריחה של שורה של אתרי ימין חדשים. הם מתמקדים בווידיאו ובווידיאו לא מסוגנן. דבר ישירות למצלמה, בלי עריכה, וקווה שלא יהיו פדיחות.

הכלי הנבחר שלהם הוא פייסבוק לייב. חשוב לציין שיש כאן ערך עיתונאי ניכר: אתרי חדשות משלמים לאנשים כדי שיסתובבו ויצלמו את מה שהם רואים ברחוב, בלי עריכה. אתה מקבל את החומר הגולמי, ונכון שהוא מלווה בהערות לא תמיד חכמות, אבל צופה אינטליגנטי כבר יסתדר. בינתיים, הניסיון של פייסבוק להפוך את פייסבוק לייב לערוץ הבית של כלי התקשורת הממוסדים נכשל קשות ולמעשה פועל כבומרנג. יהיה מעניין.

קצרצרים

1. קשה להיות פושע מקוון. השעות לא משהו, הרווח מפוקפק, אתה לא יודע אם מי שמנסה לקנות ממך הוא לא שוטר סמוי, ובסופו של דבר תמיד קיימת האפשרות שאיזה נוכל יעקוץ אותך. כבוד בין גנבים תמיד היה מיתוס. אי לכך ובהתאם לזאת, הקימה קבוצה של פושעים את אתר ripper.cc, שבו יש פרופילים של אנשים שמתמחים בעקיצה של פושעים מקוונים. הפרופיל כולל את השמות הידועים של הנוכל, את צורות התקשורת המקובלות עליו, ואת סוגי המזימות שהוא נוהג להפעיל. עד כה, יש שם כאלף פרופילים כאלה. בעתיד, האתר מתכוון למצוא נוכלים גם בתחום הגיימינג והסחר ה"רגיל". הוא מממן את עצמו על ידי פרסום מקוון ברוסית.

2. בינה מלאכותית בשם ליברטוס מביסה בעקביות שורה של שחקני פוקר אנושיים. עד כה התנהלו 80 אלף סיבובים מתוך 120 אלף והבוט הוציא מהשחקנים האנושיים 750 אלף דולר. היכולת שלהם להחזיר את הכסף לא סבירה, בלשון המעטה. הם אומרים שהם שם כדי להגן על הכבוד האנושי, והם מודים שזה לא הולך כל כך טוב. הרובוט משחק אגרסיבית, מהמר גם כשאין לו על מה בעצם, ומוכן לקחת הימורים מסוכנים שבן אדם לא היה לוקח. למרבה מזלם של השחקנים, הכסף שהם מפסידים הוא וירטואלי והם יקבלו שכר על פי מידת היעילות שלהם ביחס לשחקנים אחרים. המחשבים כבר לקחו בשח, לקחו בגו, ועכשיו הולך גם הפוקר. קשה.

פוקר. המחשב תמיד מנצח, צילום: shutterstock פוקר. המחשב תמיד מנצח | צילום: shutterstock פוקר. המחשב תמיד מנצח, צילום: shutterstock

 

3. מופע אמנות וידיאו של השחקן שיאה לבוף בשם"הוא לא יפצל אותנו" החל לרוץ ב-20 בינואר, צפוי לרוץ במשך כל ימי כהונתו של טראמפ. לבוף משדל אנשים לומר את המשפט הזה או משפטים אחרים נגד משטר טראמפ, ומטבע הדברים המיצג מושך אליו את הנאו-נאצים שתומכים בנשיא. ההטרלות הרגילות – הזמנת מזון למקום שאיש לא הזמין וכן הלאה – כבר אירעו, אבל נראה שהמיצג מטריד את הנאו-נאצים עד כדי כך שהם אשכרה מגיעים למקום. אחד מהם ניסה לקרוא את "14 המילים" של הנאו-נאצים מול המצלמה, בעוד שהאמן מרעים בקולו מעליו. עד כה לא היתה אלימות.

4. פרנסיס פורד קופולה, הבמאי האגדי, הכריז על שיתוף פעולה עם סטודיו משחקים בניסיון להפיק גרסת משחק מחשב לסרט "אפוקליפסה עכשיו". המדור נע בין הערצה לרעיון ובין החשש המשתק שמדובר יהיה בחילול גופתו של הסרט הוותיק. המשחק כנראה לא יגיע בקרוב: המפיקים מודים שהם ניסו ונכשלו לבנות אותו במשך עשור. נעדכן.  
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות