אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נוסחת רשות המסים לחישוב גובה המס על דירה שלישית מיטיבה עם המשקיעים צילום: אוראל כהן

נוסחת רשות המסים לחישוב גובה המס על דירה שלישית מיטיבה עם המשקיעים

המחשבון החדש לחישוב גובה המס על דירה שלישית שפרסמה אתמול רשות המסים מעריך לרוב את מחירי הדירות פחות משוויין בפועל

26.01.2017, 15:14 | אביב גוטר

רשות המסים פרסמה אתמול מחשבון לחישוב גובה המס שישלמו בעלי שלוש דירות ומעלה כחלק מהיערכותה ליישומו. כעת, משקיע המחזיק בשלוש דירות ומעלה יוכל לבדוק אם הוא חייב במס, זכאי לפטור או מחויב באופן חלקי. אולם, מבדיקה שערך "כלכליסט" עולה כי הנוסחה החדשה מיטיבה עם המשקיעים ומתמחרת אותם בחסר, ובחלק מהמקרים הופיע פער של למעלה מ־50%.

קראו עוד בכלכליסט

המס מוטל על מי שבבעלותו שלוש דירות ומעלה, ושכל חלקי הבעלות בהן יחד הוא 249% ומעלה. גובה המס לכל דירה חייבת הוא 1% מערכה המחושב לפי נוסחה של רשות המסים. החוק קובע כי המס לא יעלה על 18 אלף שקל לדירה לשנה, וכן נקבעו מקרים בהם יחול פטור מהמס או חיוב חלקי.

משה משה כחלון השבוע עם הצגת הישגי 2016, צילום: אוראל כהן משה משה כחלון השבוע עם הצגת הישגי 2016 | צילום: אוראל כהן משה משה כחלון השבוע עם הצגת הישגי 2016, צילום: אוראל כהן
רשות המסים שינתה את נוסחת החישוב לאחר שהוטחה ביקורת רבה על כך שנוסחת החישוב לדירות בפריפריה מתמחרת אותם באופן גבוה יותר משווים בשוק. הנוסחה החדשה לוקחת בחשבון את שטח הדירה ואת המדד החברתי־כלכלי של השכונה בה נמצאת הדירה לפי מדידת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה והמרכז למיפוי ישראל. הנוסחה מייחסת חשיבות למדד הפריפריאליות של היישוב מערים מרכזיות המורכב בין היתר ממוסדות חינוך ונגישות לתחבורה ציבורית.

בשקלול המדדים האלו, הרשות מחשבת את הסכום הקבוע לכל נכס ותחייב את המשקיעים לפי הדירות הזולות שברשותם. הפעם לדירה השנייה (שלא ממוסה) ישנו מרכיב בהחלטה אם המשקיע מחויב במס מלא, חלקי או בפטור ממס. כך למשל, בעלי דירות שעלות הדירה השנייה והשלישית שלהם גבוהה מ־1.4 מיליון שקל, יהיו מחויבים במס מלא; במידה והיא מסתכמת בין 1.15–1.4 מיליון שקל, המשקיע יהיה מחויב במס חלקי; ואם הסכום נמוך מכך המשקיע יהיה פטור מתשלום מס.

הרשות מבהירה כי תוצאת החישוב אינה משקפת בהכרח את מחיר או שווי הדירה, אלא קירוב לממוצע מחירי הדירות באזור בו היא ממוקמת.

"כלכליסט" התנסה במחשבון החדש ובדק 17 עסקאות אקראיות שבוצעו בחודש האחרון אל מול הנוסחה החדשה של הרשות. למעט שתי עסקאות בהן הרשות תמחרה את הדירות מעל למחיר המכירה, בשאר הן תומחרו בחסר. הדוגמה הבולטת ביותר נרשמה בדירה בביתר עילית, אותה הרשות תמחרה ב־743 אלף שקל למרות שבפועל היא נמכרה במחיר גבוה הרבה יותר של 1.6 מיליון שקל — הפרש של 54%. הפרשים גבוהים בין המחירים בפועל לבין המחירים של הרשות נרשמו גם בהרצליה (44%) ובאור עקיבא (35%) .

תמחור נמוך יותר של מחירי הדירות אינו משרת את מטרת האוצר, שכן בעלי הדירות שמחזיקים בהן עשויים למצוא את עצמם חייבים במס חלקי או פטורים ממס ובכך התמריץ למכירת הדירה אינו רלוונטי. עם זאת, אחד היתרונות בנוסחה החדשה היא התחשבות בהשקעות ביישובי הפריפריה. כלומר, בעלי דירות שהשקיעו ביישובי הפריפריה שעשויים למצוא את עצמם פטורים ממס, יימנעו מגלגול המס על השוכרים, כפי שטענו משקיעים רבים כי זו כוונתם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות