אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבית הלבן: הטלת מכס למימון החומה - רק אפשרות אחת מיני רבות שנשקלות צילום: איי אף פי

הבית הלבן: הטלת מכס למימון החומה - רק אפשרות אחת מיני רבות שנשקלות

על רקע המתיחות בין ארה"ב למקסיקו, אמר דובר הבית הלבן אמר כי תיתכן הטלת מס של 20% על סחורות מיובאות לצורך מימון הקמת החומה; מאוחר יותר "ריכך" את דבריו

27.01.2017, 11:24 | שירות כלכליסט

דובר הבית הלבן שון ספייסר זימן אמש עיתונאים ללשכתו כדי להבהיר דברים שאמר קודם לכן על הטלת מס גבולות של 20% - שנועד לממן את החומה בגבול עם מקסיקו. הדברים משכו תשומת לב רבה, לאחר שנשיא מקסיקו פניה נייטו ביטל את הפגישה המתוכננת עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לנוכח דרישתו של האחרון כי מקסיקו תממן את בניית החומה.

קראו עוד בכלכליסט

מוקדם יותר אמר ספייסר לעיתונאים על גבי המטוס הנשיאותי כי "אפשר להטיל מס של 20% על סחורות מיובאות בשווי 50 מיליארד דולר הנכנסות למדינה, כפי שעושות 160 מדינות אחרות", זאת כדרך לממן את בניית החומה. בפגישה המאוחרת יותר עם הכתבים הבהיר כי לא מדובר בפירוט של הצעה חדשה, אלא רעיון אחד מיני רבים שנשקל. "תנו לי להבהיר, איננו טוענים שזו הדרך היחידה. יש כמה דרכים שבהן זה יכול להתאפשר", אמר. ראש הסגל בבית הלבן ריינס פריבוס, הצטרף לפגישה והדגיש כי הטלת המס היא אחת מ"סל של אפשרויות" הנבחנות למימון החומה.

מעבר הגבול בין ארה"ב למקסיקו , צילום: רויטרס מעבר הגבול בין ארה"ב למקסיקו | צילום: רויטרס מעבר הגבול בין ארה"ב למקסיקו , צילום: רויטרס

בבית הלבן מחפשים מנגנוני מימון לכיסוי בניית החומה, שעלותה נאמדת במיליארדי דולרים. מיץ' מקונל, מנהיג הרוב בסנאט, אמר ביום חמישי כי ההערכות הן כי עלות הבנייה תהיה 12-15 מיליארד דולר.

טראמפ טען בתחילה כי מקסיקו תצטרך לממן את בניית החומה, שהיא עצמה לא מעוניינת בה. ואולם פניה נייטו הבהיר השבוע פעם נוספת כי למדינה אין כל כוונה לעשות זאת. "אני חוזר ואומר. מקסיקו לא תשלם עבור שום חומה", אמר בנאום לאומה. כאמור, אתמול הוא גם ביטל את תוכניותיו להיפגש עם טראמפ בוושינגטון, פגישה שתוכננה להתקיים בשבוע הבא. הביטול נבע מכך שביום רביעי חתם טראמפ על צו נשיאותי להקמת החומה.

תוכניותיו של טראמפ להילחם בהגירה הלא חוקית מעוררות ביקורת גם מחוץ למקסיקו, ומומחים מצביעים על כך שחלקים מהן מנוגדים לחוקה, כולל האיום שימנע מימון מ"ערי מקלט", שקולטות מהגרים לא חוקיים. ראש עיריית ניו יורק ביל בלאזיו כבר הודיע כי עורכי הדין של העיר יפנו לבתי המשפט ברגע שיוקפא המימון הפדרלי. "הצו כולל הרבה פחות ממה שרואים. הוא כתוב בצורה מאד עמומה", אמר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות