אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

למרות משבר דירות היוקרה: אקסטל השלימה מימון למגדל הדגל שלה במנהטן

חברת הנדל"ן גייסה 162 מיליון דולר מתאגיד RXR למגדל 'One Manhattan Square' ובכך הבטיחה את השלמתו

29.01.2017, 16:53 | אורן פרוינד

עד לפני חצי שנה היה נראה כאילו אקסטל של גארי בארנט צוללת לתוך מצוקת מזומנים קשה, אלא שמאז ועד היא הצליחה בכל פעם להפתיע מחדש ולדווח על הסכמי מימון חדשים לנכסים שלה. היום (א') הודיעה החברה על חבילת מימון נוספת של 163 מיליון דולר למגדל 'One Manhattan Square' מידי התאגיד האמריקאי RXR ובכך השלימה אקסטל לחלוטין את המימון למגדל והבטיחה את השלמתו. כעת היא תצטרך להתמודד מול האתגר האמיתי: למכור את הדירות.

קראו עוד בכלכליסט

מעבר לעובדה שמדובר בחבילת מזומנים נוספת שתכנס לקופתה של אקסטל, חבילת המימון הזו מוכיחה שוב את היכולת של בארנט לגייס כספים לפרויקטים של ייזום דירות למגורים בניו יורק בזמן שהביקוש לדירות האלו נמצא בשפל. זו הסיבה ששתי סדרות האג"ח שגייסה אקסטל בישראל בהיקף של 1.65 מיליארד שקל מזנקות היום בבורסת תל אביב.

פרויקט 'One Manhattan Square' הוא פרויקט הדגל של אקסטל שנמצא בימים אלו בבנייה בקומה ה-29 (מתוך 80) בסמוך לגשר ברוקלין בניו יורק. הנכס הזה עמד בלב מצוקת הנזילות של אקסטל בשנת 2016 כאשר במשך שנה היא ניסתה להשיג לו הלוואת בנייה עיקרית כדי להבטיח את בנייתו. ההערכות בשוק היו שאקסטל תתקשה להשיג לנכס הזה הלוואת בנייה לאור הירידה החזקה בביקושים לדירות יוקרה בניו יורק והעובדה שהבנקים האמריקאים סגרו את הברז בשנים האחרונות לפרויקטים של נדל"ן. אחרי מספר דחיות הצליח לבסוף בארנט כנגד כל הסיכויים להשיג בספטמבר 2016 הלוואת בנייה של 500 מיליון דולר לפרויקט.

הלוואה נוספת בהיקף של 300 מיליון דולר (הלוואת מזנין שמוענקת מעל לחוב הבכיר) העניקה חברת הנדל"ן RXR כאשר חלקה של אקסטל בהלוואה הזו הוא 252 מיליון דולר. כעת העניקה RXR את החלק השני של ההלוואה בגובה של 163 מיליון דולר כאשר היקפה הכולל עומד כעת על 463 מיליון דולר (חלקה של אקסטל 393 מיליון דולר). חברת RXR העניקה את ההלוואה לחברה משותפת של אקסטל וגארי בארנט (שמחזיקה בשני נכסים של אקסטל ובנכס אחד של בארנט בניו יורק).

הדמיה של מגדל הדגל של אקסטל במנהטן הדמיה של מגדל הדגל של אקסטל במנהטן הדמיה של מגדל הדגל של אקסטל במנהטן

בנוסף אקסטל השלימה גיוס של עוד 160 מיליון דולר באמצעות EB5, שהינה תכנית ויזה פדרלית שמאפשרת למשקיעים זרים להשקיע עד מיליון דולר ובתמורה מתן אפשרות לזכות בגרין קארד. מרבית המשקיעים בתכנית הזו הם סינים. אקסטל הודיעה היום כי כל המימון להשלמת המגדל שנבנה בהשקעה של 1.3 מיליארד דולר הושלמה.

בדצמבר 2016 אקסטל מכרה את הפנטהאוז בפרויקט במגדל ב-13 מיליון דולר, ואף הודיעה במקביל על מכירת 80 דירות בחודש הראשון של הפעלת מרכז המכירות נפתח. הפרויקט צפוי לכלול שני מגדלים, האחד בעל 80 קומות ו-816 דירות ובניין נוסף בו 204 יחידות של דיור בר השגה לאורך הנהר בלואר איסט סייד. הדירות שנמכרו הן הזולות יותר במגדל (במחירים של 3.5-1.6 מיליון דולר), כך שלא שלא מדובר במכירה משמעותית, אך עדיין, יש בהן כדי להעיד על התקדמות מסוימת בשוק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות