אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שתי חברות בנייה סיניות לא עברו את בדיקת הנאותות ולא יגיעו לארץ צילום: איתמר סיידא

בלעדי לכלכליסט

שתי חברות בנייה סיניות לא עברו את בדיקת הנאותות ולא יגיעו לארץ

משרד הבינוי והשיכון בראשות יואב גלנט מיהר להכריז על שש החברות הזרות שזכו במכרז ויוכלו לבנות בארץ, עוד בטרם הסתיימה בדיקת הנאותות שלהן. שתי חברות סיניות נכשלו בבדיקה ובמקומן יגיעו לארץ חברות אחרות מהרפובליקה האסייתית

30.01.2017, 06:51 | אביב גוטר

שתי חברות בנייה סיניות לא עברו את בדיקת הנאותות של משרד הבינוי והשיכון ולא יגיעו לארץ. במקומן יגיעו שתי חברות סיניות אחרות.

כפי שנחשף אתמול ב"כלכליסט", בנוגע לשלוש מתוך חמש החברות הסיניות שנבחרו במכרז של המדינה שנסגר בחודש אוקטובר האחרון התגלו סימני שאלה שהעלו ספק בנוגע לאמינותן וליכולותיהן הביצועיות. שתיים מהחברות האלו — Jiangsu First Construction Corporation ו־China Huashi Enterprises לא עברו את בדיקת הנאותות שביצע עבור משרד הבינוי והשיכון משרד רו"ח KPMG. נכון להיום מסתמן שהחברה השלישית שסימני שאלה עלו בנוגע אליה, Everbright International Construction, עברה את בדיקה וצפויה להמשיך בהליכי ההכנות מול המשרד והרשויות הרלבנטיות.

יואב גלנט , צילום: לידר סטודיו לצילום יואב גלנט | צילום: לידר סטודיו לצילום יואב גלנט , צילום: לידר סטודיו לצילום

סימני השאלה בנוגע לחברת Jiangsu עלו בנוגע לשנת ההקמה והסטטוס שלה. בניגוד למה שפרסם משרד הבינוי והשיכון, החברה אינה פרטית וגם לא נוסדה ב־1949. למעשה, החברה נוסדה ב־1997 ומופעלת על ידי הממשלה. עוד התגלה כי המבנה התאגידי של החברה מפוזר, מסועף וכולל חברות קשורות רבות שחלקן מופיעות ברשימה השחורה לענייני אשראי של השלטונות הסיניים. נגד החברה התגלו מסמכים משפטיים רבים שמפרטים שורה של תביעות וחיובים מ־2016.

סימני השאלה בנוגע לחברת Huashi נוגעים לנתונים הכספיים שפרסמה החברה. גורם במשרד הבינוי והשיכון ציין כי ישנו קושי בקבלת מסמכים מהחברה.

השאלה המרכזית שעולה מתהליך בדיקת הנאותות היא מדוע החליט משרד הבינוי והשיכון לפרסם את שמות החברות הזוכות בטרם ביצע בדיקת נאותות. לפי הערכה אחת, המשרד חיפש כותרת חיובית לאחר שהליך המכרז לווה בקשיים רבים, כול דחיות והנמכת קריטריונים.

המכרז של משרד הבינוי והשיכון להבאת חברות בנייה זרות לארץ פורסם לראשונה בסוף חודש מרץ האחרון. בכנס מתעניינים שערך המשרד אמר שר הבינוי והשיכון יואב גלנט כי הוא צופה ש"עד סוף השנה נחתום על הסכמים עם חברות זרות". ראש מטה הדיור באוצר אביגדור יצחקי היה אופטימי יותר ואמר כי "עד ראש השנה שחל בחודש ספטמבר אני מקווה שנגיע להסכמים עם החברות הראשונות".

אך המכרז לא התנהל כשורה. מועד סגירתו נדחה פעמיים כדי לאפשר לחברות להציג את המסמכים הרלבנטיים שחסרים להן, מה שגרר עיכוב של חודש וחצי בסה"כ. מלבד הדחיות, משרד הבינוי והשיכון הקל את תנאי הסף של המכרז כדי לעודד חברות בנייה נוספות, שידעו שלא יעמדו בתנאי המכרז, לגשת אליו. בין היתר ניתנו הקלות הנוגעות למחזור ההכנסות השנתי המינימלי והקלות שנוגעות לכוח האדם ולניסיון שלו.

גורם במשרד הבינוי והשיכון הסביר כי פרסום השמות לפני השלמת בדיקת הנאותות היה הכרחי כדי לאפשר לחברות להתחיל את ההכנות הנדרשות כדי להגיע ארצה. החברות שזכו החלו לתור אחר הזדמנויות עסקיות בארץ ושכרו את שירותיהם של משרדי עוה"ד ורו"ח כדי לבחון כלכלית פרויקטים שסומנו על ידם כבעלי פוטנציאל להשאת רווחים. לדברי אותו גורם, מבחינת המשרד החברות הזוכות הרוויחו שלושה חודשי עבודה והיכרות עם השוק בזכות הפרסום המוקדם של תוצאות המשרד — פרק זמן מהותי במונחים של שוק הבנייה — מה שמבחינת אותו גורם מצדיק את הפרסום המוקדם של תוצאות המכרז.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות