אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכנ"ר מקשיח את עמדתו נגד הנושים, לטובת הנאמנים צילומים: אוראל כהן

הכנ"ר מקשיח את עמדתו נגד הנושים, לטובת הנאמנים

אם בתיק בורגר ראנץ' טען הכנ"ר שאין לתת לנושים לעיין בפרוטוקולים לאחר שתיק פירוק מסתיים, בתיק מעריב הוא צועד צעד נוסף נגדם: מבקש למנוע עיון במסמכים בנוגע להסכמים שטרם אושרו

31.01.2017, 08:22 | ענת רואה

כונס הנכסים הרשמי (הכנ"ר) פרופ' דוד האן טוען כי אין לאפשר לנושים לעיין בפרוטוקולי חקירות שביצעו נאמנים ומפרקים, והוא מבקש למנוע מנושה בתיק מעריב לעיין בחומרים שהובילו לפשרה עם עופר נמרודי ועם הכשרת הישוב.

עמדת הכנ"ר הוגשה בימים האחרונים לבית המשפט המחוזי בתל אביב, לאחר שאחד מנושי מעריב ביקש מבית המשפט לעיין בפרוטוקולים ובמסמכים שהובילו את הנאמנים, עורכי הדין שלמה נס וירון ארבל, להגיע לפשרה עם החברה־האם הכשרת הישוב והבעלים עופר נמרודי, שמגנה עליהם מפני תביעות על עסקה שהניבה לעיתון הפסד של 30 מיליון שקל. מדובר ברכישה הכושלת של חברת XM.

מימין הכנ"ר דוד האן ונאמן מעריב שלמה נס, צילומים: אוראל כהן מימין הכנ"ר דוד האן ונאמן מעריב שלמה נס | צילומים: אוראל כהן מימין הכנ"ר דוד האן ונאמן מעריב שלמה נס, צילומים: אוראל כהן

הפשרה בין הצדדים נחתמה כבר באוגוסט 2015, אך הנאמנים לא דיווחו עליה בזמן אמת לבית המשפט ולא קיבלו את אישורו, כפי שהיה עליהם לעשות. במסגרת הסדר הפשרה הנאמנים שילמו להכשרת הישוב 1.6 מיליון שקל, ובתמורה הכשרת הישוב ויתרה על כל תביעות החוב שלה ממעריב. לפי הנאמנים, מהלך זה חסך לקופת מעריב 6 מיליון שקל, ובתמורה הנאמנים ויתרו על זכויות תביעה נגד הכשרת הישוב.

השופט חגי ברנר הורה על ביטול הפשרה מאחר שלא קיבלה את אישור בית המשפט, וקבע שהנאמנים יוכלו לבקש לאשרה בדיעבד, והנושים יורשו להביע את עמדותיהם בנוגע אליה. בעקבות זאת ביקש הנושה יצחק פרג'ון, באמצעות עו"ד שחר בן מאיר, לעיין בפרוטוקולים בנימוק שכך יוכל להביע את דעתו ביחס לפשרה.

אלא שהכנ"ר הודיע כי הוא סבור שהתנהלות הנושה "בעייתית". לדבריו, הנושה תובע מנמרודי לשלם 30 מיליון שקל על סמך דו"ח הנאמנים בלבד, ובלי שהונחו לפניו פרוטוקולים של החקירות, ורק כעת עותר הנושה לקבלת הפרוטוקולים.

נראה שהכנ"ר התעלם מהטענה העקרונית שזכותם של נושים לעיין בחומרי חקירה שאספו הנאמנים שהם למעשה שליחים של הנושים ושל בית המשפט, וקבע כי "לנוכח התנהלות המבקש ניתן לדחות דרישתו כבר בשלב זה". סוגיית חשיפת פרוטוקולים מסוג זה כבר נדונה והוכרעה על ידי השופטת מיכל אגמון גונן בתיק בורגר ראנץ', שם נקבע כי לנושים זכות לעיין בפרוטוקולים. אולם על החלטה זו ערערו מפרקי בורגר ראנץ', והכנ"ר מבקש כעת להמתין להחלטת העליון בעניין זה. "עמדתו העקרונית של הכנ"ר היא שאין מקום לחשוף לנושים פרוטוקולים של חקירות שערכו בעלי תפקיד", אומר הכנ"ר. לפי הכנ"ר, זו עמדתו גם במקרה של בורגר ראנץ', שבו העיון בפרוטוקולים נדרש לאחר שההליך כבר הסתיים והפשרה עם פז אושרה, וגם במקרה מעריב, שבו העיון מתבקש בטרם אושרה הפשרה עם הכשרת הישוב. הכנ"ר סיכם ואמר: "ייתכן שבהכרעת בית המשפט העליון תינתן החלטה כללית ומקיפה שתוכל להשליך אף לענייננו".

בעקבות דברי הכנ"ר שלח הנושה פרג'ון את תגובתו לבית המשפט, ובה טען כי במקרה של בורגר ראנץ' כבר אושר הסדר נושים סופי, ולכן אין להשליך ממנו על תיק מעריב, שבו טרם אושרה הפשרה. פרגון אף תוהה על סתירות שהוא מצא בעמדת הכנ"ר: "כיצד בבית המשפט העליון טוען הכנ"ר במפורש כי יש לקבל את הערעור בגין הנסיבות המיוחדות של המצב שם, ולא לראות במקרה ההוא בגדר החלטה עקרונית, ואילו כאן טוען הכנ"ר כי ראוי להמתין להחלטה עקרונית של בית המשפט העליון?".

בינתיים פנתה לבית המשפט גם הכשרת הישוב, באמצעות עו"ד יוסי וקנין, בטענה כי לנושה אין זכות להתערב ולהביע עמדתו בדבר אישור הסדר הפשרה שהושג עמה וגם אין לו זכות לטעון בדבר מסירת המסמכים. לפי הכשרת הישוב, כל זכויות התביעה כביכול נגדה שייכות למעריב החזקות, ואילו הנושה אינו נושה של מעריב החזקות, אלא של הוצאת מודיעין, חברה אחרת בקבוצת מעריב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות