אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איתן אלדר שהורשע בפרשת מנופים פיננסים ישוחרר בחודש הבא מהכלא לאחר שמאסרו קוצר בשליש צילום: אלכס קולומויסקי

איתן אלדר שהורשע בפרשת מנופים פיננסים ישוחרר בחודש הבא מהכלא לאחר שמאסרו קוצר בשליש

עונשו של אלדר שהורשע ביחד עם בעל השליטה בחברת הנדל"ן, ג'קי בן זקן, בהרצת מניות מנופים פיננסים נקבע בתחילה על 36 חודשים וקוצר בהמשך ל-22 חודשים, אך כעת החליטה ועדת השחרורים להפחית מעונשו

30.01.2017, 19:52 | תומר גנון

ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר אישרה את בקשתו של פעיל שוק ההון איתן אלדר לקצר שליש מ-22 חודשי המאסר בפועל שהוטלו עליו. אלדר, שהורשע ביחד עם בעל השליטה לשעבר בחברת הנדל"ן מנופים פיננסים, ג'קי בן זקן, בהרצת מניות החברה ישתחרר מהכלא בחודש הבא (10.2).

קראו עוד בכלכליסט

אלדר החל לרצות את עונש המאסר בסמוך לגזר הדין בפרשה שניתן בנובמבר 2015 על ידי השופט דוד רוזן מבית המשפט המחוזי בת"א. רוזן הטיל על אלדר ובן זקן שלוש שנות מאסר, והשניים ערערו לבית המשפט העליון. עם זאת, ובניגוד לבן זקן, אלדר החליט לא לערער על הרשעתו בהרצת המניות אלא על חומרת העונש ועבירות נוספות שבהן הורשע. בית המשפט העליון החליט לקצר את עונשו ל-22 חודשי מאסר. כאמור, כעת גם ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר החליטה להפחית שליש מעונשו.

על פי הכרעת הדין בפרשה, בן זקן ואלדר רקמו את התוכנית התרמתית להריץ את מניות מנופים בנובמבר 2010. במשך כשבועיים (18-30.11), פעל אלדר בתיאום עם סוחר המניות צביקה קולנברנר שזוכה בפרשה, וביצע עשרות עסקאות רכישה, חלקן מתואמות, בהיקף של למעלה מ-17 מיליון שקל, ותמיד בשערים גבוהים מאלה שבהם נסחרה בממוצע מניית מנופים בבורסה, כדי לתמוך בשער גבוה למניה. זאת על מנת שביום הקובע, שווי השוק שלמנופים יעמוד על למעלה ממיליארד שקל, והיא תכנס למדד ת"א 100.

אלדר בערעור על הרשעתו (ארכיון), צילום: אלכס קולומויסקי אלדר בערעור על הרשעתו (ארכיון) | צילום: אלכס קולומויסקי אלדר בערעור על הרשעתו (ארכיון), צילום: אלכס קולומויסקי

על פי נתוני המסחר, בתקופת ההרצה לכאורה עלה שער המניה בכ-5%. הכניסה למועדון האיכותי יותר של חברות, שהושגה בסופו של דבר, הייתה אמורה לחזק את מעמדה של מנופים מול הגופים המוסדיים, הבנקים והמשקיעים הפרטיים. הראיות המרכזיות בפרשה, שנחשפו בעבר ב"כלכליסט", היו האזנות סתר לטלפונים של בן זקן ואלדר.

בגזר הדין השופט רוזן לא חסך במילים קשות על מעשיהם של השניים. "יש בעבירות בהן הורשעו הנאשמים כדי לפגוע באמון הציבור בשוק ניירות הערך, אמון שהינו נשמת אפו ומיסודות קיום שוק ההון. פעילות כמו זו של הנאשמים בתיק זה, יש בה כדי לשבש ולמוטט פעילות השוק, שוק המונע על בסיס תחרות שקופה, חופשית והוגנת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות