אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הרפורמות החליטה להשאיר את חוק פיצול הבתים ללא בתים צילום: אוראל כהן

ועדת הרפורמות החליטה להשאיר את חוק פיצול הבתים ללא בתים

עוקר מתוכנו חוק פיצול בתים צמודי קרקע שהיה אמור להגדיל את מלאי הדירות הקטנות לצעירים ולהקל על מצוקת הדיור, אחרי שהמרחב הכפרי הוצא מהחוק ובמרחב העירוני התגבשה הצעה לאפשר פיצול רק ב־20% מהשטח

31.01.2017, 20:48 | אביב גוטר

בדיון שנערך היום בוועדת הרפורמות בהצעת החוק למתן הקלות רגולטריות לפיצול בתים צמודי קרקע, כדי להגדיל מיידית את מלאי הדירות הקטנות ולהקל על מצוקת הדיור - לא התקבלו הסכמות במרבית הסעיפים. הצעות הפשרה שהועלו הקטינו משמעותית את היצע הדירות הפוטנציאליות, ובאופן מעשי עיקרו כמעט לחלוטין את מטרת החוק.

בדיון שנערך הוחלט לא לכלול את המרחב הכפרי בחוק ולמעשה מושבים וקיבוצים לא יזכו להקלה הרגולטורית לפצל דירות. במרחב העירוני הוחלט לצמצם באופן ניכר את פיצולי הבתים.

ח"כ דוד ביטן. הציע פשרה להגבלת פיצול הבתים ל־20% מכלל העיר, צילום: אוהד צויגנברג ח"כ דוד ביטן. הציע פשרה להגבלת פיצול הבתים ל־20% מכלל העיר | צילום: אוהד צויגנברג ח"כ דוד ביטן. הציע פשרה להגבלת פיצול הבתים ל־20% מכלל העיר, צילום: אוהד צויגנברג

״מלכתחילה חשבנו שיישום החוק במרחב הכפרי הינו מורכב ומוטל בספק", אמר עו״ד עמית יפרח היועץ המשפטי ויו״ר אגף הקרקעות בתנועת המושבים, "ולכן מרגע שלא התמלאו דרישותינו לשינוי החוק הרי שמבחינתנו עדיפה החלופה של הוצאתנו מתחולת החוק".

ראש עיריית ראשון לציון דב צור העלה הסתייגות הנוגעת למרחב העירוני, וטען כי הערים לא יוכלו לשאת בעומס שיוטל על התשתיות בעקבות פיצול הדירות. "הצעדים המוצעים מבטלים למעשה את התכנון", אמר צור, "הם גורמים לתוספת בנייה לא מתוכננת שלא לוקחת בחשבון תשתיות, בתי ספר או חניות. אי אפשר להפיל על הערים תוספת של יחידות דיור שלא כלולה בתוכנית המתאר של העיר".

צור וח"כ דוד ביטן הציעו פשרה להגבלת פיצול הבתים במרחב העירוני ל־20% מכלל העיר. על פי ההצעה כל עיר תחולק למתחמים, כך שבכל מתחם יהיה ניתן לפצל עד 20% מכמות הבתים הפוטנציאלית באותו אזור. מתחם שיוכל לשאת כמות פיצולים גדולה יותר מ־20% יוכל לבוא על חשבון מתחם אחר שלא יוכל לשאת בעומסים החדשים. כמו כן, סוכם לאפשר הוספת יחידת דיור אחת לכל בית צמוד קרקע, אולם לא יותר מארבע יחידות לדונם עליו בנויים ארבעה בתים. עוד נקבע, כי חוסר חניה בתוך המגרש, לא יהווה עילה לסרב לבקשת הקלה לפיצול הדירה. אולם הרשות המקומית תוסמך לקבוע כופר נמוך באזורים בהם קיים מחסור במקומות חניה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות