אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שבירו: עיריית רמת השרון מעכבת אכלוס צילום: אוראל כהן

שבירו: עיריית רמת השרון מעכבת אכלוס

תובעת פיצוי של 12.5 מיליון שקל בטענה כי סחבת ורשלנות מצד העירייה מונעות אכלוס 166 דירות בשכונת מורשה ופגעו ביכולתה לבנות דירות נוספות

01.02.2017, 08:50 | דותן לוי

מכרז המגדלים המדובר בשכונת מורשה ברמת השרון מסתבך: היזמית בפרויקט בשכונה, חברת רמי שבירו, הגישה לאחרונה שתי תביעות נגד עיריית רמת השרון בסכום כולל של 12.5 מיליון שקל, בטענה לסחבת ורשלנות לכאורה שמעכבים את אכלוס הפרויקט. התביעה הראשונה טוענת כי העירייה נמנעה במשך שנה שלמה מביצוע שינויים תחבורתיים בסמוך לפרויקט, ובכך מנעה את אכלוסו. התביעה השנייה הוגשה לאחר שוועדת הערר קבעה כי העירייה התרשלה בכך שסירבה לבקשת הקלה מצד שבירו, שהיתה מאפשרת לה להוסיף 23 דירות לפרויקט.

ראשית הסיפור במאי 2014, כשרמי שבירו זכתה בקרקע של רשות מקרקעי ישראל לפרויקט הכולל שני מגרשים בני 2.5 דונם ברחוב חטיבת אלכנסדרוני, שמאפשרים הקמת שני מגדלים בני 21 קומות ו־83 דירות כל אחד. במסגרת המכרז הפקידה שבירו ערבות של 17 מיליון שקל כהתחייבות שהפרויקט יבוצע ויאוכלס בתוך 30 חודשים ממועד הזכיה. היתר הבנייה ניתן לשבירו באוגוסט 2014 תמורת תשלום במכרז בגובה 96 מיליון שקל.

הפרויקט של שבירו בשכונת מורשה. ועדת הערר קבעה שהעירייה התרשלה, צילום: אוראל כהן הפרויקט של שבירו בשכונת מורשה. ועדת הערר קבעה שהעירייה התרשלה | צילום: אוראל כהן הפרויקט של שבירו בשכונת מורשה. ועדת הערר קבעה שהעירייה התרשלה, צילום: אוראל כהן

בדצמבר 2014, כארבעה חודשים לאחר שהבנייה במתחם כבר החלה, הוגש ערר על הפרויקט ובהמשך אליו עתירה מצד תושבי העיר, בדרישה לבטל את היתר הבנייה בטענה לעומס צפוי על עורקי התחבורה בעיר. בית המשפט דחה את עתירת התושבים, אך הורה לעיריית רמת השרון לבצע מספר שינויים תחבורתיים.

בתביעה שהגישה כעת שבירו, באמצעות משרד רימר, ארנון ושות', נטען כי מאז יוני 2015 לא ביצעה העירייה את השינויים. כתוצאה מכך, אף שבינתיים הפרויקט הגיע לשלב האכלוס, לא ניתן לאכלסו. החברה טוענת כי מסיבה זו אכלוס המגדלים מתעכב כבר חודשיים והסב לה עד כה נזק של 2.5 מיליון שקל. לטענתה, הנזק הכספי שנגרם לה גדל מדי יום בשל עלויות מימון וחילוט ערבויות. בנוסף, החברה טוענת כי קיים חשש שרשות מקרקעי ישראל תחלט את הערבות שהעבירה לב בגובה 17 מיליון שקל משום שלא עמדה ביעדי האכלוס שנקבעו לה.

התביעה השנייה שהגישה שבירו נגד העירייה טוענת לרשלנות מצד העירייה, לאחר שזו דחתה את בקשתה לתוספת 23 דירות בהתאם לתקנות שבס. בקשת התוספת, המבוססת על תקנות שבס המאפשרות תוספת זכויות בנייה של 20% מבלי להגדיל את שטח הפרויקט, הוגשה בספטמבר 2014 והדיון בהן נערך ביולי 2015. לטענת החברה בדיון הוחלט לדחות את הבקשה ללא נימוקים ענייניים או מקצועיים ובניגוד לעמדת מהנדס העיר משום שמדובר היה בתקופת בחירות.

כשנה לאחר מכן, ביוני 2016, קבעה ועדת הערר המחוזית שדנה בטענותיה של שבירו כי יש לאפשר את התוספת היות ומדובר ב"שינוי מוצדק ורצוי". אלא שלפי שבירו, במועד קבלת הערר הפרויקט כבר היה בשלב מתקדם מדי שלא אפשר את מימוש התוספת. מסיבה זו תובעת החברה אובדן רווחים של 10 מיליון שקל נוספים.

הפרויקט של שבירו ייצר כותרות כבר משלב המכרז אליו, כאשר נדחה בעקבות יום השואה מבלי לעדכן את כלל המתמודדים. בעקבות זאת היה אי סדר כבר בשלב הזכיה במכרז אשר המשיך כאמור לאור עתירות של תושבי השכונה לביטול ההיתר.

מעיריית רמת השרון נמסר בתגובה: "הנושא יידון בבית המשפט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות