אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה תתחיל לבדוק בעצמה מכונות קפה צילום: שאול גולן

המדינה תתחיל לבדוק בעצמה מכונות קפה

בעקבות מציאת עופרת במים המופקים ממכונות קפה, משרד הכלכלה לא יסתפק עוד בהצהרת יבואן שהמוצר עומד בתקן, ומכון התקנים ידגום בקרוב כל משלוח

01.02.2017, 08:37 | אורנה יפת ונורית קדוש

על רקע ההודעה מלפני שבועיים בדבר מציאת עופרת במים המופקים ממכונות קפה מוסדיות, ל"כלכליסט" נודע כי הממונה על התקינה במשרד הכלכלה יעקב וכטל יפרסם עד סוף פברואר הנחיות מחמירות יותר בנוגע לבדיקות מוצרי חשמל שבאים במגע עם מים. עד כה הסתפקה המדינה בהצהרת היבואן שהמוצרים עומדים בתקן הנדרש, אך בקרוב מכון התקנים יבדוק אב טיפוס של כל משלוח שמגיע ארצה.

קראו עוד בכלכליסט

בית קפה. בימים הקרובים יפורסם אילו דגמים נמצאו פגומים, צילום: שאול גולן בית קפה. בימים הקרובים יפורסם אילו דגמים נמצאו פגומים | צילום: שאול גולן בית קפה. בימים הקרובים יפורסם אילו דגמים נמצאו פגומים, צילום: שאול גולן

"אנחנו נמצאים בתהליך יישום ההנחיות שיחייבו שכל המוצרים מהסוג הזה לא ייכנסו רק עם הצהרה חתומה על ידי עורך דין, אלא יעברו קודם בדיקת דגם, ורק אחר כך יוכלו היבואנים לתת הצהרה", מסר וכטל. "כל מוצר חשמלי שמחמם מים, כמו מכונת קפה, קומקום חשמלי או בר מים, יחויב בבדיקת אב טיפוס". לדבריו, חלק מהיבואנים ויצרני מכונות הקפה ניצלו את האמון שניתן בהם, והם לא בדקו את עצמם.

בימים אלה נמצא בעיצומו הליך בדיקה ושימועים שמשרד הכלכלה מקיים ליצרני וליבואני מכונות הקפה המסחריות. עם המותגים הנבדקים נמנים לה־פבוריטה וביאנקי, המיובא על ידי שטראוס ופאוזה של מי עדן.

בימים הקרובים יפרסם משרד הכלכלה באמצעי התקשורת מודעות שיפנו לבעלי ומפעילי מכונות הקפה המקצועיות שבהן נמצאו חריגות, ובהן דרישה לבצע למכונותיהם בדיקת מעבדה פרטית על חשבונם. מדובר בזליגת מתכות מסוג עופרת, ניקל, ארסן וקדמיום. הבדיקות ייעשו בחמישה מכונים מורשים מטעם משרד הבריאות, ולאחריהן יקבל בעל המכונה תעודה שבה יצוין אם הוא רשאי להמשיך להפעיל את מכונת הקפה, אם הוא מורשה להשתמש בה ומחויב לתקן את מקור ההחרגה של העופרת בתוך חצי שנה, או אם נאסר עליו להשתמש במכונה.

בנוסף לכך יצוין במודעות כי משרד הכלכלה ממשיך בבדיקות של דגמי מכונות קפה נוספות. "גם כשנסיים את הבדיקות, ואם יהיו ממצאים בנוגע לדגמים נוספים, אנחנו מחויבים בהליך מנהלי שכולל אפשרות מתן תגובה ליצרנים, היבואנים והמשווקים, ורק לאחר סיום השימועים נפרסם את התוצאות", מסר וכטל.

הודעת משרד הכלכלה והבריאות על מציאת עופרת במים המופקים ממכונות קפה מוסדיות פורסמה לפני שבועיים, אך עד כה טרם פורסמו הממצאים וההנחיות, שכן יבואני וספקי מכונות הקפה דרשו למצות עד תום את זכות השימוע העומדת להן בטרם פרסום הממצאים. "היינו רוצים לפרסם את המידע המדויק בנוגע לסוגי המכונות, הממצאים בבדיקות והדרישות שיש לנו לגבי המשך הפעילות, אך מי שמנע זאת מאיתנו בשלב זה הן החברות המשווקות את המכונות, שרצו הזדמנות להתעמת עם ממצאי הבדיקות שבידינו", טוען בכיר במשרד הכלכלה.

ממשרד הכלכלה נמסר: "המשרד יפרסם את הדגמים שבהם נתגלתה חריגה מהתקן בימים הקרובים. לזכות היבואנים עומדת על פי חוק זכות הטיעון. המשרד רואה חשיבות בפרסום מוקדם ככל הניתן ויקבל החלטה בנושא בימים הקרובים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות