אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפני שיהיה מאוחר: זה הזמן להסדיר שוק המנעולנים בישראל

לפני שיהיה מאוחר: זה הזמן להסדיר שוק המנעולנים בישראל

יותר ויותר מקרים בהם מנעולנים מרמים את לקוחותיהם ומנצלים בעיקר את האוכלוסיות החלשות והמבוגרות, ולמרות רגישות התפקיד אין שום תנאים מקדימים למקצוע, ואפילו אדם בעל עבר פלילי יכול לעסוק בכך

03.02.2017, 07:40 | יגאל מורן

בתקופה האחרונה נושא הפיקוח על תחום המנעולנים מעורר הדים רבים, כאשר מתגלים יותר ויותר מקרים של אי סדרים בתחום. החל ממקרים של מנעולנים אשר מרמים את לקוחותיהם, בין אם זה ברמת מחירים לא הגונה וטיפול לא מקצועי ועד לרמה של מקרים בהם מנעולנים יצרו או בדו תקלות שקריות, במטרה לתקן אותן תמורת סכומים גבוהים.

אם לא די בעצם המעשים הללו, מרבית הסובלים מעוולות אלה הן האוכלוסיות החלשות והמבוגרות, שהמנעולנים מנצלים את חולשתם וחוסר האונים בהם הם שרויים בכדי להרוויח "כסף קל" על גבם.

עובדות ומקרים אלה מייצרים הבנה פשוטה וברורה כשמש, כי מדובר בתחום אשר זקוק באופן מיידי להסדרה בחוק. היעדר החקיקה ואי יצירת חסמי כניסה לתחום מכניסה לתוכו חאפרים - במקרה הטוב, וגופים פליליים - במקרה הפחות טוב.

מנעולן (אילוסטרציה), צילום: שרארסטוק מנעולן (אילוסטרציה) | צילום: שרארסטוק מנעולן (אילוסטרציה), צילום: שרארסטוק

כיום בישראל, אין כל הסדרה בחוק הקובעת איזה אדם יכול להיות מנעולן ואיזה לא. ובאופן עקרוני אפילו אדם בעל עבר פלילי יכול להציג עצמו כמנעולן מן המניין ולעבוד בתחום.

במדינות העולם המערבי כבר זיהו את הבעייתיות ואת הסכנות שהתחום טומן בחובו וברוב המדינות המתקדמות בעולם כבר השכילו לייצר סט חוקים ברור ושורת חסמי כניסה, המקשים על כניסת גורמים פליליים לתחום ומייצרים ביטחון והגנה לצרכנים.

האיחוד האירופי מציב היעדר רישום פלילי כתנאי לקבלת רישיון מנעולנות וזאת בנוסף למבחן הסמכה הבוחן ידע ומקצועיות בתחום. במדינות שונות באירופה הרישיון עצמו אף ניתן על ידי המשטרה וישנן אף קנסות וענישה מוגברת כלפי עבירות של מנעולנים.

מדובר בתחום בעל רמת רגישות מהגבוהות שיש, בו אנשים סומכים על אדם אשר למעשה מחזיק בכל עת במפתח הכניסה לביתם.

הסדרת החקיקה לתחום הינו צורך דחוף ולא פחות חיוני מהסדרת תחומים כמו ראיית חשבון, עריכת דין ועוד. בשנים האחרונות נעשה ניסיון להקים איגוד מנעולנים שיפקח על התחום ועל העובדים בו, אולם לאיגוד אין כל הסמכה על פי חוק ולכן אין לו יכולת להטיל עונשים או סנקציות וכך שאין בקיומו כל אפקטיביות או סיוע בפתרון הבעייתיות.

על ממשלת ישראל לקדם באופן מיידי הליך חקיקה והסדרה של התחום. תחום המנעולנים צריך להפוך לתחום בעל בקרת כניסה ברורה, דוגמא חקיקה אשר תדרוש: מתן היתר עבודה מהמשטרה, יצירת קורס ממשלתי אותו יחויב כל מנעולן לעבור, העמדת רף ענישה גבוה יותר לפשעי מנעולנים בשל רגישות התחום וכמובן רישיון ממשלתי לעסוק בתחום. אז, ורק אז, כשאדם מבוגר יזמין מנעולן לביתו הוא יוכל לישון בידיעה שהוא קיבל שירות הוגן ושהוא הפקיד את המפתחות לדלת ביתו בידי ידיים אמינות.

הכותב הוא מנכ"ל חברת רב בריח

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות