אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עלויות ה-F35 יורדות: 90 מטוסים יסופקו לצבא ארה"ב תמורת 8.5 מיליארד דולר צילום: U.S. Navy

עלויות ה-F35 יורדות: 90 מטוסים יסופקו לצבא ארה"ב תמורת 8.5 מיליארד דולר

בכך יורד המחיר ליחידה אל מתחת ל-95 מיליון דולר ליחידה, לעומת 102 מיליון דולר בסבב הקודם; זאת בעקבות מו"מ עם הנשיא טראמפ שהתנגד לעלויות, אף כי פרשנים מייחסים את הדבר להגדלת מספר המטוסים שיסופקו

04.02.2017, 09:45 | שירות כלכליסט
משרד ההגנה האמריקאי ויצרנית המטוסים לוקהיד מרטין הודיעו אתמול (ו') על הסכם בשווי של כ-8.5 מיליארד דולר לרכישת 90 מטוסי F-35 - זהו המחיר הנמוך ביותר שננקב עד כה עבור התוכנית היקרה ביותר של הפנטגון.

קראו עוד בכלכליסט

העסקה למשלוח העשירי של מטוסי החמקן מורידה לראשונה את המחיר אל מתחת ל-95 מיליון דולר ליחידה, זאת לעומת מחיר של 102 מיליון דולר למטוס בסבב הקודם, כך שמדובר בחסכון של 728 מיליון דולר. החיסכון גבוה אף יותר מהסכום שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ הכריז ביום שני שהצליח לגלח מתכנית F-35 ולדבריו עמד על 600 מיליון דולר. כבר בדצמבר, עוד לפני שהושבע לנשיאות, טען טראמפ כי עלות הפרויקט "יצאה משליטה".

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

לוקהיד מרטין מסרה בהצהרה כי "ההתערבות האישית של הנשיא טראמפ בתכנית האיצה את המו"מ וחידדה את ההתמקדות שלנו בהורדת המחיר".

עם זאת, המחיר למטוס יורד בדרך כלל ככל ששלבי הייצור מתקדמים, ופרשנים טוענים כי הירידה, שטראמפ זקף לזכותו, תואמת לתחזיות שהציגה החברה לפנטגון לפני מספר חודשים. "התוספת של מטוסים בהסכם הזה מאפשרת לנו להוריד את העלויות", נמסר מהחברה.

לוקהיד והשותפות שלה, ביניהן נורת'רופ גרומן ויונייטד טכנולוג'יס מפתחות ומייצרות את מטוסי F35 עבור הצבא האמריקאי ועשר מדינות הנחשבות לבעלות ברית, כולל ישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות