אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחיר של 65 דולר לחבית נפט? "זה שאפתני מדי" צילום: רויטרס

מחיר של 65 דולר לחבית נפט? "זה שאפתני מדי"

יצרניות הנפט אמנם הגיעו להסכמים לצמצום התפוקה, אך אנליסט של סוכנות האנרגיה הבינלאומית מסביר למה המחירים לא יגיעו לרמה גבוהה מדי

04.02.2017, 11:01 | שירות כלכליסט

חרף ההסכמים בין יצרניות הנפט השונות לקיצוץ מכסות הייצור בניסיון להעלות את המחירים, לא ריאלי לצפות שהנפט יצליח להגיע ל-65 דולר לחבית בעתיד הקרוב, כך על פי אנליסט סוכנות האנרגיה הבינלאומית, ניל אטקינסון, בראיון ל-CNBC שנערך אתמול (ו').

קראו עוד בכלכליסט

חברות אופ"ק הגיעו להסכם בנובמבר לקיצוץ הייצור ב-1.2 מיליון חביות ליום במטרה לתמוך במחירי הנפט לאחר שלוש שנים רצופות של ירידה בהשקעות. בתחילת דצמבר, כמה מדינות שאינן חברות בארגון, כגון רוסיה, הצטרפו למאמץ והתחייבו לקצץ את הייצור ב-600 חביות ליום.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

לדברי אטקינסון, "אני חושב ש-65-63 דולר לחבית ברנט עלול להיות יעד מעט שאפתני מדי משום שייצרניות אופ"ק מתמודדות עם סוגיה בסיסית: הן לא רוצות שהמחיר יירד מן הסתם משום שהכלכלות שלהן לא יוכלו לעמוד בזה. עם זאת, אם המחיר יטפס גבוה מדי, הדבר ימשוך השקעות לאזורים אחרים של העולם, בעיקר אצל יצרניות שמן הפצלים האמריקאיות".

ההסכם בן ששת החודשים לצמצום התפוקה עמד לראשונה למבחן כבר בינואר. אנליסטים עוקבים מקרוב לראות אם חברות אופ"ק והיצרניות שאינן מהארגון יעמדו בהתחייבויותיהן, ורבים בתחום צופים שלא כולן יעשו זאת באופן מוחלט. על פי אטקינסון, "עד כה, הן מתפקדות מצוין. הסימנים מעודדים ומראים שהייצור צומצם במידה משמעותית למדי בינואר". על פי סקר מאת רויטרס שפורסם השבוע, נכון לסוף ינואר הפחיתו חברות אופ"ק את הייצור ב-958 אלף חביות ליום, או בשיעור של 82% ממה שהוסכם בתחילה.

הנפט מסוג WTI עלה אתמול ב-0.5% לרמה של 53.8 דולר לחבית, ואילו הנפט מסוג ברנט עלה ב-0.4% לרמה של 56.8 דולר לחבית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות