אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההסתבכות של שפיר הנדסה ברומניה: תגיש ערעור על קנס של 48 מיליון שקל צילום: נמרוד גליקמן

ההסתבכות של שפיר הנדסה ברומניה: תגיש ערעור על קנס של 48 מיליון שקל

החברה הנינה שפיר מבנים רומניה - שנכנסה לפירוק בשנת 2014 - הורשעה בבית משפט רומני בעבירות מס, לצד מנהל הפעילות המקומית, שעליו גזר בית המשפט מאסר בפועל. בית המשפט חילט בשלב זה סכום של 360 אלף שקל מהערבות שהפקידה שפיר הנדסה

05.02.2017, 15:03 | אורן פרוינד

חברת שפיר הנדסה של ארבעת האחים שפירא הודיעה היום כי קיבלה חוות דעת עדכנית מעורכי הדין שלה ברומניה בכל הקשור לפרשת המיסים של החברה הנינה לשעבר שפיר מבנים רומניה - חברה הנמצאת מאז שנת 2014 בפירוק.  

קראו עוד בכלכליסט

בינואר האחרון הורשעה שפיר מבנים רומניה ביחד עם המנהל שלה דאז, אברהם מורגנשטרן, בעבירות מס בהיקף של 54 מיליון רון רומני (48 מיליון שקל) ועל מורגנשטרן עצמו נגזר מאסר בפועל.

על שפיר הנדסה הוטל לשלם את מלוא סכום עבירות המס. עורכי הדין של החברה ברומניה ציינו כי בכוונתם להגיש ערעור על ההחלטה הזו. עוד הם ציינו כי פסק הדין בכללותו טרם פורסם כלל. בנוסף הם עדכנו כי גם הנימוקים להחלטה ולפסק הדין טרם נמסרו אלא רק העונש עצמו.

עורכי הדין הבהירו כי סכום הערבות שהעמידה שפיר הנדסה בשנת 2015 בגובה של 51 מיליון שקל עדיין לא חולט, למעט תשלום מקדמי של 400 אלף רון (360 אלף שקל) שחולט היום (א'). בשורה התחתונה כתבו עורכי הדין: "עדיין קיימת אפשרות שהערבות תמומש או תחולט, ולפיכך סיכויי חילוט או מימוש הערבות, כולה או חלקה, אינם ידועים לחברה".

הרקע לפרשיית עבירות המס של שפיר הנדסה ברומניה החל בחקירה אחרת. החל מחודש אפריל 2014, מנהלות הרשויות ברומניה חקירה פלילית כנגד אברהם מורגנשטרן וכנגד החברה הנינה של שפיר ברומניה בחשד לשוחד. על פי הפרסומים בתקשורת ברומניה, מורגנשטרן נעצר ונחקר עם ראש עיריית קונסטנטה סטפן ראדו פיס וחבר פרלמנט ברומניה אלכסנדר פיס. לטענת התביעה, בראשית 2011 השיק ראש עיריית קונסטנטה תוכנית לבניית קמפוס של דירות בעיר שאושרה על ידי מועצת העיר.

התביעה טוענת כי מורגנשטרן העביר לראש העירייה סכום של 175 אלף יורו לשם הבטחת הזכייה בחוזה לבניית פרויקט המגורים, ששוויו עמד על כ־10 מיליון יורו. במקביל בחודש פברואר 2015, הוגש כתב אישום נוסף כנגד החברה (שפיר מבנים רומניה) וכנגד מנהלה לשעבר בגין ביצוע של עבירות מס. בהנחה ששפיר הנדסה תיאלץ לשלם את מלוא הערבות, התשלום יהווה 30% מהרווח השנתי הנקי שלה (בהתאם לרווח הנקי לבעלי המניות לשנת 2015). 

אברהם מורגנשטרן אברהם מורגנשטרן אברהם מורגנשטרן

שפיר הנדסה עוסקת בתחומי התשתיות הזכיינות והנדל"ן בישראל ובחו"ל ונסחרת בבורסת תל אביב בשווי של 3.1 מיליארד שקל. החברה סיימה את הרבעון השלישי של 2016 עם עלייה של 32.4% בהכנסות לכ-924.4 מיליון שקל.

עיקר הגידול בהכנסות מיוחס להתקדמות בפרויקטים נמל חיפה וכביש 6 צפון שמכירים בהכנסות בהתאם להתקדמות בשטח. שפיר הנדסה בונה בימים אלו את הקטע הצפוני של כביש 6 ממחלף עין תות שבסמוך ליקנעם ועד צומת סומך בסמוך לקריית אתא. בסוף הרבעון השלישי השלימה שפיר 22% מהפרויקט של כביש 6 והכירה בהכנסות בהתאם.

נכון להיום החברה כבר סיימה 30% מהפרויקט שצפוי להסתיים בעוד שנתיים. פרויקט מהותי נוסף של שפיר הנדסה הוא הקמת נמל חיפה החדש ביחד עם אשטרום קבוצה (50%) ונכון לסוף הרבעון השלישי החברות סיימו שליש מהפרויקט והכירו בהכנסות בהתאם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות