אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יובל כהן בדרך לניסיון שני להנפקת טלרד בתל אביב צילום: עמית שעל, אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

יובל כהן בדרך לניסיון שני להנפקת טלרד בתל אביב

שנתיים וחצי אחרי הכתף הקרה שקיבלה מהשוק תנסה קרן פורטיסימו להנפיק את חברת הטלקומוניציה, שכבר היתה עם רגל אחת בקבר. בשבועות האחרונים מנהלת הקרן שיחות עם גופי חיתום להנפקה בסוף יוני לפי שווי של 300 מיליון שקל

05.02.2017, 20:04 | גולן חזני

שנתיים וחצי אחרי הניסיון הקודם שנכשל, קרן פורטיסימו תנסה שוב להנפיק את חברת טלרד בבורסה בתל אביב. ל"כלכליסט" נודע כי בשבועות האחרונים מנהלת פורטיסימו תחת ניהולו של יובל כהן שיחות עם גופי חיתום בשוק ההון במטרה לקדם את ההנפקה לקראת סוף יוני הקרוב, על בסיס הדו"חות השנתיים של החברה. השווי שאליו מכוונת פורטיסימו הוא 80 מיליון דולר, בדומה למה שרצתה ב־2014.

קראו עוד בכלכליסט

טלרד שנשלטת (87%) על ידי קרן פורטיסימו מפתחת פתרונות תקשורת, ובהם פתרונות חיבור לרשתות באזורים מרוחקים, מערכות בתחומי הביטחון והאבטחה, הקמת רשתות תקשורת, פתרונות למוסדות ממשלתיים וחיבור ביתי לאינטרנט בפס רחב. החברה שמעסיקה כ־750 עובדים, מרביתם בישראל והשאר בארה"ב, פרו וצ'ילה, פעילה ומוכרת בכ־80 מדינות בעולם, ומחזיקה בבסיס של מאות לקוחות.

מחזור המכירות של טלרד גדל ביותר מ־50% מאז ניסיון ההנפקה ברבעון השני של 2014. אז עמדו ההכנסות על 77 מיליון דולר בשנה. את 2016 סיימה טלרד המנוהלת על ידי רן בוקשפן, עם מחזור של 120 מיליון דולר ורווח מוערך של 8-7 מיליון דולר.

מימין: כהן ובוקשפן. רווח מוערך של 8-7 מיליון דולר בשנה, צילום: עמית שעל, אוראל כהן מימין: כהן ובוקשפן. רווח מוערך של 8-7 מיליון דולר בשנה | צילום: עמית שעל, אוראל כהן מימין: כהן ובוקשפן. רווח מוערך של 8-7 מיליון דולר בשנה, צילום: עמית שעל, אוראל כהן

טלרד הוקמה כחברה פרטית ב־1951 והחלה את פעילותה בענף הטלקומוניקציה, בהרכבת מכשירי טלפון עבור משרד התקשורת. לאחר מכן החלה לייצר מרכזיות אלקטרו־מכניות. בשנת 2000, כשהיתה בשיאה, העסיקה טלרד 3,300 עובדים והיתה מאושיות שוק התקשורת הישראלי. אבל החל מ־2009 טלרד נקלעה חברת התקשורת הוותיקה מלוד למשבר חמור לאחר שחברת התקשורת נורטל – שהיתה לקוח מהותי שריכז 70% מהמכירות של טלרד – קרסה והשאירה לטלרד חובות של כ־25 מיליון דולר. קריסתה של נורטל הביאה את טלרד לסף חדלות פירעון, לאור החובות העצומים שנורטל הותירה והמחסור בעסקים חליפיים היוצרים מזומנים. בנוסף סבלה טלרד לאורך השנים מכך שנאלצה לשאת בהוצאות חסרות תקדים לפיצויים של עובדים מפוטרים ותשלומי פנסיות תקציביות, שהסתכמו בכמיליארד שקל והכבידו על תזרים המזומנים.

פורטיסימו נכנסה להשקעה בטלרד ב־2004, אז הזרימה אליה כ־20 מיליון שקל. מי שהיתה אז בעלת השליטה (69%) בטלרד – חברת כור – העבירה את השליטה בחברה לידי פורטיסימו אחרי הקריסה של נורטל. פורטיסימו ערכה רה־ארגון ניהולי עמוק, וב־2009 מינתה את רן בוקשפן למנכ"ל טלרד. תהליך ההבראה כלל התייעלות, ייצוב תזרים המזומנים, ביטול קווי מוצרים מפסידים, חזרה לרווחיות, פיתוח תחומי עיסוק ופעילות חדשים ורכישות, שהבולטות בהן היו רכישתן של מגל, אואזיס וחטיבת ה־Wimax של אלווריון. מאז 2004, אז עמדו ההכנסות של טלרד על 25 מיליון דולר, רשמה חברת התקשורת צמיחה של 500% בהכנסות, ובשש השנים האחרונות טלרד היא חברה רווחית. ב־2008, לדוגמה, הפסידה טלרד 20 מיליון דולר וב־2009 היא הפסידה 5 מיליון דולר. ב־2011 עברה טלרד לרווחיות ראשונה של 1.1 מיליון דולר. רווחיה כיום מוערכים, כאמור, ב־8-7 מיליון דולר בשנה.

ב־2014 טלרד מימשה נדל"ן מניב בלוד, שם היו ממוקמים משרדי החברה, תמורת 130 מיליון שקל, והצליחה בעזרת עסקה זו להיפטר מהגירעון בהון החוזר שלה שעמד ב־2013 על יותר מ־11 מיליון דולר. במקביל, סיימה טלרד את תשלומי הפנסיות והפיצויים לעובדים שפוטרו. כשהיא מעודדת מהתוצאות תכננה טלרד לצאת ברבעון השני של 2014 להנפקה ולגייס 100-80 מיליון שקל לפי שווי של 300–400 מיליון שקל אחרי הכסף. שווי האחזקה של פורטיסימו אחרי ההנפקה צפוי היה לעמוד על 200–250 מיליון שקל, אך שוק ההון לא קיבל את טלרד בזרועות פתוחות ולא הזרים לה ביקושים בהנפקה, מאחר שהמכפילים שלה נראו גבוהים. עתה רק נותר לראות איך יקבל השוק את ניסיון ההנפקה השני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות