אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מועדון "הצימר" בקשיים כלכליים צילום: אסי ת'גר

מועדון "הצימר" בקשיים כלכליים

מועדון הצימר - ביתם של עשרות אמנים - נקלע לקשיים כלכליים ופונה לעזרת הציבור

07.02.2017, 08:38 | ענת ברזילי

מירי רגב כנראה לא שמעה עליו, אבל "הצימר" הוא אחד ממוסדות התרבות החשובים בישראל. המקום הקטן שפועל כבר תשע שנים ולפני חודשיים עבר לבית חדש ברחוב פרנצויז סמוך לשכונת נגה ביפו, הוא ייצור כלאיים ייחודי מאוד בנוף המקומי. זהו מקום עצמאי, ספק מועדון הופעות ספק סטודיו, שלא נתמך על ידי שום גורם ממוסד או תורם עשיר. מי שמפעילים אותו הם עשרות אמנים — מוכרים יותר ופחות — שעובדים במקום בהתנדבות וגם לוקחים חלק בהופעות ובאירועי האמנות שמתקיימים בו.

הצימר עונה על הצורך של אנשי תרבות לחוות אמנות שאינה מתווכת, ממש בזמן שהיא נעשית, גולמית ולא מהוקצעת. הוא משמש כחממה שמאפשרת לאמנות לצמוח ללא הפרעות.

מלחינים וילדי פליטים

 

כמה מהלהקות וההרכבים המסקרנים והבועטים ביותר במוזיקה הישראלית של הזמן האחרון צמחו בצימר, למשל הזמר אסף עדן, בשם הבמה שלו "רייסקינדר", והצמד עטור השבחים "לילה" (מיה פרי ואבישג כהן־רודריגז). זהו ביתם של עשרות רבות של אמנים ואנשי תרבות כמו מבקר המוזיקה קובי אור, המוזיקאי יוסי מר־חיים, המלחינה דגנית אליקים ואמנית הווידיאו נבט יצחק. לצדם משמש המקום כביתם של אמנים אנונימיים וכן פעילים חברתיים המפעילים מועדונית לילדי פליטים ומהגרי עבודה בשעות אחר הצהריים.

מועדון הצימר, צילום: אסי ת מועדון הצימר | צילום: אסי ת'גר מועדון הצימר, צילום: אסי ת

 

צו סגירה זמני

 

"אני רואה את הצימר כיצירת אמנות חברתית לא סחירה", אומר רון קציר, אמן בין־תחומי ובין מייסדי הצימר, "סוג של אלגוריה על חברה אוטופית".

אלא שבתחילת השנה נקלע המקום לקשיים כלכליים ולסכנת סגירה בעקבות שינוי סיווג הארנונה של עיריית תל אביב מסטודיו למקום מסחרי. במקביל צו סגירה זמני הושת על המקום בסוף דצמבר, למשך חודש, כיוון שפעל במשך כל השנים ללא רישוי. בעקבות הטלטלות חזר לאחרונה הצימר לפעילות במשכן חדש, אבל כדי שיוכל להמשיך להתקיים תחת התנאים החדשים, דרושים לו משאבים. אנשי הצימר החליטו לפתוח בקמפיין הדסטארט שבו הסבירו: "תמיכתכם הכרחית ובלעדיה לא נוכל להמשיך ולקיים את הפעילות המגוונת". הם מבקשים 60 אלף שקל לשיפוץ המקום והרחבת התשתיות לפי דרישות העירייה לקבלת רישוי. 50 אלף שקל כבר גויסו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות