אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דרעי דחף לאשר פנסיות בדיעבד, שני בכירים בש"ס ייהנו צילום: אלכס קולומויסקי

דרעי דחף לאשר פנסיות בדיעבד, שני בכירים בש"ס ייהנו

ועדת הפנים של הכנסת אישרה את תשלומי הפנסיות שנבחרי רשויות מקומיות קיבלו בניגוד לחוק במשך 18 שנה לבקשתו של שר הפנים. מההחלטה ייהנו שני בכירים בש"ס: אמנון כהן וצבי כהן

07.02.2017, 07:55 | שחר אילן

שני בכירים בש"ס הם בין נבחרי הרשויות המקומיות לשעבר שייהנו מהחלטת ועדת הפנים של הכנסת להכשיר רטרואקטיבית את הפנסיות הבלתי חוקיות שנבחרי רשויות מקומיות קיבלו במשך 18 שנה. ההכשרה בוצעה בעקבות בקשת יו"ר ש"ס שר הפנים אריה דרעי. מדובר בסגן ראש עיריית ירושלים צבי כהן, שכבר נמצא בין מקבלי הפנסיה, וביו"ר ועדת הפנים של הכנסת לשעבר אמנון כהן, שצפוי להתחיל לקבל אותה.

בשבוע שעבר חשף "כלכליסט" כי על מקבלי הפנסיות נמנים גם סגן שר הבינוי והשיכון ז'קי לוי (ליכוד) וח"כ אכרם חסון (כולנו).

משרד הפנים מעריך את העלות הכוללת של הפנסיות ב־23 מיליון שקל, אך אם יתגלו דורשים נוספים שעומדים בקריטריונים לקבלתן, העלות תגדל.

ב־1999 החליט משרד הפנים לשלם פנסיות לשורת ראשי רשויות מקומיות וסגנים שסיימו את תפקידם ב־1998, אף שהנהלים לא אפשרו זאת. לטענת משרד הפנים, הדבר נעשה בטעות. העובדה שההחלטה התקבלה בניגוד לחוק התגלתה לראשונה ב־2005. במקום להפסיק את התשלומים, פועל מאז משרד הפנים להכשיר אותם. בדיון האחרון שהתקיים בנושא לבקשתו של דרעי, הסביר יו"ר הוועדה ח"ד דוד אמסלם את ההחלטה להכשירן בכך ש "יש ללכת עם הצדק ולא עם הדין".

הבקשה להכשיר את הפנסיות הגיעה לוועדת הפנים כבר ב־2012, כשכהן עמד בראשה. בניגוד לאמסלם, כהן התנגד לבקשה והתבטא נגדה בחריפות. "אנשים קיבלו מה שלא מגיע להם. זו רשלנות ממדרגה ראשונה", אמר. "אני לא הולך להכשיר את הדבר הזה. מצדי, שיחזירו את הכסף, ומי שלא פעל שיחזירו, צריך להעמיד אותו לדין". השבוע אמר כהן בתגובה שהוא אינו זוכר את הדיון, "אבל ב־100% אני לא בחמישה (מקבלי הפנסיות שעלו לדיון ב־2012 — ש"א)".

ממשרד הפנים נמסר כי "רק לאחר פרישתו של אמנון כהן מהכנסת נתגלה כי הוא זכאי לפנסיה מתוקף תפקידו בעיריית רמלה". לכן, לטענת המשרד, כהן לא ידע שהוא בניגוד עניינים במהלך הדיון בנושא ב־2012. עוד נמסר כי "תשלום הגמלה לנבחרי הציבור נעשה לפי הכללים ללא הבחנה בין מפלגות. ב־2005 החל המשרד במגעים למציאת פתרון מעשי ומשפטי. המשרד החל לפעול לאישור ועדת הפנים רק ב־2012 והיא אישרה זאת לאחרונה".

צבי כהן מסר כי "יש קבוצת אנשים מכובדים שהיו בתפקיד מכובד וקיבלו מכתב ממשרד הפנים ובו הודעה שמגיעה להם פנסיה. החלטת הוועדה עשתה צדק". כשנשאל אם שר הפנים דרעי יזם את המהלך בגללו, השיב: "מה זה קשור אליי?".

אמנון כהן, צילום: מיקי נועם אלון אמנון כהן | צילום: מיקי נועם אלון אמנון כהן, צילום: מיקי נועם אלון

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות