אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוני גל על פטרבורג: "אין לו ניסיון מול משקיעים זרים" צילום: יונתן בלום

רוני גל על פטרבורג: "אין לו ניסיון מול משקיעים זרים"

מדו"ח של אנליסט סאנפורד־ברנסטיין רוני גל, שהגיע לידי "כלכליסט", עולה כי המנכ"ל הזמני יצחק פטרבורג והיו"ר החדש סול בארר סירבו להתחייב על תחזיותיה ל־2017, לקראת פרסום התוצאות בשבוע הבא

08.02.2017, 07:30 | דרור רייך

בטבע מסרבים לאשרר את התחזית ל־2017 לקראת פרסום הדו"חות בשבוע הבא. בצל ההתפטרות של ארז ויגודמן שוחח רוני גל, אנליסט הפארמה בבית ההשקעות סאנפורד־ברנסטיין, עם המנכ"ל הזמני יצחק פטרבורג, שהיה ראש המו"פ של טבע לתקופה מסוימת, ועם היו"ר החדש של הדירקטוריון, ד"ר סול בארר. בהסתמך על כך הוא שלח דו"ח למשקיעים שהגיע לידי "כלכליסט", שלפיו החברה לא תבצע כרגע שינוי בחלוקת הדיבידנד שלה. 

קראו עוד בכלכליסט

לגבי מינוי מנכ"ל חדש, השניים סירבו לומר שהם מתעקשים כי יהיה למועמד ניסיון עשיר בפארמה אלא העדיפו להתמקד במיצוי הסינרגיות מרכישת אקטביס. פטרבורג הדגיש כי יכהן כמנכ"ל זמני בלבד.

לסיכום ציין גל כי הוא היה נזהר מלקנות את מניית טבע עד שיתבהר כמה מתחרים גנריים יהיו לתרופת הקופקסון. לטווח יותר ארוך, הוסיף גל, מדובר בהמלצת קנייה עם מחיר יעד של 42 דולר.

גל מתאר את שיחתו עם השניים. לדבריו, "ד"ר בארר נשמע מנהל מלוטש, שיכול לקחת פיקוד בהתבסס על ניסיונו הרב בשיחות עם משקיעים. מנגד, פטרבורג מנוסה יותר בתוך טבע לאור תפקידים הבכירים בה בעבר, אך יש לו פחות ניסיון מול משקיעים זרים". השניים נשאלו לגבי גל העזיבות בחברה, שכלל גם את מנכ"ל הגנריקה של טבע סיגורדור אולפסון, והם ציינו כי "לא צפויות עזיבות נוספות בשלב זה".

ב־13 בפברואר תפרסם טבע את דו"חותיה לרבעון האחרון של 2016 ולשנה כולה. על פי תחזיות האנליסטים, טבע צופה הכנסות של 6.25 מיליארד דולר, רווח תפעולי של 1.97 מיליארד ורווח נקי של 1.45 מיליארד דולר ברבעון.

כבר כשפורסמו תוצאות הרבעון השלישי עדכנה טבע מטה את תחזיותיה ל־2016. הצפי להכנסות עמד על 21.6–21.9 מיליארד דולר, לעומת צפי של 22–22.5 מיליארד דולר קודם לכן. הרווח הנקי המתואם שהציגה טבע הוא 5.1–5.2 דולר למניה, לעומת צפי קודם של 5.2–5.4 דולר.

סול בארר. "נשמע מנהל מלוטש", צילום: פיוטר פליטר סול בארר. "נשמע מנהל מלוטש" | צילום: פיוטר פליטר סול בארר. "נשמע מנהל מלוטש", צילום: פיוטר פליטר

בנובמבר דיווחה טבע כי הכנסותיה ברבעון השלישי של 2016 עמדו על 5.6 מיליארד דולר - עלייה של 15% בהשוואה לרבעון המקביל. העלייה נבעה בעיקר מהכללת מכירות העסק הגנרי של אקטביס ב־887 מיליון דולר לאחר השלמת הרכישה. האנליסטים ציפו להכנסות מעט גבוהות יותר, של 5.8 מיליארד דולר.

בשורה התחתונה הרווח הנקי עמד על 1.4 מיליארד דולר, או 1.31 דולר למניה. זאת בהשוואה ל־1.2 מיליארד דולר או 1.35 למניה ברבעון השלישי של 2015. העלייה ברווחים אל מול הירידה ברווח למניה נובעת מהנפקת המניות שטבע ביצעה כחלק מרכישת אקטביס. המהלך הגדיל את כמות המניות לצורך חישוב הרווח מ־862 מיליון מניות ל־1.04 מיליארד מניות.

 

קופת המזומנים של טבע התכווצה בסוף הרבעון ל־2.7 מיליארד דולר, לעומת 8.2 מיליארד דולר בסוף הרבעון הקודם. מנגד, יתרת החוב קפצה ב־26 מיליארד דולר ל־36.9 מיליארד דולר, לעומת חוב של 10.9 מיליארד דולר בסוף יוני 2016.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות