אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מרחב ציבורי: טסלה של אלון מאסק השיקה חוות ענק לסוללות לצבירת אנרגיה צילום: בלומברג

מרחב ציבורי: טסלה של אלון מאסק השיקה חוות ענק לסוללות לצבירת אנרגיה

כ־60 ק"מ מלוס אנג'לס, בשדה שומם, עומדות 400 קופסאות מתכתיות לבנות, הדומות לגנרטורים תעשייתיים שעשויות לחולל מהפכה בשוק המערכות הסולריות הביתיות

08.02.2017, 08:42 | גיל קליאן

עסקאות בעלי עניין בבורסה מתאפיינות בניגוד עניינים בין בעלי השליטה או המנהלים, אבל ייתכן שעסקת בעלי העניין האחרונה של אלון מאסק תתברר כבעלת הצדקה כלכלית אמיתית. חברת המכוניות החשמליות טסלה, שבשליטת מאסק, רכשה את החברה־האחות סולאר סיטי, שאף היא בשליטתו, תמורת 2.8 מיליארד דולר. אחד ההסברים של מאסק לעסקה השנויה במחלוקת היה רצונו להפוך את טסלה, יצרנית המכוניות החשמליות, לחברה שמשווקת גם סוללות מתקדמות למשקי בית שמתקינים פאנלים סולאריים - תוך שימוש בטכנולוגיות חדשות לאיחסון אנרגיה, שוק בעל פוטנציאל צמיחה משמעותי בשנים הקרובות. כעת נראה שמאסק לקח את טכנולוגיית הסוללות שלו עוד צעד קדימה, והשיק חוות סוללות בקנה מידה חסר תקדים בקליפורניה.

1

אוגרת אנרגיה

400 סוללות טסלה בשדה שומם

 

כ־60 ק"מ מלוס אנג'לס, בשדה שומם, עומדות 400 קופסאות מתכתיות לבנות, הדומות לגנרטורים תעשייתיים. בתוך אותן קופסאות נמצאות מאות סוללות של החברה. כשהן מחוברות יחד הן מסוגלות לאגור אנרגיה בקנה מידה כמעט חסר תקדים. טסלה לא חשפה מה עלות פרויקט הענק שהחל לפעול לאחרונה, כלומר בכמה מכרה אותו לחברת החשמל אדיסון.

הפרויקט הוא תוצר של מפעל הסוללות החדש של החברה בנבאדה, הג'יגה-פקטורי, שהחל לפעול השנה בהשקעת ענק של יותר מ־5 מיליארד דולר.

2

נערכת לשעות הביקוש

אנרגיה ל־15 אלף בתים לארבע שעות

 

את חוות הסוללות בנתה טסלה עבור חברת החשמל אדיסון, הפועלת בדרום קליפורניה. חברת החשמל תשתמש בחוות הסוללות כדי לאגור אנרגיה שמיוצרת בשעות השפל של הביקוש לחשמל, ואז לספקה לצרכנים באזור בשעות השיא. מדובר בחלק מההיערכות של חברות החשמל של קליפורניה לביקושי השיא של צרכני החשמל בקיץ - ביקושים שהובילו לא אחת להפסקות חשמל במדינה.

חוות הסוללות החדשה תוכל לאחסן אנרגיה שתספיק ל־15 אלף משקי בית למשך ארבע שעות.

3

חכמה בשמש

טסלה צוברת ניסיון במדינות שמשיות

 

טכנולוגיית הסוללות של טסלה היא קריטית ליכולת של החברה לשווק מוצרים גם למשקי בית. במדינות שטופות שמש כמו קליפורניה או נבאדה מערכות סולאריות ביתיות זקוקות גם לסוללות כדי לאחסן את האנרגיה שמיוצרת במהלך היום לצורך שימוש בשעות הלילה. הניסיון שטסלה צוברת בפרויקטים כמו חוות הסוללות בקליפורניה אמור לשרת אותה גם מול הצרכן הפרטי. החברה מתכוונת לחולל מהפכה בשוק המערכות הסולריות הביתיות, כמו שחוללה בשוק הרכב החשמלי.

4

בקרוב: סוללות סמסונג

חוות סוללות נוספת תוקם בקליפורניה

 

פרויקטים של חוות סוללות מקבלות עידוד ממדינת קליפורניה בשל קשיי אספקת אנרגיה בחודשי הקיץ. המדינה אישרה בתוך מספר חודשים את הפרויקט של טסלה, ואף ביקשה מהחברה לסיים אותו בזריזות. פרויקט דומה, אך בהיקף קטן יותר, אושר לחברת חשמל מקומית אחרת באזור סן דייגו. הפרויקט בסן דייגו ייבנה על ידי חברה בשם AES, שתעשה שימוש בסוללות מתוצרת סמסונג. החברה מתכננת גם להקים בלונג ביץ' קליפורניה חוות סוללות גדולה פי חמישה מהחווה של טסלה – עד 2020.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
סוללות
מייצרים אנרגיה .. מעבירים לסוללות (מתבזבזת אנרגיה על הטענה) ..יוצאת אנרגיה .... מתבזבזת אנרגיה על אספקה.. ריקון - מילוי וחוזר חלילה ,בטריות נורמליות עומדות במספר מחזורים סופי .בסופו הבטריה מסיימת את חייה. האם אילון מאסק יצר בטריה שלא מצמצמת את חייה ? האם בחירת אילון להטעין בטריות ריקות ולפרוק בטריות מלאות מדי יום היא הבחירה בה ניצולת המערכת היא הגבוהה ביותר? מענין
ניר  |  08.02.17
לכל התגובות