אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מפגשים בבתי קפה, 6 טלפונים ניידים וכסף מזומן – כך עבדה תרמית ני"ע באקסלנס-נשואה צילום: אימג'בנק/thinkstock

פרסום ראשון

מפגשים בבתי קפה, 6 טלפונים ניידים וכסף מזומן – כך עבדה תרמית ני"ע באקסלנס-נשואה

סוחר המניות אבי אשכנזי, הודה והורשע הבוקר במסגרת הסדר טיעון בכך שפעל בשיתוף פעולה עם עמרי ויסמן, ראש דסק המניות של בית ההשקעות בין השנים 2010-2012, כדי לבצע עסקאות תרמיתיות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים על חשבונם של הלקוחות. ההסדר עם אשכנזי, שירצה 7 חודשי מאסר בפועל וישלם קנס של 200 אלף שקלים, חושף את שיטות הפעולה של השניים

08.02.2017, 10:29 | תומר גנון

התפתחות בחקירת תרמית המניות באקסלנס-נשואה: סוחר ני"ע אבי אשכנזי הודה והורשע הבוקר (ד') במסגרת הסדר טיעון בביצוע עבירות גניבה, תרמית בני"ע ומרמה ביחד עם מנהל דסק המניות לשעבר בבית ההשקעות, עמרי ויסמן.

על פי כתב האישום שהוגש הבוקר לבית המשפט המחוזי בת"א, בין השנים 2010-2012 השניים ביצעו יחד 364 פעולות תרמיתיות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים, שמהם הפיקו רווחים של כ-1.2 מיליון שקלים על חשבונם של לקוחות בית ההשקעות. על פי הסדר הטיעון שאליו הגיעה הפרקליטות עם סנגורו של אשכנזי, עו"ד ארז אבואב, אשכנזי ירצה 7 חודשי מאסר בפועל וישלם קנס של 200 אלף שקלים. השופט חאלד כבוב אישר את ההסדר, ונתן לו תוקף של גזר דין.

קראו עוד בכלכליסט

אשכנזי, בעליה של חברת הייעוץ הפיננסי "מעשרות השקעות ופיננסים", עבד בצוותא עם ויסמן בשנים 2009-2008 בכלל פיננסים. על פי כתב האישום, בשנים 2012-2010, ובמסגרת תפקידו הבכיר באקסלנס נשואה, פעל ויסמן יחד עם אשכנזי לביצוע פעילות תרמתית בעסקאות מתואמות ופעולות מסחר מכוונות שער בהיקפים משמעותיים של עשרות מילוני שקלים. השניים סחרו בני"ע תוך ניצול מעמדו ותפקידו של ויסמן בשוק ההון.

בהתאם לתוכנית, ויסמן נהג להנחות את אשכנזי לגבי ני"ע שבהם הוא יפעל מטעם אקסלנס-נשואה, בהתאם למידע שהיה בידו על הפעולות הצפויות בחשבונות לקוחות בית ההשקעות. באופן זה יצרו ויסמן ואשכנזי עסקאות מתאומות בין חשבונות לקוחות אקסלנס-נשואה והחשבונות הפרטיים של אשכנזי ששימשו לתרמית, אשר יצרו רווח מובטח לשניהם. ויסמן ואשכנזי סיכמו כי רווחי הפעילות יחולקו ביניהם שווה בשווה.

 , צילום: אימג צילום: אימג'בנק/thinkstock  , צילום: אימג

 

פגישות בבתי קפה, כסף מזומן

כתב האישום, שהגיש עו"ד אמיר טבנקין ממחלקת ני"ע בפרקליטות, מתאר בפירוט את השיטה שבה פעלו השניים להסוות ולטשטש את הקשר התרמיתי ביניהם. התקשורת בין השניים התבצעה באמצעות מסרונים ששלחו זה לזה מטלפונים ניידים. כדי שלא יתגלו, הם נהגו לרכוש כרטיסי סים משולמים מראש (pre-paid), שאינם מאפשרים את זיהוי בעליהם, ומכשירי טלפון נייד ייעודיים. השניים נהגו להחליף את הסים אחת למספר שבועות, ומדי פעם גם החליפו טלפונים. בסך הכל הם עשו שימוש ב-6 מכשירים שונים ובעשרות כרטיסי סים נטענים מראש. אחרי השימוש הם השמידו את הכרטיסים והטלפונים.

על מנת שכספי התרמית שנצברו בחשבונות של אשכנזי לא יקושרו לויסמן, הנחה מנהל דסק המניות של אקסלנס-נשואה את שותפו שלא להעביר לו כספים משם. במקום זאת, השניים נפגשו מדי מספר שבועות בבתי קפה או בביתו של אחד מהם. במפגשים אלה נהג אשכנזי להעביר לויסמן את חלקו ברווחי התרמית במוזמן בלבד, מתוך כספים שהוחזקו אצלו בדולרים והומרו לשקלים. בסך הכל העביר אשכנזי לויסמן בדרך זו כ-250 אלף שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות