אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: נתניהו טען שנהג לקנות סיגרים בכסף מזומן של בן משפחה צילום: איי פי

דיווח: נתניהו טען שנהג לקנות סיגרים בכסף מזומן של בן משפחה

על פי דיווח של גידי וייץ, ראש הממשלה טוען בחקירתו בפרשת המתנות, המכונה גם תיק 1000, כי חלק ניכר מהסיגרים שעישן רכש מכיסו, וחלק קיבל ממילצ'ן מעת לעת - ואין בכך פסול

10.02.2017, 10:15 | נעמי צורף

נתניהו טוען כי רכש לעצמו קופסאות סיגרים במזומן של קרוב משפחה, כך חושף העיתונאי גידי וייץ הבוקר בעיתון ה"ארץ" לצד פרטים נוספים מהגרסה שמסר ראש הממשלה לחוקרי המשטרה. הפרסום ב"הארץ" מתייחס לקו ההגנה של נתניהו בפרשת המתנות, המכונה תיק 1000 ובמרכזה חשד כי ראש הממשלה ורעייתו קיבלו טובות הנאה באופן שיטתי מאילי הון ובראשם המיליארדר ארנון מילצ'ן.

קראו עוד בכלכליסט

עוד על פי הפרסום, ראש הממשלה כפר לחלוטין בחקירותיו בנרטיב של החוקרים, לפיו הוא קיבל מדי שבועיים אספקה קבועה של קופסאות סיגרים בעלות של אלפי שקלים לחבילה, לאורך שנים ובסכום מצטבר של מאות אלפי שקלים. מנגד, טען ראש הממשלה כי חלק ניכר מהסיגרים שעישן נרכשו מכיסו. על פי גרסתו, הוא נהג לבקש מאנשי לשכתו לרכוש את הסיגרים, ולאחר הקנייה החזיר להם את התמורה במזומן. לטענת נתניהו אחד מקרובי משפחתו נהג לתת לו בשנים האחרונות כספים במזומן שסייעו לממן את תחביבי העישון היקרים שלו.

יחד עם זאת, נכתב כי נתניהו אינו מכחיש שקיבל ממילצ'ן סיגרים מעת לעת. אלא שלשיטתו לא מדובר באקט פסול, כי אם במתנות שניתנו כחלק מיחסי חברות ארוכי השנים בין המשפחות. בחקירתו, כמו גם בשיחות עם אישים פוליטיים, טוען נתניהו כי להגנתו עומדת טענת ההסתמכות, לפיה ניתן לו אישור משפטי לקבל את המתנות המדוברות.

וייץ כותב כי על פי מידע שהגיע לידי "הארץ", עו"ד יעקב וינרוט העיד לפני כמה שבועות במשטרה ואישר כי ייעץ לנתניהו בעבר בנושא. לדבריו, הוא נתן לראש הממשלה אור ירוק לקבל מתנות בסכומים סבירים מחברי אמת.

נתניהו מעשן סיגר, צילום: איי פי נתניהו מעשן סיגר | צילום: איי פי נתניהו מעשן סיגר, צילום: איי פי

בפרסום נטען כי גורמים המעורים בחקירה אמרו השבוע כי תיק טובות ההנאה הולך ומתחזק, וכי המשטרה תמליץ להעמיד את ראש הממשלה לדין. התבססות חומר הראיות נובעת משורה של גורמים:

- לעדות של מילצ'ן הצטרפו עדויות מסייעות של עובדיו, החל בעוזרת שלו בישראל ועד לנהגים שהעבירו את טובות ההנאה לנתניהו. לפי העדויות, טובות ההנאה הועברו כחלק מדפוס קבוע, על פי דרישה ובאמצעות שמות קוד.

- המשטרה תפסה קבלות והתכתבויות שתומכות בעדויות של מילצ'ן ועובדיו.

- הגרסה שמסר נתניהו, לפיה נהג לשלם בעבור הסיגרים אלפי שקלים במזומן מכספים שמקורם בקרוב משפחה, מספקת הסבר קשה לאישוש.

- ראש הממשלה פעל על פי החשד במסגרת תפקידו למען מילצ'ן, כאשר התקשר לשר החוץ של ארה"ב וביקש ממנו להסדיר את הוויזה של המיליארדר.

עוד מתייחס וייץ לפרשה המכונה תיק 2000, שבה חשוד נתניהו כי הסכים לקבל טובות הנאה מגוונות ממו"ל "ידיעות אחרונות" ארנון נוני מוזס: סיקור חיובי קבוע, השתלת עיתונאים מטעם השלטון ויירוט פרסומים שליליים. בתמורה, התחייב נתניהו בפני מוזס כי יגייס את הכוח הפוליטי העומד לרשותו כדי להעביר בכנסת חוק שיחייב את "ישראל היום" לגבות תשלום מקוראיו.

כפי שנחשף בה"ארץ", קו ההגנה של נתניהו בפרשה נשמע כך: לא היתה לי כל כוונה להעביר את החוק; מוזס ואני שיטינו זה בזה; ולאיש מאתנו לא היתה כוונה לממש את ההבטחות שהוא נתן לאחר.

וייץ טוען כי קו ההגנה הזה עשוי להיתקל בקושי, ולו רק בשל העובדה כי בין נתניהו ומוזס התקיימו פגישות רבות וארוכות, שרק חלקן - יותר משש שעות - הוקלטו. הדיאלוג הממושך לימד את מי שנחשפו אליו על רצינות הצדדים, ועל התשוקה ההדדית שלהם לקבל מהאחר את התמורה המיוחלת.

הפגישה הדיסקרטית

עוד פורסם, כי לפני כמה שנים, עוד בטרם נבחר בשנית לתפקיד ראש הממשלה, נפגש נתניהו בדיסקרטיות עם שני חוקרים מהיחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה). היה זה בבית הוריו שברחוב הפורצים בירושלים. זו היתה פגישה קצרה שבה גילה נתניהו לחוקרים ביוזמתו כי איש עסקים מסוים הציע לו טובת הנאה. הוא סירב לחשוף את שמו של האיש, והפגישה עם החוקרים הסתיימה בלא כלום. וייץ טוען כי הסיפור הזה מלמד שנתניהו יודע לדחות הצעה שנבחר ציבור מוכרח לסרב לה, ולא להסתפק בכך, אלא לעדכן את רשויות החוק.

מסביבתו של ראש הממשלה נמסר בתגובה לפרסום כי מדובר ב"עוד פרק של הדלפות מגמתיות ושקריות שכל מטרתן להפעיל לחץ תקשורתי פסול על גורמי האכיפה והיועץ המשפטי לממשלה נגד ראש הממשלה ורעייתו. גם פרק זה יכשל".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות