אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסיוע המוזר של קופאיות מגה לשכר הדמיוני של הנאמנים צילום: דנה קופל, עמית שעל

הסיוע המוזר של קופאיות מגה לשכר הדמיוני של הנאמנים

3,500 עובדי מגה, רובם משתכרי שכר מינימום, הביעו תמיכה נלהבת בדרישת הנאמנים לשכר טרחה של 153 מיליון שקל, בהודעה ששלחה בשמם לביהמ"ש עו"ד גלילה הורנשטיין. אלא שבעקבות בירור שערך כלכליסט עם ההסתדרות, חזרו בהם העובדים

12.02.2017, 07:01 | ענת רואה ונעמי צורף

שלושת נאמני מגה, גבי טרבלסי, אהוד גינדס ואמיר ברטוב, לא יכלו אפילו לחלום על תמיכה אוהדת יותר בדרישת שכר הטרחה הדמיונית שלהם, מאשר זו שקיבלו לכאורה בימים האחרונים מאלפי קופאיות, סדרנים ומוכרנים של רשת מגה.  

קראו עוד בכלכליסט

שלושת הנאמנים הגישו בחודש שעבר דרישה לאשר להם מתווה שכר אשר על פי חישוביהם שלהם עצמם יוביל לסכום דמיוני של 153 מיליון שקל, לפני מע"מ. זאת, כאשר לטענתם הם זכאים ל־15% מתוך קופת הנושים שלדבריהם תסתכם ב־1.025 מיליארד שקל.  

השופטת הורתה לנושים להגיב, ובשבוע שעבר הוגשה עמדת העובדים, בשמם של כ־3,500 עובדים אשר רובם משתכרים שכר מינימום או קרוב לכך, וחלק לא מבוטל מהם הם אנשים קשי יום. אז התברר למרבה הפלא כי אלו תומכים בלהט וללא כל הסתייגות בדרישת השכר העצומה, שגם הבכירים שבמפרקים הרימו גבה בפליאה לנוכח הסכום שמבוקש בה.

"מעריכים את פועלם"

 

הודעת העובדים היתה קצרה למדי, וחתומה עליה עו"ד גלילה הורנשטיין. ההודעה כללה כמה פסקאות של דברי שבח והלל לעבודה הנפלאה של הנאמנים שהצליחו לשמר את מקום העבודה של העובדים, ובסיומה הובהר כי "העובדים מעריכים את פועלם של הנאמנים והצלחתם, וסבורים שראוי שיקבלו את שכרם כקבוע בתקנות השכר וכמבוקש על ידם". לפי העובדים, "בכך יהיה ביטוי לאופן תפקודם הראוי לציון מיוחד מבחינת העובדים, בכל הנוגע לשיקום חברה חדלת פרעון והיחס שיש וראוי לתת לעובדים".

למעשה, לא רק שהעובדים תמכו בדרישת השכר, אלא בהודעתם הובלעה גם הנחת מוצא לפיה השכר המבוקש על ידי הנאמנים תואם את חישוב השכר לפי תקנות השכר. הנחת המוצא הזו שהוצגה כמובנת מאליו רחוקה מלהיות כזו, שכן כפי שנחשף ב"כלכליסט", אופן חישוב חלופי לזה שהציגו הנאמנים עשוי לצמצם את שכרם לרבע מהסכום המבוקש ולסכום מקסימלי של 37 מיליון שקל.

בניסיון להבין כיצד בדיוק הושגה הסכמת 3,500 העובדים לשכר, פנה "כלכליסט" ליו"ר ועד עובדי מגה, אלי אייל. לדבריו, "ועד עובדי מגה נבחר בבחירות דמוקרטיות והסמיכו אותנו לייצגם בכל עניין וגם מול הנאמנים. אנחנו מייצגים את כולם". אייל הוסיף כי "הנאמנים הצילו אלפי מקומות עבודה ושמרו על פרנסתם של אלפי עובדים. כל שקל שכר טרחה שבית המשפט יאשר לנאמנים – אנחנו לא מביעים התנגדות אלא מברכים על כך. אנחנו לא יודעים אם זה שקל או מיליארד שקל, כל מה שהשופטים יחליטו – אנחנו מכבדים ובעד. אנחנו כעיקרון מאוד מרוצים מהעבודה".

גורם נוסף שאמור היה לאשר את עמדת העובדים היא ההסתדרות, שכן עובדי מגה שייכים להסתדרות. אלא שבעקבות פנייה ליו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן בשאלה כיצד מתיישבת ההסכמה לשכר העצום עם מאבק ההסתדרות למען משתכרי שכר המינימום, התברר שההסתדרות כלל לא ידעה על העמדה שהוגשה. "אני ביקשתי שיוציאו הבהרה לבית המשפט ובה ייכתב שעמדתנו היא שבית המשפט יקבע את השכר הראוי", אמר ניסנקורן ל"כלכליסט". "שלא ישתמע שאנחנו תומכים בסכום זה או אחר. אני חושב שהסכום הזה גבוה מדי ומצפה שבית המשפט יקבע את השכר הראוי".

התייעצו אתכם לפני שהוגשה תמיכת העובדים בשכר לבית המשפט?

"זה נודע לי עכשיו וביקשתי שתישלח הבהרה".

ואכן כמה שעות לאחר השיחה עם ניסנקורן, הוגשה "הודעת הבהרה" לבית המשפט ובה נאמר כי "למען הסר ספק" העובדים אינם מביעים כל עמדה לגבי השכר הראוי ו"משאירים זאת לשיקול דעת בית המשפט". מדבריו של ניסנקורן עולה כי עו"ד הורנשטיין הודיעה על תמיכה בשם העובדים בדרישת השכר של עמיתיה, שלושת הנאמנים, מבלי לקבל קודם לכן את אישור ההסתדרות.

מבדיקת "כלכליסט" עולה כי בתיק אחר (תעשיות מתכת) בו ייצגה הורנשטיין עובדים ושם היה עליהם להשתתף בשכר הטרחה, היא ציינה לפני כמה חודשים כי "אין זה צודק שהעובדים קשי היום יישאו בשכר הנאמנים ובשכר הכנ"ר ויש יש להטיל עלות זו כולה על הבנקים והנושים המובטחים".

השכר נופל כולו על הספקים

 

עובדי מגה לא אמורים להשתתף בנטל שכר הטרחה, ולמעשה הוא נופל כולו על הנושים הרגילים (הספקים), שאין להם ערבויות להבטחת החזר החוב כלפיהם. בבקשת שכר הטרחה של הנאמנים נאמר כי הספקים צפויים לקבל לבסוף 55% מהחוב כלפיהם, וזאת בתוך 5 שנים, וכי סכום זה יעמוד על 425 מיליון שקל. מכך עולה כי החוב הכולל נושים הלא מובטחים מסתכם ב־770 מיליון שקל. הבנקים, העובדים והנושים בעלי ערבויות צפויים לקבל מלוא החוב כלפיהם, ושכר הטרחה של הנאמנים הופחת כולו מהכסף שנותר לבסוף לספקים.

את תגובת עו"ד הורנשטיין לא ניתן היה להשיג. עו"ד גינדס מסר בשם הנאמנים: "תקנות השכר יוצרות הלימה בין התוצאה לנושים לבין שכר בעלי התפקיד. ואכן בעניין מגה התוצאות שהושגו לנושים הן מצוינות, מעל למצופה, תוצאה של עבודה נחושה ומקצועית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

28 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

28.
שכר טירחה של הנאמנים
כעובד מגה וותיק ביותר לא זכור לי ולא ידוע לי ומברור שערכתי בפורום של עובדי מגה אף אחד לא שאל לא פנה לא חילק שאלונים לעובדי מגה לגבי גובה שכר הנאמנים כשמשרד עורכי הדין הורנשטיין מפרסם הודעה שקופאיות תומכות בתשלום שכר גרנדיוזי לנאמנים זה אומר דרשני כי יש עוד עובדים מנהלים קצבים סדרנים מחסנאים סגנים ואיפוא הם מבחינת עובדי מגה ???????? חומר למחשבה !!!!!!!!!!!!
אבי  |  16.02.17
27.
תשלום תביעת עובדים דרך משרד עורכי הדין הורשטיין
עובדי מגה ואני בתוכם הסכימו שלהראת החברה ינכו ממשכורתנו ימי חופשה משכורת יג רווחים ועוד.....וכך היה וזאת בהבטחה שבבוא היום יוחזר לנו כספנו אלא שאליה וקוץ בה לפני שבועיים שולם לנו החלק השני כביכול וזאת לאחר ניכוי מס כך שנשארו לנו פרוטות אבל השאלה הנשאלת כשאני פונה לבנק ולוקח הלוואה הבנק לוקח לי ריבית והצמדה ???????? כן ! אז נשאלת השאלה קרוב לשנתיים הכסף שלנו של 3500 עובדים ישב אצל המעסיק למה לא החזירו לנו את הסכומים שגבו מאיתנו עם ריבית והצמדה נכון להיום??????? או לפחות היו סופגים את עלות המס
אבי  |  16.02.17
לכל התגובות